| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

1) złożyły zgłoszenie rejestracyjne i posiadają numer identyfikacji podatkowej oraz nie korzystają ze zwolnień, o których mowa w art. 113 ustawy, i nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy i § 8–11 ww. rozporządzenia,
2) w całości zapłaciły podatek należny z tytułu importu towarów,
3) posiadają dokument celny stwierdzający dokonanie importu towarów, o których mowa w ust. 1, z którego wynika kwota podatku naliczonego z tytułu importu tych towarów,
4) były importerami tych towarów i posiadają związane z tym dokumenty celne,
5) posiadają dokument potwierdzający wywóz tych towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.
Należy dodać, że podatnik powinien wykazać we wniosku wartość oraz ilość importowanych towarów, których dotyczy zwrot podatku, a także kwotę podatku, o którą się ubiega. Zwrotu podatku dokonuje urząd skarbowy na rachunek bankowy podatnika w terminie 45 dni od dnia otrzymania wniosku.
Niejednokrotnie zdarza się, że wada towaru nie jest tak duża i można ją zniwelować przez naprawę. Do naprawy może dojść na terenie RP bądź poza jej granicami.
Jeżeli towar jest naprawiany poza granicami Polski, występuje konieczność wywiezienia go poza terytorium kraju, a następnie, po dokonaniu koniecznych napraw, powrotnego przywozu na teren RP.
W przypadku gdy kontrahent zagraniczny dokonuje naprawy towaru w Polsce i nie wymaga to sprowadzania nowych części na wymianę z zagranicy, nie wywołuje to żadnych skutków w podatku VAT. Natomiast w sytuacji, kiedy sprowadzenie nowych części z zagranicy jest konieczne dla dokonania naprawy, podatnik musi zapłacić podatek VAT na granicy z tytułu importu tych części. Przepis § 21 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, daje dodatkowo importerowi tych części możliwość odliczenia tego podatku, bowiem zgodnie z jego treścią, w przypadku importu części zamiennych do napraw gwarancyjnych opodatkowanych, obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z dokumentu celnego jest dokonywane według zasad określonych w ustawie, bez względu na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Podatnikowi, który w ramach napraw gwarancyjnych zaimportowanego towaru jest zmuszony do przywiezienia z zagranicy części zamiennych, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego na granicy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »