reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 1500 zł

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 1500 zł

Znamy już rządowy projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z projektem minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 1386 zł w roku obecnym do 1500 zł w roku 2012.

Przypomnijmy, że w przypadku, gdy do 15 lipca nie dojdzie do uzgodnienia na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na przyszły rok, Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia wysokości tego wynagrodzenia do 15 września, w drodze rozporządzenia.

Trójstronna Komisja nie osiągnęła jednak porozumienia w wyznaczonym terminie. W związku z powyższym Rada Ministrów zaproponowała projekt rozporządzenia, zakładający podwyższenie obowiązującego w 2011 r. minimalnego wynagrodzenia z 1 386 zł do 1 500 zł w roku 2012, oznacza to podwyższenie o 8,2 proc.

Zobacz wskaźnik: Minimalne wynagrodzenie za pracę

Kwota minimalnego wynagrodzenia zawarta w projekcie rządowym spełnia warunki wynikające z art. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj.:

- zwiększenie o prognozowany na 2012 r. wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, powiększony dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto w 2012 r.;

- zastosowanie wskaźnika weryfikacyjnego w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2011 r. z tytułu różnicy pomiędzy rzeczywistym (102,6 proc.), a prognozowanym wzrostem cen w 2010 r. (101,0 proc.).

W przyjętym przez rząd dokumencie „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2012” przyjęto następujące prognozy:

- średni wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych - 2,8 proc.

- realny przyrost PKB - 4,0 proc.

Projekt rozporządzenia jest ujęty w „Programie prac legislacyjnych Rady Ministrów na 2011 r.” Projekt został skierowany do konsultacji zewnętrznych.

Zdaniem związkowców z „Solidarności”, którzy w połowie lipca złożyli do Sejmu obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej, wynagrodzenie to powinno być o prawie 100 zł wyższe od proponowanego przez rząd oraz powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Związkowcy zaproponowali, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy.

reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama