| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 1500 zł

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 1500 zł

Znamy już rządowy projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z projektem minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 1386 zł w roku obecnym do 1500 zł w roku 2012.

Przypomnijmy, że w przypadku, gdy do 15 lipca nie dojdzie do uzgodnienia na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na przyszły rok, Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia wysokości tego wynagrodzenia do 15 września, w drodze rozporządzenia.

Trójstronna Komisja nie osiągnęła jednak porozumienia w wyznaczonym terminie. W związku z powyższym Rada Ministrów zaproponowała projekt rozporządzenia, zakładający podwyższenie obowiązującego w 2011 r. minimalnego wynagrodzenia z 1 386 zł do 1 500 zł w roku 2012, oznacza to podwyższenie o 8,2 proc.

Zobacz wskaźnik: Minimalne wynagrodzenie za pracę

Kwota minimalnego wynagrodzenia zawarta w projekcie rządowym spełnia warunki wynikające z art. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj.:

- zwiększenie o prognozowany na 2012 r. wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, powiększony dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto w 2012 r.;

- zastosowanie wskaźnika weryfikacyjnego w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2011 r. z tytułu różnicy pomiędzy rzeczywistym (102,6 proc.), a prognozowanym wzrostem cen w 2010 r. (101,0 proc.).

W przyjętym przez rząd dokumencie „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2012” przyjęto następujące prognozy:

- średni wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych - 2,8 proc.

- realny przyrost PKB - 4,0 proc.

Projekt rozporządzenia jest ujęty w „Programie prac legislacyjnych Rady Ministrów na 2011 r.” Projekt został skierowany do konsultacji zewnętrznych.

Zdaniem związkowców z „Solidarności”, którzy w połowie lipca złożyli do Sejmu obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej, wynagrodzenie to powinno być o prawie 100 zł wyższe od proponowanego przez rząd oraz powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Związkowcy zaproponowali, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK