| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

Przykład
Jeżeli firma zakupi komputer sieciowy, pracujący w powiązaniu z serwerem zarządzającym siecią komputerową, to czy wartość takiego komputera powinna podwyższyć wartość początkową serwera zależy od jego zaklasyfikowania jako:
1) składnika całego zespołu komputerowego składającego się z jednostki centralnej i podłączonych do niej fizycznie jednostek zewnętrznych lub
2) urządzenia wydzielonego w odrębną jednostkę.
Przy wyborze pierwszej opcji zakupiony komputer sieciowy, niezależnie od jego wartości, powiększy wartość początkową serwera i innych podłączonych do niego urządzeń uznanych przez przedsiębiorcę za jeden obiekt. Jeżeli natomiast zakupiony komputer zostanie uznany za osobny obiekt inwentarzowy, a jego wartość nie przekracza 3500 zł, to firma może:
a) nie uznać tego komputera za środek trwały i zaliczyć jego wartość bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów lub
b) uznać go za środek trwały i poddać amortyzacji jednorazowej lub na zasadach ogólnych.
Elementy składowe zespołu komputerowego
Jak wynika z przyjętej linii orzecznictwa oraz stanowiska reprezentowanego w większości przez organy podatkowe, poszczególne elementy zespołu komputerowego nie mogą być odrębnymi środkami trwałymi. Nie mogą one pracować samodzielnie z uwagi na to, że nie są urządzeniami kompletnymi i zdatnymi do użytku. W wyroku z 29 października 1998 r. (sygn. akt I SA/Ka 309/97) NSA uznał, iż obiektem zdatnym do użytku zgodnie z jego przeznaczeniem, a więc środkiem trwałym w rozumieniu przepisów podatkowych, jest kompletny komputer (jednostka centralna, klawiatura, monitor, drukarka). Jego poszczególne elementy nie mogą być traktowane jako osobne obiekty, gdyż nie są elementem samodzielnym i zdatnym do użytku. O tym, czy poszczególne elementy komputera są samodzielnym obiektem, decydują obiektywne cechy danego urządzenia, a nie podatnik czy jego przewidywania. We wcześniejszym wyroku z 30 października 1996 r. (sygn. akt I SA/Po 770/96) NSA uznał również, iż zestaw komputerowy nie może być rozpatrywany w rozbiciu na poszczególne, niesamodzielne elementy, ponieważ w takiej formie nie mógłby być użytkowany przez podatnika.
O ile faktycznie trudno byłoby uznać np. klawiaturę za odrębne urządzenie zdatne do użytku, a tym samym za środek trwały, o tyle w orzecznictwie istniały rozbieżności w związku z kwalifikacją drukarki. Na początku przeważał pogląd, że drukarka nie może być samodzielnym środkiem trwałym. „Wydatek poniesiony na zakup drukarki nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ drukarka nie jest samodzielnym samoistnym urządzeniem, lecz elementem wchodzącym w skład całego zestawu komputerowego i tenże zestaw spełnia wymogi do zaliczenia go do środków trwałych” (wyrok NSA z 4 listopada 1998 r., sygn. akt SA/Rz 523/97).

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »