reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uproszczone sprawozdanie finansowe - zmiany w ustawie o rachunkowości

Uproszczone sprawozdanie finansowe - zmiany w ustawie o rachunkowości

Niewielkie podmioty prowadzące księgi rachunkowe (tzw. jednostki mikro) będą miały możliwość (ale nie obowiązek) sporządzania znacznie skróconego sprawozdania finansowego. Zmiany te mają mieć zastosowanie do sprawozdań finansowych za rok obrotowy kończący się po dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Ustawa ta ma zostać uchwalona i wejść w życie jeszcze w 2013 roku.

W dniu 25 lipca 2013 r. Minister Finansów przekazał do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

Projektowana nowelizacja ustawy o rachunkowości ma dokonać transpozycji zapisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, odnośnie do mikropodmiotów.

Krótszy bilans i rachunek wyników

Celem projektowanej zmiany jest ustanowienie dla jednostek mikro uproszczonych wymogów w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.

Uproszczenia będą obejmowały:
1. możliwość sporządzania znacznie skróconego sprawozdania finansowego:
- uproszczonego bilansu (będzie się składał jedynie z trzech pozycji aktywów i trzech pozycji pasywów),
- uproszczonego rachunku zysków i strat
2. możliwość zwolnienia ze sporządzania informacji dodatkowej, jak również
3. zwolnienie ze sporządzania sprawozdania z działalności.

Kolejne uproszczenie dotyczy wyceny aktywów i pasywów a mianowicie jednostki mikro nie stosowałyby wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów.

Powyższe działania pozwolić mają na obniżenie kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów prowadzenia rachunkowości.

Ministerstwo Finansów podkreśla w uzasadnieniu projektu, że te uproszczenia nie będą obowiązkowe - będą jedynie opcją (możliwością) dla jednostek, które spełnią kryteria określone dla jednostki mikro. Decyzję o skorzystaniu z tych uproszczeń podejmie organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe.

Jednostki mikro - w Polsce szerszy krąg podmiotów

Zgodnie z przepisami ww. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. jednostki mikro, to społki akcyjne, spółki z o.o., spółki komandytowo-akcyjne (jak również spółki osobowe przez nie tworzone), które na dzień bilansowy nie przekroczyły dwóch z trzech następujących limitów:

1. suma bilansowa: 350 000 EUR (tj. 1 486 380 PLN)

2. przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów: 700 000 EUR (tj. 2 972 760 PLN)

3. przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 10 osób.

Kwoty w EUR zostały przeliczone na PLN wg kursu 1 euro=4,2468 zł, opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu wejścia w życie dyrektywy 2013/34/UE, tj. 19 lipca 2013 r. - tabela 2013/C 206/03. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama