reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak uprościć VAT - MF zaprasza do zgłaszania pomysłów

Jak uprościć VAT - MF zaprasza do zgłaszania pomysłów

Ministerstwo Finansów zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału konsultacjach dotyczących uproszczeń w rozliczaniu VAT. Uproszczenia w VAT mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Konsultacje potrwają do 30 lipca 2018 r.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że stosowanie przez przedsiębiorców przepisów dotyczących VAT bywa skomplikowane i może wymagać od nich czasochłonnych obowiązków administracyjnych. Może to ograniczać efektywność polskich podatników, a tym samym negatywnie wpływać na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki.

Priorytetem dla polskiego rządu jest natomiast dbałość o otoczenie prawne uczciwych przedsiębiorców.

„Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionów Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji. Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele" – mówił premier Mateusz Morawiecki w sejmowym exposé z 12 grudnia 2017 r.

Dlatego Ministerstwo Finansów – uwzględniając postulaty podatników dotyczące konieczności uproszczenia  przepisów regulujących opodatkowanie VAT – planuje opracowanie listy zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów  i usług [Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.]. Mają one ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze MŚP, lub wspierać rozwój polskiej gospodarki.

Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w konsultacjach wszystkich zainteresowanych.

Polecamy: Biuletyn VAT

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zakres konsultacji

 Konsultacje obejmują postulaty zmian legislacyjnych do ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do niej. Postulaty powinny spełniać następujące warunki:

1. zmierzać do:
- likwidacji uciążliwych obowiązków administracyjnych,
- wprowadzenia ułatwień związanych z szeroko pojętym rozliczaniem podatku od towarów i usług w Polsce,
- wprowadzenia ułatwień w dokumentowaniu transakcji,

2. być neutralne dla wpływów z tego podatku do budżetu państwa,

3. ich wprowadzenie nie będzie związane z koniecznością zmian regulacji na szczeblu Unii Europejskiej, w tym przepisów dyrektywy 2006/112/WE, ani uzyskiwaniem derogacji od stosowania przepisów tej dyrektywy,

4. z uwagi na zaawansowane prace analityczne w Ministerstwie Finansów w tym temacie, nie mogą dotyczyć stawek VAT stosowanych dla dostaw towarów (uwagi w zakresie zasad opodatkowania usług będą uwzględniane).

Termin i sposób zgłaszania opinii

Ministerstwo zapewnia, że konsultacje są otwarte dla wszystkich podmiotów. Jednak (jak wyraźnie zaznacza MF) analizie będą poddawane jedynie opinie zawierające:

1. maksymalnie 5 propozycji konkretnych rozwiązań legislacyjnych,

2. szczegółowe uzasadnienie dla wprowadzenia tych rozwiązań.

Minister Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych opinii na stronie Ministerstwa Finansów w dziale „Działalność“, w zakładce „Konsultacje podatkowe“. Przesłanie opinii oznacza zgodę na publikacji zarówno samej opinii, jak i danych podmiotu zgłaszającego opinię, za wyjątkiem danych osobowych.

Minister Finansów informuje także, że w przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia ich opinii w toku konsultacji podatkowych jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zostały zamieszczone w dołączonej Klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do wykorzystania wybranych przez siebie propozycji rozwiązań legislacyjnych, a także do nawiązania współpracy z wybranymi przez siebie autorami propozycji, zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie konsultacji podatkowych (Dz. Urz. Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 czerwca 2017 r., poz. 122).

Propozycje wraz z uzasadnieniem można przesyłać do 30 lipca br. na adres konsultacje.uproszczenieVAT@mf.gov.pl.

Zawiadomienie o konsultacjach podatkowych - zmiany w ustawie VAT z 29 czerwca 2018 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama