| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak uprościć VAT - MF zaprasza do zgłaszania pomysłów

Jak uprościć VAT - MF zaprasza do zgłaszania pomysłów

Ministerstwo Finansów zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału konsultacjach dotyczących uproszczeń w rozliczaniu VAT. Uproszczenia w VAT mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Konsultacje potrwają do 30 lipca 2018 r.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że stosowanie przez przedsiębiorców przepisów dotyczących VAT bywa skomplikowane i może wymagać od nich czasochłonnych obowiązków administracyjnych. Może to ograniczać efektywność polskich podatników, a tym samym negatywnie wpływać na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki.

Priorytetem dla polskiego rządu jest natomiast dbałość o otoczenie prawne uczciwych przedsiębiorców.

„Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionów Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji. Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele" – mówił premier Mateusz Morawiecki w sejmowym exposé z 12 grudnia 2017 r.

Dlatego Ministerstwo Finansów – uwzględniając postulaty podatników dotyczące konieczności uproszczenia  przepisów regulujących opodatkowanie VAT – planuje opracowanie listy zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów  i usług [Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.]. Mają one ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze MŚP, lub wspierać rozwój polskiej gospodarki.

Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w konsultacjach wszystkich zainteresowanych.

Polecamy: Biuletyn VAT

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zakres konsultacji

 Konsultacje obejmują postulaty zmian legislacyjnych do ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do niej. Postulaty powinny spełniać następujące warunki:

1. zmierzać do:
- likwidacji uciążliwych obowiązków administracyjnych,
- wprowadzenia ułatwień związanych z szeroko pojętym rozliczaniem podatku od towarów i usług w Polsce,
- wprowadzenia ułatwień w dokumentowaniu transakcji,

2. być neutralne dla wpływów z tego podatku do budżetu państwa,

3. ich wprowadzenie nie będzie związane z koniecznością zmian regulacji na szczeblu Unii Europejskiej, w tym przepisów dyrektywy 2006/112/WE, ani uzyskiwaniem derogacji od stosowania przepisów tej dyrektywy,

4. z uwagi na zaawansowane prace analityczne w Ministerstwie Finansów w tym temacie, nie mogą dotyczyć stawek VAT stosowanych dla dostaw towarów (uwagi w zakresie zasad opodatkowania usług będą uwzględniane).

Termin i sposób zgłaszania opinii

Ministerstwo zapewnia, że konsultacje są otwarte dla wszystkich podmiotów. Jednak (jak wyraźnie zaznacza MF) analizie będą poddawane jedynie opinie zawierające:

1. maksymalnie 5 propozycji konkretnych rozwiązań legislacyjnych,

2. szczegółowe uzasadnienie dla wprowadzenia tych rozwiązań.

Minister Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych opinii na stronie Ministerstwa Finansów w dziale „Działalność“, w zakładce „Konsultacje podatkowe“. Przesłanie opinii oznacza zgodę na publikacji zarówno samej opinii, jak i danych podmiotu zgłaszającego opinię, za wyjątkiem danych osobowych.

Minister Finansów informuje także, że w przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia ich opinii w toku konsultacji podatkowych jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zostały zamieszczone w dołączonej Klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do wykorzystania wybranych przez siebie propozycji rozwiązań legislacyjnych, a także do nawiązania współpracy z wybranymi przez siebie autorami propozycji, zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie konsultacji podatkowych (Dz. Urz. Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 czerwca 2017 r., poz. 122).

Propozycje wraz z uzasadnieniem można przesyłać do 30 lipca br. na adres konsultacje.uproszczenieVAT@mf.gov.pl.

Zawiadomienie o konsultacjach podatkowych - zmiany w ustawie VAT z 29 czerwca 2018 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »