| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pierwsze wnioski dopiero w lutym

Pierwsze wnioski dopiero w lutym

Pierwsze prawidłowe wnioski o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych będzie można złożyć w lutym. Dopiero wtedy będzie znany wskaźnik GUS potrzebny do wyliczenia maksymalnej kwoty zwrotu. Oznacza to, że podatnicy dłużej poczekają na pieniądze.

– Od dłuższego czasu prowadzimy kompleksowe przygotowania do akcji zwrotu różnicy VAT w budownictwie. Jeśli nie nastąpi żadna zmiana, to podatnicy będą mogli składać wnioski o zwrot podatku już od 1 stycznia, niemniej wnioski złożone w pierwszej części kwartału nie będą pełne – przekonywał Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku. Jego zdaniem nie będą się one mogły opierać na wyliczeniach uwzględniających poprawną cenę 1 mkw. ogłoszoną przez GUS – ta nie będzie jeszcze znana.
– Jedyne, co możemy zrobić, to namawiać podatników do tego, żeby wnioski składali w drugiej połowie każdego kwartału, kiedy znane są już dane GUS za poprzedni kwartał. Pozwoli to uniknąć dodatkowych formalności – przekonywał nasz rozmówca.

Jak wyliczyć kwotę zwrotu

Kwota zwrotu równa jest 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn:
• 70 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek (w przypadku robót wymagających pozwolenia na budowę),
• 30 mkw. powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej ustalonej w taki sam sposób (gdy pozwolenie niepotrzebne).
Jeśli podatnik korzystał z odliczeń z tytułu tzw. ulgi budowlanej lub ulgi remontowo-modernizacyjnej, kwota podlegająca zwrotowi wynosi 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn, o którym mowa wcześniej.

Wskazany jest pośpiech

Ze złożeniem wniosku nie warto jednak czekać. Pośpiech jest uzasadniony, zwłaszcza jeśli podatnikom będzie zależeć na szybkim odzyskaniu podatku. Procedura dotycząca zwrotu jest długa – urząd skarbowy na wydanie decyzji o zwrocie ma 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, a na zwrot pieniędzy 25 dni od dnia wydania decyzji.
Do postępowań w sprawach zwrotu podatku będą miały zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Jeśli wniosek będzie niekompletny, organom podatkowym będzie przysługiwało prawo wezwania podatnika do uzupełnienia wniosku, np. o wyliczenie maksymalnej kwoty zwrotu.
– Nie oznacza to, że w przypadku, gdy we wniosku nie będzie wyliczenia tego wskaźnika czy wniosek nie zostanie uzupełniony przez podatnika w tym zakresie, wydana zostanie decyzja odmawiająca zwrotu. Żaden przepis nie stanowi wprost o możliwości odmowy zwrotu podatku z tej przyczyny – wyjaśniła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.
Co więcej, bez względu na to, jakiego wyliczenia dokona podatnik organ podatkowy będzie i tak musiał w toku postępowania podatkowego zweryfikować wyliczenie podatnika, a to oznacza powtórne wyliczenie kwoty zwrotu. Jeśli uwzględnić, że organy podatkowe będą miały 6 miesięcy na wydanie decyzji, zapewne wnioski złożone wcześniej i tak nie zostaną rozpatrzone przed datą opublikowania wskaźnika przez prezesa GUS, chociażby ze względu na konieczność weryfikacji faktur VAT i zeznania rocznego – dodała nasza rozmówczyni.
Istotny przy weryfikacji będzie nie tylko wskaźnik kwoty maksymalnego zwrotu, ale również wskaźnik zwrotu, którego wysokość jest zależna od tego, czy podatnik skorzystał z odliczeń, np. remontowych.

Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »