| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej do końca 2019 roku

Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej do końca 2019 roku

W IV kwartale 2018 r. zostanie przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zgodnie z którym przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych dopiero od 1 stycznia 2020 r. W efekcie nastąpi przedłużenie do 31 grudnia 2019 r. zawieszenia stosowania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Do dnia 31 grudnia 2018 r. - na podstawie ustawy z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. poz. 2178) - zawieszone jest stosowanie przepisów ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1325).

Konieczność przedłużenia terminu zawieszenia związana jest z nierozpoznaniem skarg złożonych przez Polskę do TSUE na decyzje Komisji Europejskiej dotyczące podatku od sprzedaży detalicznej: z 19 września 2016 r. (skarga z 30 listopada 2016 r., sygn. akt T-836/16) oraz z 30 czerwca 2017 r. (skarga z dnia 13 września 2017 r., sygn. akt T-624/17), w których Polska wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji KE.

Od rozstrzygnięcia TSUE uzależniona będzie możliwość pobierania podatku na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej.

Istnieje ryzyko, że skargi nie zostaną rozpoznane przez TSUE do końca obowiązującego obecnie terminu zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (tj. do końca 2018 roku). Wobec powyższego istnieje konieczność dalszego zawieszenia stosowania jej przepisów.

Skutkiem projektowanej przez Ministra Finansów nowelizacji będzie kontynuacja zawieszenia działania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowych o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej - do końca 2019 r. 

Proponuje się wejście w życie projektowanej ustawy z dniem 1 stycznia 2019 r., tj. od dnia  następującego po dniu, w którym skończy się termin, na jaki zawieszono stosowanie przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej ustawą z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Podatki 2019

MF spodziewa się wyroku TSUE w sprawie podatku handlowego na przełomie 2018/2019

Ministerstwo Finansów spodziewa się wyroku TSUE w sprawie podatku handlowego pod koniec 2018 roku lub na początku 2019 roku - podano w uzasadnieniu projektu ustawy zawieszającej pobór podatku o kolejny rok.

We wrześniu 2016 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. KE wskazała, że system podatkowy powinien być zgodny z prawem Unii Europejskiej, w tym z zasadami pomocy państwa.

W dniu 30 listopada 2016 r. Polska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę na decyzję Komisji Europejskiej.

W skardze podniesiono m.in. zarzut błędnej kwalifikacji podatku od sprzedaży detalicznej jako pomocy państwa. Polska wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej.

"Rozprawa przed TSUE odbyła się w dniu 26 września 2018 r. Biorąc pod uwagę, że wyroki w sprawach rozstrzyganych przez TSUE zapadają zwyczajowo 3–4 miesiące po rozprawie, bardzo prawdopodobne jest, że wyrok w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej zostanie wydany pod koniec 2018 r. lub na początku 2019 r. (PAP Biznes)

map/ ana/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »