reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia do nowych przepisów podatkowych

Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia do nowych przepisów podatkowych

Wiceminister finansów Filip Świtała zapowiedział, że w połowie 2019 r. resort finansów wyda objaśnienia do wszystkich nowych przepisów podatkowych wchodzących w życie po 1 stycznia 2019 r.

Wiceminister powiedział, że w ramach wdrażanego programu 3xP - prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków resort wyda "objaśnienia" do wszystkich nowych przepisów, które będą wchodzić w życie od 1 stycznia 2019 r.

"Myślę, że w połowie przyszłego roku powinny być gotowe objaśnienia do nowych regulacji" - poinformował Świtała. "Po raz pierwszy w historii będziemy mieć sytuację, że wraz z istotnymi zmianami podatkowymi będą objaśnienia MF, na podstawie których będzie można podejmować decyzje biznesowe" - wyjaśnił wiceminister.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Świtała zapewnił, że przedsiębiorca, który się do tych objaśnień zastosuje, będzie chroniony na podstawie Ordynacji podatkowej. Ministerstwo zaprosiło do konsultacji na swojej stronie internetowej.

"Rozpoczęliśmy proces konsultacji przyszłych objaśnień. Będą one dotyczyły m.in. exit tax, MDR (obowiązek ujawniania informacji o schematach podatkowych - PAP), podatku u źródła, cen transferowych i IP Box (opodatkowania dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej - PAP)" - tłumaczy. Podkreślił, że wydawanie objaśnień jest też praktyką innych państw. Przykładowo objaśnienia brytyjskie do przepisów MDR liczą prawie 200 stron.

"Na pewno wśród objaśnień znajdzie się też kwestia leasingu samochodów osobowych. Do tych zagadnień jest dużo pytań, na te pytania będziemy w objaśnieniach odpowiadać" - dodał wiceminister.

Świtała zapewnił, że objaśnienia będą swego rodzaju komentarzem ministerstwa do nowo wprowadzanych przepisów. "Uzasadnienia nie są traktowane jak oficjalne objaśnienia przepisów i nie dają ochrony z Ordynacji podatkowej. Chcemy dać ochronę firmom, ale nie arbitralnie, tak jak my uważamy. Dlatego prowadzimy konsultacje, aby poznać punkt widzenia podatników" - wyjaśnił Świtała.

Zaznaczył, że pewność stosowania przepisów, to również niższe koszty dla firm. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Zobacz: Podatki 2019

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia do nowych przepisów podatkowych /fot. Shutterstock
Ministerstwo Finansów wyda objaśnienia do nowych przepisów podatkowych /fot. Shutterstock

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama