REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika od 2020 roku

Karolina Przybysz
Aplikant radcowski
Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika od 2020 roku
Mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika od 2020 roku

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 2020 roku każdemu podatnikowi zostanie przypisany indywidualny mikrorachunek podatkowy, na który można będzie dokonywać wpłat należności podatkowych. Ministerstwo podkreśla, że nowe rozwiązanie przyśpieszy rozliczanie i księgowanie wpłaconych środków.

Mikrorachunek dla najważniejszych podatków

Od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik – zarówno przedsiębiorca, jak i osoba nieprowadząca działalności gospodarczej - otrzyma indywidualny i przypisany mu mikrorachunek podatkowy przeznaczony do dokonywania wpłat podatkowych. Analogiczne rozwiązanie w zakresie wpłat składek na ubezpieczenie społeczne funkcjonuje już w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, każdy podatnik będzie mógł wpłacać na mikrorachunek podatkowy kwoty z kluczowych dla systemu podatkowego podatków, tj. podatku od towarów i usług (VAT), a także podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT). Aktualnie funkcjonujące rachunki organów skarbowych przeznaczone do wpłat powyższych podatków zostaną zamknięte wraz z zakończeniem bieżącego roku. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, czy na mikrorachunek będzie można wpłacać również pozostałe podatki.

Resort finansów wyjaśnił, że w zakresie uiszczania zaliczek na podatek dochodowy sytuacja pracodawców nie ulegnie znacznym zmianom. Różnica będzie polegała jedynie na tym, że zaliczki te będą przez pracodawcę zbiorczo wpłacane na mikrorachunek przypisany pracodawcy, a nie tak jak dotychczas – na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Od pracodawców nie będzie się jednak wymagać, aby wpłacali zaliczki na mikrorachunki pracowników.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uzyskać mikrorachunek?

REKLAMA

Mikrorachunek ma składać się z 26 znaków i zawierać numer PESEL podatnika będącego osobą fizyczną lub numer NIP w przypadku przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych. Aby go uzyskać, konieczne będzie udanie się do urzędu skarbowego lub wygenerowanie numeru rachunku za pośrednictwem strony internetowej www.podatki.gov.pl. Rachunki będą obsługiwane przez Narodowy Bank Polski.

Choć system mikrorachunków rozpocznie swoje działanie dopiero w 2020 roku, już w ostatnim kwartale bieżącego roku ma zostać uruchomiony generator mikrorachunków podatkowych, za pośrednictwem którego będzie można uzyskać numer mikrorachunku. Konieczne będzie użycie komputera lub urządzenia mobilnego, np. telefonu. Generator będzie działał całodobowo, dzięki czemu podatnik otrzyma numer mikrorachunku w dogodnym dla siebie momencie.

Korzyści dla podatnika

Resort finansów podkreśla, że planowana zmiana jest korzystna dla podatnika, ponieważ przyspieszy księgowanie dokonanych wpłat podatkowych. Organ skarbowy w łatwy sposób zidentyfikuje wpłatę i rozliczy ją, dzięki czemu stan konta podatnika zostanie szybciej zaktualizowany. W praktyce skorzystają na tym przede wszystkim ci podatnicy, którzy będą chcieli szybko i „od ręki” uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w płatności podatków.

Eksperci zwracają również uwagę, że dzięki nowym mikrorachunkom rzadziej dochodzić będzie do pomyłek związanych z przelaniem należności podatkowych na niewłaściwy numeru rachunku. Przypisanie mikrorachunku do podatnika będzie miało charakter stały, co oznacza, że numer rachunku nie zmieni się nawet w przypadku zmiany adresu lub siedziby podatnika. Podatnik nie będzie musiał znać numeru rachunku właściwego urzędu skarbowego. Wystarczy, że zrobi przelew na swój mikrorachunek, a wpłata zostanie rozliczona. Z kolei urzędowi skarbowemu łatwiej będzie ustalić, czy podatnik zalega z płatnościami i czy w przeszłości dokonał wpłat, a jeśli tak, to na poczet jakich zaległości zostały one zaksięgowane.

e-Urząd skarbowy

Ministerstwo Finansów podkreśla, że indywidualne mikrorachunki to tylko jedna ze zmian, które mają służyć podatnikom i usprawnić działanie administracji skarbowej. Resort uruchomił również projekt wdrożenia e-Urzędu skarbowego, za pośrednictwem którego każdy podatnik będzie mógł zobaczyć, jaki jest stan jego zobowiązań podatkowych oraz status zrealizowanych wpłat zaksięgowanych na poszczególne podatki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA