REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe technologie w służbie księgowego i przedsiębiorcy

Nowe technologie w służbie księgowego i przedsiębiorcy /fot.Shutterstock
Nowe technologie w służbie księgowego i przedsiębiorcy /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od cyfryzacji nie ma odwrotu, ale nowe technologie nie pozbawią księgowych zawodu. Ułatwią natomiast prace rozliczeniowe, a rachunkowość stanie się jednostką wspomagającą zarządzanie firmą. Oto główne wnioski z I Konferencji Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się!”, która odbyła się w dniach 1-2 października w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Stanisław Hońko wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce uważa, że nowe technologie nie zastąpią księgowych. Automatyzacja odciąży ich w najprostszych czynnościach, dzięki czemu będą mieli więcej czasu na inne zadania wymagające większej kreatywności. „Stowarzyszenie Księgowych w Polsce walczy z krzywdzącym stereotypem, który ogranicza rolę księgowego w firmie. To on jest teraz duszą przedsiębiorstwa. Biznes powinien o tym wiedzieć i dlatego zorganizowaliśmy tę konferencję” - wyjaśnił.

Autopromocja

O spowodowanej cyfryzacją zmianie sposobu współpracy firm z biurami rachunkowymi wypowiadali się również producenci oprogramowania księgowo-finansowego. Zwrócili uwagę na to, że zmiany nastąpią też w sferze wprowadzania danych do systemu. W księgowości postępuje digitalizacja, czyli przejście z danych w wersji papierowej na postać cyfrową. Nowe technologie mają być tu dużym wsparciem. Natomiast przedsiębiorcy coraz częściej oczekują dostępu do danych finansowych z dowolnego miejsca, o dowolnej porze.

„Ustawodawca zakłada, że wszyscy będziemy pracowali na danych cyfrowych, które będą mu przekazywane w sposób automatyczny. Przy okazji wprowadza zmiany w prawie i dodatkowe obowiązki kontroli. To duże wyzwanie, które wymaga wsparcia za pomocą narzędzi informatycznych” - podsumował Daniel Depa, z-ca dyrektora produkcji w firmie Soneta, oferującej system enova365.

Według Piotra Ciskiego, prezesa spółki Sage oferującej system Sage Symfonia, mamy do czynienia z rewolucją w zakresie cyfryzacji. Odbywa się ona na wielu płaszczyznach, co stawia biura rachunkowe w obliczu nowych wyzwań związanych z informatyzacją.

„Cyfryzacja będzie zmieniała procesy biznesowe w przedsiębiorstwie. Weźmy na przykład split payment, który wchodzi bardzo mocno i zastępuje odwrotne obciążenie VAT. My już na początku, wybierając odpowiedni towar, musimy mieć świadomość, że jest on objęty split paymentem czyli podzieloną płatnością. Tutaj biuro rachunkowe pełni rolę weryfikatora już na początku tego procesu, a nie w momencie, kiedy została błędnie wystawiona faktura, bo później zostaje korekta i komplikacje” - podkreślił Piotr Ciski. Według niego księgowy powinien być włączony w budowanie procesu po stronie klienta, ponieważ zazwyczaj tam występuje bardzo ważny element działalności gospodarczej związany z wystawianiem faktur, który podlega cyfryzacji. Uzupełnił, że dane przesyłane do fiskusa są coraz bardziej szczegółowe i obłożone dodatkowymi wymaganiami, co wymusza na księgowych jeszcze większą wiedzę oraz staranność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Księgowy ewoluuje w stronę doradcy. Nie tylko mówi czego nie możemy zrobić, ale również doradza przy zmieniających się przepisach prawa, przy zmieniających się okolicznościach funkcjonowania spółki w gospodarce w przestrzeni ekonomicznej, jak doprowadzić do tego, że nie wpłyniemy na rafy, tylko będziemy dalej spokojnie żeglować i firma będzie się mogła dalej rozwijać. Po tej konferencji jestem przekonana, że bez profesjonalnego biura rachunkowego i księgowego, będącego również doradcą, nie poradzimy sobie z rozwijaniem biznesu” - podsumowała Katarzyna Kasiak, współwłaściciel ARS Retail Group.

Drugi dzień Konferencji Przedsiębiorców i Księgowych poświęcono również tematowi funkcjonowania firm w dobie podwyższonego ryzyka. „Nie możemy już ufać scenariuszom dla przyszłej sytuacji gospodarczej” - stwierdził Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Na niepewne czasy doradzał firmom gromadzenie rezerw w postaci zapasów magazynowych oraz kadrowych. Płynność finansowa przedsiębiorstwa staje się ważniejsza od jego rentowności.

„Spory problem stanowi również dopasowanie do zmieniających się przepisów, które definiują rzeczywistość gospodarczą. Większość z nich jest potrzebna, ale trzeba pamiętać, że duża część zmian albo coś kosztuje, albo jest dla nas kłopotem organizacyjnym” - podkreślił Piotr Soroczyński.

„Osiągnęliśmy to, co planowaliśmy. Na konferencji mieliśmy rachunkowość i podatki, ogólną sytuację gospodarczą, stosunek pracodawca - pracownik, obowiązki księgowych, obowiązki pracodawców i wzajemne relacje między tymi dwoma grupami zawodowymi - powiedział na zakończenie Jerzy Koniecki. - W najbliższym czasie chcielibyśmy zorganizować następną konferencję, w podobnym układzie. Myślę, że wzbogacimy tematykę o umiejętności miękkie, o których również na dzisiejszej konferencji wspominaliśmy. Wierzę, że uczestnicy są zadowoleni i że życzeniem wszystkich jest kontynuacja tego typu działań”.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

I Ogólnopolska Konferencja Przedsiębiorców i Księgowych „Poznajmy się!” przeszła nie tyle do historii, co zapoczątkowała cykl stałych spotkań obu tych środowisk. Druga edycja została zaplanowana na pierwszą dekadę października 2020 roku.

Konferencję, której organizatorem było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Rada Dialogu Społecznego, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Partnerami strategicznymi byli Soneta sp. z o.o., czyli enova 365, oraz Sage sp. z o.o., czyli system Sage Symfonia, a sponsorami wydarzenia: KPMG, PGE i PZU SA. Patronat medialny sprawowali: Centrum Prasowe PAP, portal infor.pl, miesięcznik „Rachunkowość”, „Świat Księgowych”.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA