REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

e-faktury mają poprawić ściągalność VAT

e-faktury mają poprawić ściągalność VAT
e-faktury mają poprawić ściągalność VAT

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy w fazie zmiany biegów, która pozwoli jeszcze bardziej poprawić ściągalność VAT w dziedzinach takich jak np. nielegalna sprzedaż w internecie - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister finansów Leszek Skiba. Zdaniem wiceministra e-faktura - to instrument, który z jednej strony ułatwi przedsiębiorcom działanie, bo faktury będą gromadzone w chmurze. Z drugiej - szybciej dotrą do nich urzędnicy skarbowi. "Pliki JPK są wysyłane 25 dnia każdego miesiąca, a w nowym e-systemie faktury byłyby dostępne on-line" - przekonywał.

Z danych MF wynika, że w 2018 r. luka VAT wyniosła 12,5 proc, a w 2019 - według wstępnych szacunków - 12,1 proc.

Autopromocja

Na pytanie czy to oznacza że luka praktycznie przestała spadać, a rozwiązania takie jak JPK, STIR czy SENT przestały być skuteczne wiceszef resortu odpowiedział: "Luka w dalszym ciągu się zmniejsza, tyle że nieco wolniej niż w poprzednich latach". Dodał: "jesteśmy w fazie, w której zmieniamy biegi".

Skiba wyjaśnił, że ściągalność to przesuwanie dochodów ukrywanych w szarej strefie albo wyprowadzanych z Polski i przenoszenie ich do budżetu państwa. "To jest ciągłe przeciąganie liny między państwem, służbami i administracją z jednej strony, a przestępcami podatkowymi z drugiej" - mówił. Zwrócił uwagę, że przesunięcie tych dochodów następuje na skutek "włączania przez służby instrumentów, takich jak STIR, Split Payment, SENT czy JPK_VAT". Dodał, że to proces rozłożony na rok, dwa lata, ale samo przesunięcie jest jednorazowe.

Według Skiby instrumenty już wprowadzone spowodowały, że "nastąpiło gwałtowne obniżenie po 2015 r. poziomu luki", czyli ściągalność poprawiła się. Mówiąc o nowych instrumentach, które są niezbędne "do zmiany biegów", wskazał na kasy online, e-kasy fiskalne i e-faktury, które mają ograniczyć m.in. nielegalną sprzedaż w internecie, od której nie jest płacony podatek VAT, z czym walczą wszystkie kraje UE.

"Poprawa ściągalności, np. w zakresie walki z mafiami paliwowymi, już nastąpiła. Potrzebujemy dłuższej drabiny, by sięgać po wyżej wiszące owoce, potrzebujemy kolejnych instrumentów" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocenił, że e-faktura - to instrument, który z jednej strony ułatwi przedsiębiorcom działanie, bo faktury będą gromadzone w chmurze. Z drugiej - szybciej dotrą do nich urzędnicy skarbowi. "Pliki JPK są wysyłane 25 dnia każdego miesiąca, a w nowym e-systemie faktury byłyby dostępne on-line" - przekonywał.

Zaznaczył, że będzie to "jeszcze jedna funkcjonalność" w ramach systemu zabezpieczeń przed działaniami oszustów, "czyli szybko znikającymi słupami", którzy są identyfikowani innymi instrumentami, takimi jak analiza ryzyka w zakresie rejestracji VAT.

Zaległości podatkowe to - jak powiedział - "archiwum luki w VAT lat poprzednich". "Mówi o tym jak było kiedyś, skąd wyciekał VAT w poprzednich latach, a nie mówi o dziurze, która jest teraz" - podkreślił. "Jeśli służby zidentyfikują działania przestępcze w lutym roku 2020 z marca 2015 r., to rejestrują to dzisiaj. Ale dotyczą luki sprzed pięciu lat. Dziś identyfikowane zaległości pokazują przestępstwa sprzed lat." - powiedział.

Dodał, że tego typu zaległości podatkowe są w większości nieściągalne, bo są wynikiem transakcji firm, które już zostały wyrejestrowane czy spółek w upadłości.

Według niego jedynym sposobem walki z tego typu przestępstwami jest utrudnianie życia mafiom karuzelowym na bieżąco. "Utrudniając rejestrację firmom zarejestrowanym w dziwnych miejscach, albo przez dziwnych przedstawicieli prawnych. Tak działa skuteczna analiza ryzyka." - podkreślił.

Nasze działania w zakresie ściągalności podatków widoczne są w danych, ale są też zauważane przez naszych partnerów europejskich – podkreślił wiceszef MF. – Niedawno w Davos minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire mówił o tym, że Polska jest pionierem w zakresie poprawy ściągalności. Jak wskazał francuski minister, premier Mateusz Morawiecki wykazał się wysoką sprawnością w poborze podatku VAT. Zaznaczył, że jego zdaniem Polska odegra kluczową rolę w procesie poprawy ściągalności i wspólnych działań na poziomie europejskim, gdyż należy teraz do największych i najważniejszych państw w Europie, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym – przekazał wiceminister Skiba.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

„Jako Polska mocno interweniujemy na rzecz zmian w systemie VAT, który w wielu miejscach jest nieefektywny. Wysiłek premiera Morawieckiego, czyli walka z luką podatkową w UE to realny wkład w dobro całej Unii. Ma to znacznie większy wpływ na życie zwykłego Europejczyka niż propozycje ideologiczne, o których słyszymy prawie każdego dnia.” – dodał.

"Żeby wrzucić drugi bieg potrzebujemy nie tylko kas fiskalnych on-line czy e-faktur, ale też skutecznych działań i zrozumienia ze strony partnerów europejskich. To nasz wspólny interes - musi być rozwiązany na poziomie europejskim" - podsumował. (PAP)

Autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

REKLAMA