| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Certyfikat dla najzdolniejszych

Certyfikat dla najzdolniejszych

Aby zdobyć międzynarodowy tytuł audytora wewnętrznego, trzeba zdać cztery egzaminy. Od października kandydaci po raz pierwszy mogą zdawać je w języku polskim.


Przystąpienie do egzaminu łączy się z koniecznością uiszczenia opłat. Kandydat musi, po pierwsze, uiścić jednorazową opłatę rejestracyjną, która zachowa ważność przez dwa lata. Jeżeli w tym czasie nie uda się uzyskać uprawnień, opłatę trzeba uiścić ponownie. Wysokość opłaty kształtuje się w granicach od 30 do 75 USD. Przystąpienie do każdego egzaminu to konieczność zapłacenia kolejnych kwot od 35 do 95 USD.

Osoby, które zdecydują się podejść do egzaminu w najbliższej sesji w połowie listopada, mają jeszcze kilka dni (do 30 września) na wysłanie swoich zgłoszeń. Nie powinny jednak decyzji o egzaminie podejmować zbyt pochopnie. Do egzaminów trzeba się dobrze przygotować. Statystyki potwierdzają, że są one trudne. W ostatniej sesji, która odbyła się w maju, w Polsce do egzaminu przystąpiło 215 osób. Certyfikat Audytora Wewnętrznego CIA otrzymało zaledwie 14 proc. zdających (30 osób).

TO TRZEBA ZNAĆ
I egzamin
Sprawdzenie wiedzy dotyczącej roli procesu audytu wewnętrznego w zakresie nadzoru korporacyjnego, ryzyka i kontroli, w tym m.in. tworzenie planu oraz określanie priorytetów, planowanie zadań.
II egzamin
Sprawdzenie umiejętności wykonywania zadań audytu wewnętrznego, w tym m.in.: monitorowanie wyników zadań, wiedza w zakresie oszustw, narzędzia do realizacji zadań audytowych
III egzamin
Sprawdzenie wiedzy na temat tworzenia analiz biznesowych i technologii informatycznych, w tym: rachunkowość finansowa i zarządcza, prawo i ekonomia oraz technologie informatyczne (IT)
IV egzamin
Sprawdzenie umiejętności zarządzania przedsiębiorstwem, w tym zarządzanie strategiczne, globalne otoczenie biznesowe i negocjacje.

Opłata rejestracyjna (jednorazowa)
60 USD
– członkowie IIA
30 USD
– studenci studiów dziennych
75 USD
– pozostali kandydaci
Opłata za każdą część egzaminu
70 USD
– członkowie IIA
35 USD
– studenci studiów dziennych
95 USD
– pozostali kandydaci

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »