REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny medyczne na rzecz m.in. domów pomocy społecznej z 0 proc. VAT

Darowizny medyczne na rzecz m.in. domów pomocy społecznej z 0 proc. VAT /fot. Fotolia
Darowizny medyczne na rzecz m.in. domów pomocy społecznej z 0 proc. VAT /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do listy podmiotów, na rzecz których można przekazywać z 0 proc. VAT-em darowizny towarów związanych z ochroną zdrowia dołączą m.in. domy opieki społecznej, domy dla matek z dziećmi, czy noclegownie - przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Chodzi o projekt zmiany rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Projekt został w piątek (24 kwietnia) opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w jego uzasadnieniu, jest planowane rozszerzenie katalogu podmiotów, na rzecz których można dokonywać darowizn towarów związanych z ochroną zdrowia i w tym zakresie stosować obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku VAT.

Zgodnie z projektem, oprócz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych oraz tzw. jednoimiennych szpitali zakaźnych, do stosowania stawki obniżonej będą uprawniały darowizny przekazywane na rzecz: wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą wpisanych do wykazu, o którym mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; wymienionych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej - domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy oraz domy pomocy społecznej.

"Ważne jest bowiem, aby właśnie do tych miejsc – gdzie ryzyko zakażenia i zachorowania jest największe – pomoc trafiała jak najszybciej, bez zbędnego pośrednictwa" - tłumaczy MF.

Resort przypomina, że nie zmienił się katalog towarów objętych preferencją. Obejmuje on m.in.: wyroby medyczne oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro; szkło laboratoryjne i aparaturę laboratoryjną; produkty lecznicze oraz substancje czynne; środki dezynfekujące; specjalistyczne testy diagnostyczne; maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu, warunkiem stosowania stawki 0 proc. będzie, tak jak dotąd, posiadanie przez podatnika dokonującego nieodpłatnej dostawy wyżej wymienionych towarów dowodów potwierdzających dokonanie takiej dostawy. Ma z nich wynikać, że towary te są przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS CoV-2.

Ponadto rozporządzenie, jak tłumaczy MF, zakłada objęcie preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 0 proc. dostaw produktów leczniczych, będących przedmiotem uprzedniego importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia, które są finansowane ze środków zgromadzonych w trakcie realizowanych zbiórek publicznych.

Resort tłumaczy, że w związku z epidemią wielu chorych stanęło w obliczu zagrożenia zaprzestania bądź przesunięcia w czasie trwającego lub planowanego w najbliższym czasie leczenia, z czym wiązać może się realne zagrożenie ich życia. Dotyczy to w szczególności terapii, które miały być prowadzone za granicą, lecz w związku z ograniczeniami możliwości opuszczania terytorium kraju, jedynym wyjściem na ratowanie zdrowia i życia było sprowadzenie stosownych leków do Polski i podanie ich w krajowych placówkach opieki medycznej.

W przypadku terapii realizowanych na terenie kraju finansowanych środkami zebranymi w akcjach charytatywnych, beneficjenci zbiórki i osoby zaangażowane w akcje mieli zapewne świadomość, że zebrane pieniądze przeznaczone na zakup leków, będą pokrywały również podatek VAT. Sprzedaż bowiem leków na terenie kraju co do zasady objęta jest stawką VAT w wysokości 8 proc. Natomiast w przypadku terapii, które od początku były planowane do realizacji za granicą, kwestia podatku VAT w kraju nie była uwzględniania w kwotach zaplanowanych zbiórek.

Projektowane rozporządzenie wprowadza również możliwość stosowania stawki obniżonej w wysokości 8 proc. dla dostaw produktów biobójczych, które mają właściwości odkażające (dezynfekujące). Chodzi o środki bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, które wykorzystywane są do szeroko pojętej ochrony zdrowia.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

"Produkty takie, aby spełniły swoją rolę, muszą przy tym spełniać określone wymagania wynikające z odrębnych przepisów, stąd też wprowadzony został warunek, aby towary te posiadały pozwolenie czasowe lub były wpisane do rejestru produktów biobójczych (...). Rejestr taki jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych" - dodaje MF.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale preferencyjny VAT dla produktów biobójczych ma być stosowany od 1 marca 2020 r., kiedy - jak tłumaczy resort finansów - po szeregu komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ryzyka pojawienia się na obszarze Polski nowego rodzaju wirusa, zostały podjęte działania służb publicznych mające na celu stosowne przygotowanie się do związanych z tym zagrożeń. (PAP)

Marcin Musiał
mmu/ skr/

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

REKLAMA

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

Czy zegarek od szefa jest bez PIT? Skarbówka: To nie przychód, ale może być darowizna

Czy upominki na jubileusz pracy i dla odchodzących na emeryturę podlegają opodatkowaniu? Skarbówka potwierdza – nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W grę może jednak wchodzić podatek od spadków i darowizn.

REKLAMA

VAT 2025: Kto może rozliczać się kwartalnie

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

Skarbówka zabrała, sądy oddały: Przedsiębiorcy odzyskali 2,8 mld zł w sprawach o faktury

Tysiące firm niesłusznie oskarżonych o udział w oszustwach VAT w końcu wygrało walkę z fiskusem. W ciągu trzech lat sądy i organy odwoławcze uchyliły decyzje skarbówki na astronomiczną kwotę 2,8 mld zł! Czy to początek końca urzędniczej samowoli wobec przedsiębiorców?

REKLAMA