reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo Rozwoju sugeruje odłożenie opodatkowania spółek komandytowych

Ministerstwo Rozwoju sugeruje odłożenie opodatkowania spółek komandytowych

Ministerstwo Rozwoju chce rozważenia możliwości odłożenia w czasie opodatkowania spółek komandytowych - napisał resort w opinii do projektu ustawy.

W ubiegłym tygodniu resort finansów przesłał do konsultacji projekt noweli ustawy o CIT. Zmiany zaproponowane przez resort finansów polegają m.in na objęciu spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych reżimem podatku dochodowego od osób prawnych. Nowela ma wejść w życie od nowego roku.

"Należy zwrócić uwagę, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów główną zaletą spółki komandytowej jest jej podatkowa prostota. Wypracowany zysk przez spółkę komandytową nie jest bezpośrednio obciążony podatkiem dochodowym. Podmiotami podatku dochodowego są bowiem odrębnie wszyscy wspólnicy, a opodatkowaniu podlega dochód uzyskiwany przez każdego ze wspólników z osobna. W przypadku, gdy wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, to osiągane przez nią przychody z działalności spółki komandytowej traktowane są jak przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej" - napisano.

Resort rozwoju pisze, że proponowana zmiana spowoduje natomiast, że spółka komandytowa będzie opodatkowana podwójnie (na poziomie spółki oraz – przy wypłacie dywidendy wspólnikom– na poziomie wspólników). MR pisze, że zmiana ta dotknie głównie firmy rodzinne, które odeszły od indywidualnych działalności gospodarczych i często działają w formie spółek komandytowych.

"W związku z powyższym wydaje się, że – szczególnie w dobie kryzysu spowodowanego pandemią – warto rozważyć co najmniej dłuższe odłożenie w czasie wejścia w życie tak daleko idących, nowych rozwiązań" - napisano. (PAP Biznes)

map/ asa/

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw - opublikowany 16 września 2020 r.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Plucińska

dyrektor zarządzający Randstad Payroll Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama