REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko jedną inwestycję można odliczyć

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Podatnicy w dalszym ciągu mają liczne wątpliwości związane z odliczaniem ulgi odsetkowej. Resort finansów opublikował w tej sprawie już prawie 380 wyjaśnień.


Z ulgi odsetkowej mogą korzystać tylko te osoby, które do końca ubiegłego roku zaciągnęły kredyt mieszkaniowy. Podatnicy wciąż jednak mają kłopoty z jej odliczaniem. Najlepiej świadczy o tym liczba interpretacji wydawanych przez organy podatkowe w tej sprawie. Na stronie internetowej MF opublikowano ich blisko 380. Dla porównania - interpretacje dotyczące ulgi sportowej są tylko dwie. Eksperci potwierdzają, że odliczenia z tego tytułu nadal sprawiają poważne trudności.


Ulgi nie ma, są wątpliwości


Ulga odsetkowa zniknęła z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2007 r. Oznacza to, że po tej dacie nie jest już możliwe nabycie uprawnień do stosowania ulgi. Tylko podatnik, któremu w latach 2002-2006 udzielono kredytu uprawniającego do ulgi odsetkowej, może - na dotychczasowych zasadach - odliczać wydatki na spłatę odsetek od kredytu. Dla nabycia prawa do korzystania z odliczenia istotna jest data zawarcia umowy kredytowej, a nie zakończenia inwestycji czy przeniesienia własności nieruchomości. Odliczeń podatnicy będą mogli dokonywać nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Kontynuowanie odliczeń odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach. Jak wyjaśnia Anna Sokołowska, radca prawny z kancelarii A. Sokołowska R. Goch, korzystanie przez podatników z ulgi odsetkowej wywoływało w czasie jej funkcjonowania liczne wątpliwości, które wciąż są aktualne. Z długiej listy podaje tylko kilka. Na pierwszym miejscu wymienia sytuację, w której podatnik zaciąga kredyt wyłącznie na spłatę pierwotnego kredytu, z którego sfinansował cel mieszkaniowy. Wówczas - jak podkreśla nasza rozmówczyni - nie można skorzystać z ulgi odsetkowej. Dodaje jednak, że podatnicy, którzy skorzystali z ulgi odsetkowej, mogą również skorzystać ze zwrotu różnicy VAT na materiały budowlane zakupione w latach 2005 i 2006 na budowę budynku mieszkalnego.

- Prawo do skorzystania z ulgi nie przysługuje także z tytułu spłaty odsetek od kredytu, w sytuacji gdy kredyt przeznaczony został na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego na tzw. rynku wtórnym - przypomina ekspert.


Odpowiedzi dobre i złe


Również w ocenie Jana Jodłowskiego, radcy prawnego w firmie doradczej KPMG, wątpliwości związanych z ulgą odsetkową wciąż jest sporo.

- Wielu podatników zaciągnęło wspólne z innymi osobami kredyty na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych, np. rodzice z dziećmi, gdy dzieci nie miały wystarczającej zdolności kredytowej - mówi nasz rozmówca.

Zauważa, że przepisy nie wprowadziły tu zasady, by prawo do odliczenia odsetek ustalać proporcjonalnie do udziału w kredycie. Każdy ze współkredytobiorców może zatem odliczyć te odsetki, które faktycznie spłacił.

- Wiele pytań mają podatnicy, którzy skorzystali w poprzednich latach z dużej ulgi budowlanej. Dotyczą one możliwości jej zwrotu i skorzystania z ulgi odsetkowej - tłumaczy Jan Jodłowski.

Tymczasem osoba, która skorzystała z dużej ulgi budowlanej, nie może skorzystać z ulgi odsetkowej. Jan Jodłowski wyjaśnia jednak, że podatnik ma prawo skorygować swoje rozliczenie za poprzednie lata i zwrócić wykorzystaną dużą ulgę, a tym samym uzyskać prawo do ulgi odsetkowej. Podatnik nie może jednak skorygować rozliczenia za lata, za które zobowiązanie podatkowe uległo już przedawnieniu.

- W praktyce oznacza to, że w 2007 roku podatnik może skorygować jedynie swoje rozliczenia za rok 2001 i lata następne - podkreśla nasz rozmówca.

Wątpliwości wielu podatników dotyczą także możliwości kontynuowania ulgi na spłatę odsetek od kredytu po przeniesieniu kredytu do innego banku. Przepisy podatkowe takiej możliwości nie przewidziały. Kredyt przeznaczony na spłatę innego kredytu nie jest przeznaczony na cele mieszkaniowe w rozumieniu przepisów podatkowych. W rezultacie zaciągnięcie takiego kredytu powoduje utratę prawa do kontynuacji ulgi odsetkowej.


Ulga jest limitowana


Karolina Tetlak, prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges, przypomina, że odliczeniu podlegają tylko odsetki od kwoty kredytu nieprzekraczającej ustalonego limitu.

- Nawet jeśli mając dwie inwestycje podatnik nie przekracza wskazanego limitu, odliczyć może tylko odsetki związane z jedną z nich - podkreśla.

Zwraca też uwagę, że ulga nie przysługuje w odniesieniu do mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Jej zdaniem wysokość odsetek nie jest istotna. Twierdzi, że uwzględnić można także karne odsetki za opóźnienia w spłacie.

Ulga dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez obojga małżonków, także jeśli rozliczają się odrębnie. Co ważne, w przypadku osób niebędących małżeństwem, ulga przysługuje każdej z tych osób, w odniesieniu do odsetek od tej części kredytu, jaką faktycznie spłacają.


62 775
podatników korzystało w 2005 roku z ulgi odsetkowej

3064 zł wyniosło przeciętne odliczenie

dane MF


Rozliczanie ulgi odsetkowej
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA