reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego - poinformował 1 grudnia 2020 r. na spotkaniu ECOFIN minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

“Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej. Naszym zdaniem będą one sprzyjać poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz zapewnieniu sprawiedliwego opodatkowania. Uzyskane w ten sposób dochody podatkowe pomogą też sfinansować działania mające na celu złagodzenie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę” - powiedział cytowany w komunikacie resortu finansów minister Kościński.

Resort finansów informuje, że pozostali uczestnicy spotkania ECOFIN również poparli przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej. Komisja Europejska przedstawiła w lipcu 2020 r. propozycje mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przez m.in. objęcie sprawozdawczością platform cyfrowych oraz rozszerzenie współpracy administracji podatkowych państw członkowskich.

Jak informuje ministerstwo finansów, ministrowie podczas spotkania wymienili także poglądy w zakresie reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Te działania dotyczą m.in. zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania oraz opodatkowania gospodarki cyfrowej.

“Polska popiera wszelkie propozycje ukierunkowane na promowanie sprawiedliwego opodatkowania, także w zakresie gospodarki cyfrowej, dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych oraz walkę z nadużyciami w tym obszarze” - zaznaczył minister Kościński.

“UE powinna pozostać aktywna w tym zakresie. To jest potrzebne nie tylko z uwagi na wsparcie odbudowy gospodarek po pandemii, ale też w celu zapewnienia równych warunków (level playing field) na jednolitym rynku. Ponadto działania pojedynczych państw członkowskich mogą nie być tak skuteczne, zwłaszcza w przypadku działalności transgranicznej” - dodał minister Kościński.

Szef resortu finansów poinformował też, że Polska pozytywnie ocenia propozycje uproszczenia systemu oraz poprawy otoczenia biznesowego i ograniczenia obciążeń administracyjnych.

“Naszym zdaniem nie ma natomiast potrzeby zmian w procesie decyzyjnym w obszarze podatków. Obecne zasady pozwalają państwom członkowskim na takie kształtowanie ich polityk krajowych, by jak najlepiej uwzględniały poziom rozwoju gospodarczego oraz odpowiednio określały cele społeczne, które różnią się w poszczególnych państwach” - zaznaczył Kościński.

W komunikacie poinformowano też, że ministrowie rozmawiali również o postępach w dyskusjach dotyczących wzmacniania unii bankowej prowadzonych w drugiej połowie 2020 roku oraz omówili konkluzje w sprawie planu działania dotyczącego unii rynków kapitałowych.

“Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu 2020 roku propozycje inicjatyw, których celem jest poprawa funkcjonowania rynków kapitałowych i ich włączenia w finansowanie gospodarki realnej, co jest jeszcze bardziej istotne w świetle kryzysu wywołanego pandemią. Działania te mają także sprzyjać rozwojowi zielonej i cyfrowej transformacji oraz zwiększeniu bezpieczeństwa dla osób indywidualnych i integracji krajowych rynków kapitałowych” - napisano w informacji resortu finansów.

Dodano, że podczas spotkania ministrowie zapoznali się z prezentacją Prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) w sprawie oceny wykonania budżetu UE za 2019 r.

“Następnie rozpoczną się prace na poziomie technicznym na forum Komitetu Budżetowego w celu wypracowania rekomendacji Rady dla Parlamentu Europejskiego odnośnie do udzielenia absolutorium Komisji Europejskiej z wykonania budżetu UE za 2019 rok. Wypracowany w styczniu i lutym 2021 roku projekt rekomendacji zostanie przekazany Radzie ECOFIN do akceptacji na posiedzeniu w lutym 2021 roku” - czytamy w komunikacie.

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) odpowiada w UE za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowych. Na forum Rady zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich. W posiedzeniach uczestniczą też stosowni komisarze europejscy. Posiedzenia ECOFIN zwykle odbywają się raz w miesiącu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama