REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE
Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

REKLAMA

REKLAMA

Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego - poinformował 1 grudnia 2020 r. na spotkaniu ECOFIN minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

“Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej. Naszym zdaniem będą one sprzyjać poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz zapewnieniu sprawiedliwego opodatkowania. Uzyskane w ten sposób dochody podatkowe pomogą też sfinansować działania mające na celu złagodzenie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę” - powiedział cytowany w komunikacie resortu finansów minister Kościński.

Resort finansów informuje, że pozostali uczestnicy spotkania ECOFIN również poparli przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej. Komisja Europejska przedstawiła w lipcu 2020 r. propozycje mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przez m.in. objęcie sprawozdawczością platform cyfrowych oraz rozszerzenie współpracy administracji podatkowych państw członkowskich.

REKLAMA

Autopromocja

Jak informuje ministerstwo finansów, ministrowie podczas spotkania wymienili także poglądy w zakresie reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Te działania dotyczą m.in. zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania oraz opodatkowania gospodarki cyfrowej.

“Polska popiera wszelkie propozycje ukierunkowane na promowanie sprawiedliwego opodatkowania, także w zakresie gospodarki cyfrowej, dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych oraz walkę z nadużyciami w tym obszarze” - zaznaczył minister Kościński.

“UE powinna pozostać aktywna w tym zakresie. To jest potrzebne nie tylko z uwagi na wsparcie odbudowy gospodarek po pandemii, ale też w celu zapewnienia równych warunków (level playing field) na jednolitym rynku. Ponadto działania pojedynczych państw członkowskich mogą nie być tak skuteczne, zwłaszcza w przypadku działalności transgranicznej” - dodał minister Kościński.

Szef resortu finansów poinformował też, że Polska pozytywnie ocenia propozycje uproszczenia systemu oraz poprawy otoczenia biznesowego i ograniczenia obciążeń administracyjnych.

REKLAMA

“Naszym zdaniem nie ma natomiast potrzeby zmian w procesie decyzyjnym w obszarze podatków. Obecne zasady pozwalają państwom członkowskim na takie kształtowanie ich polityk krajowych, by jak najlepiej uwzględniały poziom rozwoju gospodarczego oraz odpowiednio określały cele społeczne, które różnią się w poszczególnych państwach” - zaznaczył Kościński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W komunikacie poinformowano też, że ministrowie rozmawiali również o postępach w dyskusjach dotyczących wzmacniania unii bankowej prowadzonych w drugiej połowie 2020 roku oraz omówili konkluzje w sprawie planu działania dotyczącego unii rynków kapitałowych.

“Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu 2020 roku propozycje inicjatyw, których celem jest poprawa funkcjonowania rynków kapitałowych i ich włączenia w finansowanie gospodarki realnej, co jest jeszcze bardziej istotne w świetle kryzysu wywołanego pandemią. Działania te mają także sprzyjać rozwojowi zielonej i cyfrowej transformacji oraz zwiększeniu bezpieczeństwa dla osób indywidualnych i integracji krajowych rynków kapitałowych” - napisano w informacji resortu finansów.

Dodano, że podczas spotkania ministrowie zapoznali się z prezentacją Prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) w sprawie oceny wykonania budżetu UE za 2019 r.

“Następnie rozpoczną się prace na poziomie technicznym na forum Komitetu Budżetowego w celu wypracowania rekomendacji Rady dla Parlamentu Europejskiego odnośnie do udzielenia absolutorium Komisji Europejskiej z wykonania budżetu UE za 2019 rok. Wypracowany w styczniu i lutym 2021 roku projekt rekomendacji zostanie przekazany Radzie ECOFIN do akceptacji na posiedzeniu w lutym 2021 roku” - czytamy w komunikacie.

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) odpowiada w UE za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowych. Na forum Rady zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich. W posiedzeniach uczestniczą też stosowni komisarze europejscy. Posiedzenia ECOFIN zwykle odbywają się raz w miesiącu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA