REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE
Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

REKLAMA

REKLAMA

Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego - poinformował 1 grudnia 2020 r. na spotkaniu ECOFIN minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

“Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej. Naszym zdaniem będą one sprzyjać poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz zapewnieniu sprawiedliwego opodatkowania. Uzyskane w ten sposób dochody podatkowe pomogą też sfinansować działania mające na celu złagodzenie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę” - powiedział cytowany w komunikacie resortu finansów minister Kościński.

Resort finansów informuje, że pozostali uczestnicy spotkania ECOFIN również poparli przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej. Komisja Europejska przedstawiła w lipcu 2020 r. propozycje mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przez m.in. objęcie sprawozdawczością platform cyfrowych oraz rozszerzenie współpracy administracji podatkowych państw członkowskich.

REKLAMA

Autopromocja

Jak informuje ministerstwo finansów, ministrowie podczas spotkania wymienili także poglądy w zakresie reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Te działania dotyczą m.in. zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania oraz opodatkowania gospodarki cyfrowej.

“Polska popiera wszelkie propozycje ukierunkowane na promowanie sprawiedliwego opodatkowania, także w zakresie gospodarki cyfrowej, dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych oraz walkę z nadużyciami w tym obszarze” - zaznaczył minister Kościński.

“UE powinna pozostać aktywna w tym zakresie. To jest potrzebne nie tylko z uwagi na wsparcie odbudowy gospodarek po pandemii, ale też w celu zapewnienia równych warunków (level playing field) na jednolitym rynku. Ponadto działania pojedynczych państw członkowskich mogą nie być tak skuteczne, zwłaszcza w przypadku działalności transgranicznej” - dodał minister Kościński.

Szef resortu finansów poinformował też, że Polska pozytywnie ocenia propozycje uproszczenia systemu oraz poprawy otoczenia biznesowego i ograniczenia obciążeń administracyjnych.

REKLAMA

“Naszym zdaniem nie ma natomiast potrzeby zmian w procesie decyzyjnym w obszarze podatków. Obecne zasady pozwalają państwom członkowskim na takie kształtowanie ich polityk krajowych, by jak najlepiej uwzględniały poziom rozwoju gospodarczego oraz odpowiednio określały cele społeczne, które różnią się w poszczególnych państwach” - zaznaczył Kościński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W komunikacie poinformowano też, że ministrowie rozmawiali również o postępach w dyskusjach dotyczących wzmacniania unii bankowej prowadzonych w drugiej połowie 2020 roku oraz omówili konkluzje w sprawie planu działania dotyczącego unii rynków kapitałowych.

“Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu 2020 roku propozycje inicjatyw, których celem jest poprawa funkcjonowania rynków kapitałowych i ich włączenia w finansowanie gospodarki realnej, co jest jeszcze bardziej istotne w świetle kryzysu wywołanego pandemią. Działania te mają także sprzyjać rozwojowi zielonej i cyfrowej transformacji oraz zwiększeniu bezpieczeństwa dla osób indywidualnych i integracji krajowych rynków kapitałowych” - napisano w informacji resortu finansów.

Dodano, że podczas spotkania ministrowie zapoznali się z prezentacją Prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) w sprawie oceny wykonania budżetu UE za 2019 r.

“Następnie rozpoczną się prace na poziomie technicznym na forum Komitetu Budżetowego w celu wypracowania rekomendacji Rady dla Parlamentu Europejskiego odnośnie do udzielenia absolutorium Komisji Europejskiej z wykonania budżetu UE za 2019 rok. Wypracowany w styczniu i lutym 2021 roku projekt rekomendacji zostanie przekazany Radzie ECOFIN do akceptacji na posiedzeniu w lutym 2021 roku” - czytamy w komunikacie.

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) odpowiada w UE za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowych. Na forum Rady zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich. W posiedzeniach uczestniczą też stosowni komisarze europejscy. Posiedzenia ECOFIN zwykle odbywają się raz w miesiącu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

REKLAMA