REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE
Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

REKLAMA

REKLAMA

Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego - poinformował 1 grudnia 2020 r. na spotkaniu ECOFIN minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

“Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej. Naszym zdaniem będą one sprzyjać poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz zapewnieniu sprawiedliwego opodatkowania. Uzyskane w ten sposób dochody podatkowe pomogą też sfinansować działania mające na celu złagodzenie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę” - powiedział cytowany w komunikacie resortu finansów minister Kościński.

Resort finansów informuje, że pozostali uczestnicy spotkania ECOFIN również poparli przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej. Komisja Europejska przedstawiła w lipcu 2020 r. propozycje mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przez m.in. objęcie sprawozdawczością platform cyfrowych oraz rozszerzenie współpracy administracji podatkowych państw członkowskich.

Autopromocja

Jak informuje ministerstwo finansów, ministrowie podczas spotkania wymienili także poglądy w zakresie reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Te działania dotyczą m.in. zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania oraz opodatkowania gospodarki cyfrowej.

“Polska popiera wszelkie propozycje ukierunkowane na promowanie sprawiedliwego opodatkowania, także w zakresie gospodarki cyfrowej, dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych oraz walkę z nadużyciami w tym obszarze” - zaznaczył minister Kościński.

“UE powinna pozostać aktywna w tym zakresie. To jest potrzebne nie tylko z uwagi na wsparcie odbudowy gospodarek po pandemii, ale też w celu zapewnienia równych warunków (level playing field) na jednolitym rynku. Ponadto działania pojedynczych państw członkowskich mogą nie być tak skuteczne, zwłaszcza w przypadku działalności transgranicznej” - dodał minister Kościński.

Szef resortu finansów poinformował też, że Polska pozytywnie ocenia propozycje uproszczenia systemu oraz poprawy otoczenia biznesowego i ograniczenia obciążeń administracyjnych.

“Naszym zdaniem nie ma natomiast potrzeby zmian w procesie decyzyjnym w obszarze podatków. Obecne zasady pozwalają państwom członkowskim na takie kształtowanie ich polityk krajowych, by jak najlepiej uwzględniały poziom rozwoju gospodarczego oraz odpowiednio określały cele społeczne, które różnią się w poszczególnych państwach” - zaznaczył Kościński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W komunikacie poinformowano też, że ministrowie rozmawiali również o postępach w dyskusjach dotyczących wzmacniania unii bankowej prowadzonych w drugiej połowie 2020 roku oraz omówili konkluzje w sprawie planu działania dotyczącego unii rynków kapitałowych.

“Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu 2020 roku propozycje inicjatyw, których celem jest poprawa funkcjonowania rynków kapitałowych i ich włączenia w finansowanie gospodarki realnej, co jest jeszcze bardziej istotne w świetle kryzysu wywołanego pandemią. Działania te mają także sprzyjać rozwojowi zielonej i cyfrowej transformacji oraz zwiększeniu bezpieczeństwa dla osób indywidualnych i integracji krajowych rynków kapitałowych” - napisano w informacji resortu finansów.

Dodano, że podczas spotkania ministrowie zapoznali się z prezentacją Prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) w sprawie oceny wykonania budżetu UE za 2019 r.

“Następnie rozpoczną się prace na poziomie technicznym na forum Komitetu Budżetowego w celu wypracowania rekomendacji Rady dla Parlamentu Europejskiego odnośnie do udzielenia absolutorium Komisji Europejskiej z wykonania budżetu UE za 2019 rok. Wypracowany w styczniu i lutym 2021 roku projekt rekomendacji zostanie przekazany Radzie ECOFIN do akceptacji na posiedzeniu w lutym 2021 roku” - czytamy w komunikacie.

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) odpowiada w UE za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowych. Na forum Rady zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich. W posiedzeniach uczestniczą też stosowni komisarze europejscy. Posiedzenia ECOFIN zwykle odbywają się raz w miesiącu.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  REKLAMA