REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-28 do 1 marca

PIT-28 do 1 marca
PIT-28 do 1 marca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PIT-28. Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych rocznych zeznań podatkowych w PIT i upływa 1 marca 2021 r. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Dla kogo PIT-28

Zeznanie PIT-28 jest przeznaczone dla podatników, którzy w 2020 r. wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów (przychodów) uzyskanych:

REKLAMA

Autopromocja
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Ważne terminy

Zeznanie PIT-28 oraz PIT-28S (składane przez przedsiębiorstwo w spadku), składa się w terminie od 15 lutego do końca tego miesiąca. Jeżeli jednak ostatni dzień lutego przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy. Ponieważ 28 lutego 2021 r. przypada w niedzielę, ostateczny termin złożenia zeznania PIT-28 i PIT-28S za 2020 r. mija w poniedziałek 1 marca 2021 r.

Zeznania PIT-28 za 2020 r. złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego 2021 r.

Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (ostatni kwartał) 2020 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 1 marca 2021 r.

Ulgi i odliczenia dla ryczałtowców

Po spełnieniu warunków określonych w przepisach ustawowych w zeznaniu PIT-28, można skorzystać z następujących ulg i odliczeń:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
  • składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
  • straty z działalności gospodarczej,
  • darowizn przekazanych m.in. na cele
    - pożytku publicznego,
    - kultu religijnego,
    - krwiodawstwa (krew i jej składniki),
    - przeciwdziałania COVID-19,
  • ulgi rehabilitacyjnej,
  • ulgi na Internet,
  • ulgi termomodernizacyjnej,
  • ulgi z tytułu wpłaty na IKZE,
  • ulgi abolicyjnej,
  • ulg mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

Odliczenie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

W PIT-28 można przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) bez dodatkowych wydatków. Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, którą chcemy wesprzeć.

Załączniki do zeznania PIT-28

Należy pamiętać o dołączeniu do zeznania odpowiednich załączników:

  • PIT-28/B – jeśli składający rozliczenie jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej,
  • PIT/O – jeśli korzysta z ulgi np. na Internet, rehabilitacyjnej,
  • PIT/D – jeśli korzysta z ulg mieszkaniowych na prawach nabytych,
  • PIT-2K – jeśli korzysta z ulgi odsetkowej na prawach nabytych (w pierwszym roku rozliczenia),
  • PIT/WZR  jeśli korzysta z tzw. ulgi na złe długi.

Zwrot nadpłaty podatku

Termin zwrotu nadpłaconego podatku z PIT-28 zależy od daty złożenia tego zeznania oraz sposobu jego złożenia:

  • w przypadku zeznań złożonych w tradycyjnej papierowej formie – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania,
  • w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania.

Dodatkowo wprowadzono termin preferencyjny dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny – 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego. Termin ten nie został uregulowany ustawowo, zatem jego przekroczenie nie powoduje obowiązku wypłaty oprocentowania. W przypadku niedokonania zwrotu w preferencyjnym terminie obowiązują ustawowe terminy zwrotu (3 miesiące lub 45 dni).

PIT-28 w usłudze Twój e-PIT

Podatnicy rozliczający przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym mogą złożyć PIT-28 poprzez usługę Twój e-PIT. Do 19 lutego 2021 r. w ten sposób złożono ok. 45 tys. zeznań PIT-28.

W serwisie podatki gov.pl znajduje się graficzny opis jak złożyć PIT-28 poprzez Twój e-PIT: Twój e-PIT — jak złożyć PIT-28 i PIT-36? Krok po kroku.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez serwis e-Urząd Skarbowy (e-US), dostępny na stronie e-Urząd Skarbowy.

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT należy wybrać zeznanie PIT-28, a następnie uzupełnić dane „Twój przychód”, „Ulgi i odliczenia”.

Można także wybrać lub zmienić:

  • Organizację Pożytku Publicznego (OPP), na rzecz której podatnik chce przekazać 1% podatku,
  • rachunek bankowy, w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata,
  • dane adresowe,
  • urząd skarbowy.

Ważne aby zweryfikować prawidłowość wpłaconego ryczałtu.

Rozliczenie roczne PIT-28 nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 1 marca 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić zeznanie przygotowane przez KAS, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Więcej informacji o rozliczeniu PIT-28 na stronie: Złóż zeznanie podatkowe PIT-28/PIT28S

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

REKLAMA

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA