Rozliczenia PIT. MF nie planuje wydłużenia terminu
REKLAMA
REKLAMA
Rozliczenia PIT. Nie będzie wydłużenia terminu
"MF nie prowadzi prac legislacyjnych, których celem jest wydłużenie terminu złożenia rocznych zeznań podatkowych PIT za 2020 r., który upływa 30 kwietnia br." - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów.
REKLAMA
Postulat przedłużenia terminu na rozliczenie PIT, przynajmniej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, pojawił się w środowisku doradców podatkowych. Doradca podatkowy w firmie inFakt Piotr Juszczyk, zauważył, że przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą elektronicznych formularzy PIT-36 oraz PIT-36L, mieli na to w tym roku bardzo mało czasu – dopiero w kwietniu dostali możliwość składania deklaracji podatkowych za zeszły rok za pomocą formularzy elektronicznych. W efekcie na rozliczenie się z fiskusem przez internet mieli zamiast 11 tylko 4 tygodnie.
Zobacz: Termin składania zeznań PIT należy wydłużyć
"Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku fiskus wydłużył termin składania deklaracji do końca maja z uwagi na pandemię. Teraz powinien postąpić podobnie" - uważa doradca podatkowy.
Usługa Twój e-PIT
MF informuje, że usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. W jej ramach zostały przygotowane zeznania: PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
"Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone z 30 kwietnia" - tłumaczy fiskus. Dodaje, że gdy z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku, będą naliczane odsetki.
Z kolei zeznanie PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie wypełniają i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Mogą to zrobić w systemie e-Deklaracje, gdzie znaleźć można interaktywne formularze zeznań dla przedsiębiorców. Poprzez e-Deklaracje mogą również rozliczać się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Oświadczenie PIT-OP i 1 proc. na OPP
W usłudze Twój e-PIT oraz w systemie e-Deklaracje można też złożyć oświadczenie PIT-OP i przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia - zauważa MF.
Formularze PIT można też składać w formie papierowej w urzędach skarbowych w punktach podawczych lub do specjalnych urn na dokumenty (bez potwierdzenia odbioru) - przypomina ministerstwo. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
Korekta rozliczenia PIT po 30 kwietnia
"Gdyby okazało się, że zeznanie PIT trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu" - tłumaczy MF. W usłudze Twój e-PIT jest też opcja korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika jak i zaakceptowanego automatycznie.
Autor: Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat