Obowiązkowy KSeF od 2024 roku - nowelizacja ustawy o VAT
REKLAMA
REKLAMA
KSeF 2024 - Podstawa prawna: Ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2023 poz. 1598.
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą obowiązkowy KSeF od połowy 2024 r.
Za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw było 240 posłów, przeciw głosowało 203, a od głosu wstrzymało się dziewięciu.
Podczas głosowań Sejm przyjął kilka poprawek do ustawy, które miały na celu doprecyzowanie zapisów. Wśród zaakceptowanych przez posłów zmian znalazły się m.in. zapisy, na mocy których okres awarii będzie wyznaczać moment publikacji komunikatów o początku oraz zakończeniu awarii. Posłowie wprowadzili także możliwość ogłoszenia komunikatu o kolejnej awarii systemu.
Ustawa ma na celu wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF, który obecnie jest systemem dobrowolnym. Ten obowiązek będzie dotyczyć faktur, potwierdzających transakcje między przedsiębiorcami, nie obejmie sytuacji, kiedy kupującym jest konsument. Przejęcie na elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT i w efekcie ma przynieść budżetowi dodatkowe 10 mld zł w ciągu 10 lat.
Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur ma pozwolić na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Zauważono, że jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.
REKLAMA
Najważniejsze elementy obowiązkowego KSeF
Ministerstwo Finansów wskazuje najważniejsze elementy tej nowelizacji:
- Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.
- Wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
- Faktury z kas rejestrujących będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
- Paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.
- Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.
- Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.
- Wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.
- Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF.
- W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline.
- Doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline.
- W okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących.
- Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
- Likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.
Polscy podatnicy VAT od 1 stycznia 2022 r. mogą wystawiać faktury poprzez KSeF. Aktualnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Wiążące informacje tylko elektronicznie
Ustawa przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji: WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).
Wynagrodzenia służby cywilnej - zmiany
W ustawie znalazły się też zapisy, na mocy których członkowie korpusu służby cywilnej mają dostawać wynagrodzenie lub dzień wolny w ramach rekompensaty za pracę w nadgodzinach. O tym, czy pracownikowi będzie przysługiwać rekompensata, czy dzień wolny, będzie decydować dyrektor generalny urzędu.
Ustawa trafi teraz do Senatu. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ pif/ amac/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat