| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Co zrobić, jeśli pracownik poprosił pracodawcę o dokonanie rocznego obliczenia podatku, ten zrobił to, pracownik otrzymał PIT-40, po czym przypomniał sobie, że jednak ma jakieś wydatki do odliczenia? Jak w tym przypadku powinien zachować się pracownik?
– Sporządzenie i złożenie przez pracodawcę deklaracji PIT-40 nie oznacza, że pracownik definitywnie traci prawo do skorzystania z odliczeń, jeżeli przypomni sobie, że poniósł wydatki, które uprawniają go do skorzystania z ulg. W takiej sytuacji pracownik powinien po prostu złożyć indywidualnie zeznanie podatkowe PIT-37, w którym uwzględni odliczenia. Zasadniczo, podstawą do sporządzenia PIT-37 jest deklaracja PIT-11. W tym przypadku natomiast, podstawą do sporządzenia tego zeznania będzie PIT-40. Pracodawca tym samym nie ma obowiązku sporządzania i przekazywania pracownikowi deklaracji PIT-11.
Co dzieje się, jeśli okaże się, że kwota pobranych w ciągu roku zaliczek jest niższa od obliczonej kwoty podatku należnego? Kto dokonuje wpłaty różnicy do urzędu?
– Różnica powinna być wpłacona do urzędu przez pracodawcę dokonującego rozliczenia podatku w imieniu pracownika. Nie oznacza to jednak, że pracodawca pokryje za pracownika tę różnicę. Wpłacona przez pracodawcę do urzędu skarbowego kwota różnicy między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych w ciągu roku zostanie potrącona przez niego z wynagrodzenia pracownika za marzec. Na wniosek pracownika pracodawca może dokonać takiego potrącenia z wynagrodzenia należnego za kwiecień. Tak więc, mimo że wpłaty różnicy dokonuje pracodawca, to ciężar tego obciążenia ponosi pracownik.
Co dzieje się, jeśli w wyniku dokonanego rocznego obliczenia podatku PIT-40 zostanie stwierdzona nadpłata podatku? W jaki sposób zwracana jest ona podatnikowi? Czy dokonuje tego płatnik?
– Nadpłatę za 2004 r. pracodawca zaliczy nam na poczet zaliczki na podatek dochodowy za marzec 2005 r. W praktyce oznacza to, że pracownik otrzyma wyższe wynagrodzenie za marzec, tzn. nie zostanie ono pomniejszone o tę część zaliczki na podatek dochodowy, która stanowi równowartość powstałej nadpłaty. Jeżeli okaże się, że kwota nadpłaty jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy należnej za marzec 2005 r., to tę nadwyżkę pracodawca powinien wypłacić pracownikowi w gotówce. Zwrócone nadpłaty w gotówce pracodawca potrąci sobie z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, wykazując je w składanych do urzędu miesięcznych deklaracjach PIT-4.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »