REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kiedy Tusk odblokuje KPO?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy Polska dostanie pieniądze z KPO? "Nie będziemy zwlekać z wnioskiem o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy" - powiedział dzisiaj w Brukseli minister ds. UE Adam Szłapka. Jak dodał, Polska jest dobrej myśli w tej sprawie.

Co ze środkami z KPO?

Adam Szłapka, który towarzyszy premierowi Donaldowi Tuskowi podczas szczytu Rady Europejskiej, spotkał się dzisiaj w Brukseli z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. "Myślę, że wszyscy tutaj są bardzo zadowoleni z tego, że Polska wróciła na stronę wartości europejskich, jednoznacznie mówi, że takie wartości jak rządy prawa są dla Polski bardzo ważne" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu.

REKLAMA

Autopromocja

Podkreślił też, że wiceszefowa KE jest w stałym kontakcie z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. "Nie jest tajemnicą, że z ministrem Bodnarem przez ostatnie dwa miesiące bardzo intensywnie pracowaliśmy nad tym, żeby jak najpełniej wypełnić wszystkie +kamienie milowe+ (konieczne do wypłaty KPO - PAP)" - wskazywał. "Jesteśmy wszyscy bardzo dobrej myśli" - dodał i zaznaczył, że ostateczne decyzje i rozmowy będzie prowadził Donald Tusk.

Szłapka mówił też, że minister Bodnar przygotował cały pakiet rozwiązań, ale nie chciał zdradzić szczegółów. "Polska jest cały czas objęta procedurą art. 7 Traktatu o UE. Wszystkim nam zależy, żeby z tej procedury wyjść i o tym przede wszystkim rozmawialiśmy" - mówił minister.

Na uwagę, że Komisja Europejska oczekuje konkretnych zmian w prawie i konkretnych ustaw, Szłapka odparł, że "rozmawiamy o ścieżce dojścia do pełnej praworządności w Polsce i zmianach we wszystkich zakresach". "Pan minister Bodnar będzie przygotowywał odpowiednie rozwiązania legislacyjne, które będą faktycznie zmieniały system w Polsce" - dodał i przyznał, że Bodnar ws. tego pakietu rozwiązań jest na zaawansowanym etapie.

Kiedy odblokowanie KPO? Jakie środki?

REKLAMA

Komisarz UE ds. budżetu i administracji Johannes Hahn powiedział w środę w wywiadzie dla agencji Reutera, że Komisja Europejska znajdzie sposób, by udostępnić Polsce 111 mld euro z funduszy unijnych, w tym z programu KPO i Funduszu Spójności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szłapka pytany o te słowa powiedział, że ze strony KE są dobre sygnały, dobry klimat. "Jest jeszcze parę rzeczy, które trzeba zrobić" - mówił. "Jestem dobrej myśli, ale tutaj ostateczne decyzje, ostateczne rozmowy będzie prowadził pan premier" - dodał.

Pytany o odblokowaniu jakich kwot obecnie mówimy, Szłapka odparł: "Rozmawiamy o odblokowaniu całego KPO i funduszy spójności, to jest ta kwota, którą podał pan komisarz Hahn". "Wszystko jest procesem, nad którym pracujemy z ministrem Bodnarem od ponad dwóch miesięcy" - zaznaczył.

Minister pytany, czy Polska szybko zgłosi wniosek o pierwszą płatność z KPO, czyli ok. 7 mld euro. "Nie będziemy w tej sprawie zwlekać, ale tej sprawie ostateczne decyzje będzie podejmował premier Tusk" - dodał.

Na uwagę, że tzw. kamienie milowe na dziś nie są spełnione, Szłapka powtórzył, że minister sprawiedliwości pracuje nad tym, aby wypełnić wszystkie kamienie milowe. "Według mojej wiedzy jest w tym zakresie bardzo zaawansowany" - dodał. "Pan minister Bodnar ma szereg możliwości związanych z pełnieniem swojego urzędu, żeby wprowadzać takie rozwiązania, żeby wychodzić na przeciw wszystkim kamieniom milowym" - podkreślił.

Szłapka zapytany, czy w grę wchodzi szybka wypłata 5 mld euro w formie zaliczki, odpowiedział, że należy liczyć na wypłatę całości, a nie w transzach. Dopytywany, czy całość zostałaby wypłacona w grudniu, odparł: "Myślę, że tak". "Mamy trzy rzeczy: mamy KPO, mamy pierwszą zaliczkę i kwestia zaliczki to jest kwestia formalności" - dodał.

Minister poinformował też, że z Jourovą umówili się na stałe konsultacje. Polski minister ma się w czwartek wieczorem spotkać z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.

Z Brukseli Grzegorz Bruszewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA