REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka kwoty wolnej od podatku (PIT) od 2025 roku: co najmniej 60 tys. zł albo 12-krotność płacy minimalnej? Prace w Sejmie już zaawansowane

Wyższa kwota wolna od podatku od 2025 roku: 12-krotność płacy minimalnej, nie mniej niż 60 tys. zł? Projekt już po I czytaniu w Sejmie, trwają prace w Komisji Finansów Publicznych
Wyższa kwota wolna od podatku od 2025 roku: 12-krotność płacy minimalnej, nie mniej niż 60 tys. zł? Projekt już po I czytaniu w Sejmie, trwają prace w Komisji Finansów Publicznych
sejm.gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), który ma na celu podwyższenie (od 2025 roku) kwoty wolnej od podatku dla wszystkich podatników do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 000 zł. Projekt ten przeszedł już I czytanie na posiedzeniu Sejmu, a obecnie trwają prace w Komisji Finansów Publicznych.

Kwota wolna od podatku w 2024 roku

W aktualnym stanie prawnym na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29–30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali podatkowej:

REKLAMA

Autopromocja
Podstawa obliczenia podatku w złotychPodatek wynosi
ponaddo
 120 00012% minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł
120 000 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Obecna kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3600 zł przekłada się na tzw. kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł (rocznie).

Przy czym na podstawie art. 27 ust. 1c-1d ustawy o PIT wysokość kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w ust. 1, zwanej dalej „kwotą zmniejszającą podatek”, podlega weryfikacji przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych (ministra finansów). Minister finansów ma obowiązek przedłożyć Radzie Ministrów w terminie do 15 września danego roku propozycję zmiany kwoty zmniejszającej podatek na rok następny, w przypadku gdy kwota minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych jest wyższa od 1/12 ilorazu kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej PIT.

Podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek i tym samym kwoty wolnej od podatku od 2025 roku [projekt poselski]

W dniu 19 marca 2024 r. grupa posłów wniosła do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,  który dotyczy podniesienia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 000 zł (nr druku sejmowego: 322). Projekt ten 9 maja 2024 r. miał swoje pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu i został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

Zgodnie z tym projektem, w art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych mają być wprowadzone następujące zmiany:

1) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali podatkowej:

Podstawa obliczenia podatku w złotychPodatek wynosi
ponaddo
 120 00012% minus kwota zmniejszająca podatek 
120 000 12% od 120 000 zł minus kwota zmniejszająca podatek + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

2) po ust. 1a dodaje się ust. 1aa w brzmieniu:
„1aa. Wysokość kwoty zmniejszającej podatek o której mowa w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w ust. 1, zwanej dalej „kwotą zmniejszającą podatek”, wynosi 12% kwoty wynoszącej dwunastokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego w trybie przepisów art. 2 i art. 4 przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu, ale nie mniejszej niż 7 200 zł;

Ważne

Takie zmiany w przepisach mają wprowadzić zasadę, że kwota wolna od podatku PIT wynosi dwunastokrotność aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniej niż 60 000 zł.

Zdaniem autorów projektu, wprowadzenie takiej zmiany spowoduje następujące pozytywne efekty:
- urealnienie kwoty wolnej od podatku,
- zmniejszenie wysokości klina podatkowego, 
- podwyższenie płac netto większości obywateli, oraz 
- ustalenie bardziej sprawiedliwych obciążeń podatkowych poprzez wyrównanie kwoty wolnej dla wszystkich oraz oparcie systemu podatkowego na elementarnej zasadzie prawa podatkowego, tj. zasady zdolności płatniczej.

W ocenie skutków regulacji dot. omawianego projektu wskazano, że w przypadku największej grupy osób płacących PIT wg skali podatkowej, tj. pracowników podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, nie zapłacą oni podatku od rocznego dochodu na poziomie ok. 73 009 zł - co odpowiada miesięcznemu wynagrodzeniu ok. 6084 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy jest szansa na wyższą kwotę wolną od podatku już w 2025 roku?

Warto wskazać na wstępie, że Koalicja Obywatelska idąc do wyborów  parlamentarnych w 2023 roku sformułowała 100 obietnic wyborczych w formie 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Pod numerem 4. na tej liście znajduje się taka oto obietnica:
"4. Obniżymy podatki. Osoby zarabiające do 6000 zł brutto (także na działalności gospodarczej) i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto nie będą płaciły podatku dochodowego. Podniesiemy kwotę wolną od podatku – z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów."

Jak wiadomo, że te pierwsze 100 dni rządów obecnej koalicji rządowej, w której Koalicja Obywatelska ma zdecydowaną większość minęło 22 marca 2024 r. A kwota wolna od podatku pozostała nadal na poziomie 30 tys. zł. 

Okazuje się, że Koalicja Obywatelska nie rezygnuje z tej obietnicy ale są obecnie ważniejsze potrzeby budżetowe. „Nie rezygnujemy z projektu kwoty wolnej 60 tys. zł, ale w tym roku nie jesteśmy w stanie zrealizować go ze względów budżetowych. Ilość pieniędzy na szeroko pojęte bezpieczeństwo – nie tylko chodzi o militarne zakupy – każe nam myśleć niezwykle ostrożnie o tej zmianie, bo ona ma masywne skutki finansowe” – powiedział we wtorek 19 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.
"Minister finansów jest zobowiązany, aby kwota wolna była tak czy inaczej efektem naszej pracy – na pewno nie w tym roku i na pewno przed końcem kadencji” – powiedział Tusk. „Musimy zrewidować nie samą ideę, ale proces dochodzenia do niej. W przyszłym roku wrócimy do projektu i zobaczymy, na ile on jest możliwy. Na pewno przed końcem kadencji kwota wolna będzie faktem, a nie moim marzeniem” – dodał Donald Tusk.
W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich wiceminister finansów Jarosław Neneman ocenił, że podniesienie kwoty wolnej z 30 tys. zł do 60 tys. zł wygenerowałoby koszt dla finansów publicznych rzędu 52,5 mld zł. 
Minister finansów Andrzej Domański już kilka razy powiedział w mediach wyraźnie, że w 2025 roku nie ma możliwości budżetowych na podwyżkę kwoty wolnej od podatku. Ale też, że przedstawi Prezesowi Rady Ministrów plan, jak dojść do kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 000 zł.

Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2026 roku, czy 2027 roku? Będzie więcej niż 60 tys. zł?

Wyżej prezentowany projekt nowelizacji ustawy o PIT ma zatem małe szanse realizacji – tj. podwyższenia kwoty wolnej w ww. zakresie od 2025 roku. Tym bardziej, że projekt ten złożyła grupa opozycyjnych posłów. Tym niemniej nawet z wyżej cytowanych słów premiera Tuska wynika, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł jest pewne ale nie stanie się to wcześniej niż w 2026 roku. Warto przy tym zauważyć, że te 60 tys. zł w 2026 r. czy w 2027 r. będzie miało znacznie inną wartość nabywczą niż w czasie składania obietnicy wyborczej (2023 r.). A zatem – jeżeli spełnienie tej obietnicy wyborczej ma być poważne – to należy się spodziewać wyższej niż 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Ile wynoszą kwoty wolne od podatku dochodowego w innych państwach Europy?

W ocenie skutków regulacji dot. omawianego projektu wskazano, że aktualnie, w 2024 roku kwoty wolne od podatku w państwach europejskich wynoszą:
W Niemczech kwota wolna od podatku wynosi 11 604 EUR (dla osób samotnych) oraz 23 208 EUR dla małżonków i osób w zarejestrowanych związkach partnerskich.
W Austrii kwota wolna od podatku wynosi 12 465 EUR.
We Francji kwota wolna od podatku wynosi 11 294 EUR.
W Luksemburgu kwota wolna od podatku wynosi 12 438 EUR.
W Belgii kwota wolna od podatku wynosi 10 160 EUR + 1850 EUR za każde dziecko (do czwórki dzieci) i dodatkowo 6580 EUR na każde kolejne dziecko powyżej czwórki dzieci.

Przy czym warto wiedzieć, że wyłączenie dochodu z opodatkowania przybiera w różnych systemach podatkowych różne formy. Najczęściej są to:
- zerowa stawka podatkowa w I progu podatkowym (np. Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg),
- odliczenia od dochodu (np. Belgia, Estonia, Litwa, Wielka Brytania),
- odliczenia od podatku (np. Czechy, Holandia, Włochy, Irlandia).

Źródło: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk 322) - przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA