REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Twój e-PIT coraz popularniejszy

Podatnicy złożyli elektronicznie ponad 23 mln deklaracji podatkowych PIT za 2023 r. 
Najwięcej, około 13,8 mln zeznań, zostało rozliczonych w usłudze Twój e-PIT. Podatnicy zaakceptowali ponad 7,6 mln deklaracji w tej usłudze. Kolejne 6,2 mln deklaracji zostało zaakceptowanych automatycznie. Najwięcej deklaracji wpłynęło od podatników z województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Z usługi Twój e-PIT korzystały zarówno młode osoby, jak i seniorzy. Najmłodszy podatnik, który złożył w ten sposób deklarację miał 18 lat a najstarszy 107. Najstarszy podatnik, któremu system zaakceptował automatycznie zeznanie miał 113 lat.

Pierwszy raz w 2024 roku administracja skarbowa udostępniła w usłudze Twój e-PIT możliwość złożenia rozliczeń przychodów przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej. Z tej możliwości skorzystało ponad 910 tys. podatników.

Około 9,4 mln deklaracji wpłynęło za pomocą systemu e-Deklaracje. Tylko 1,4 mln deklaracji podatnicy złożyli w formie papierowej. W sposób indywidualny rozliczyło się około 19 mln podatników. Wspólnie z małżonkiem rozliczyło się około 5 mln podatników.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i sukcesywnie rozwijamy nasze e-usługi związane z rozliczeniem podatku. W tym roku pierwszy raz udostępniliśmy usługę Twój e-PIT również przedsiębiorcom. Podatnicy zauważają, że elektroniczna forma rozliczenia przynosi szereg korzyści. Doceniają możliwość prostego i bezpiecznego rozliczenia PIT i możliwość szybkiego otrzymania zwrotu podatku. W tym roku rekordowo szybko zwracaliśmy nadpłaty – średnio w ciągu 15 dni. – informuje wiceminister finansów Szef KAS Marcin Łoboda.

Rekordowo szybkie zwroty PIT

Rok 2024 jest rekordowy pod względem szybkości zwrotu nadpłaty podatku PIT. W tym roku pieniądze trafiają na konta podatników średnio w ciągu 15 dni od złożenia deklaracji. Najszybciej zwroty podatku otrzymują podatnicy, którzy rozliczyli się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej i skorzystali z usługi Twój e-PIT. Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań złożonych za pomocą tej usługi trafiały na konta podatników średnio w ciągu kilkunastu dni, ale zdarzało się, że podatnik dostał zwrot nawet 1 dzień po złożeniu deklaracji.

Podatnicy otrzymali już ponad 20 mld zł. To zwroty z ponad 15,3 mln deklaracji. Kolejne zwroty są sukcesywnie realizowane przez urzędy skarbowe.

Dopłaty podatku

Jak co roku, część podatników w wyniku rozliczenia PIT musi dopłacić podatek. W tym roku było to 2,7 mln osób. Podatnicy rozliczający PIT za 2023 rok dopłacą łącznie o około 400 mln zł mniej niż w ubiegłym roku. Suma dopłat wyniosła w tym roku 11,2 mld zł.

Podatnicy mogą zapłacić podatek w e-Urzędzie Skarbowym, w tym w usłudze Twój e-PIT, również przy użyciu systemu BLIK.

Wsparcie dla podatników podczas rozliczenia PIT

Jak co roku pracownicy urzędów skarbowych, izb administracji skarbowej oraz pracownicy Krajowej Informacja Skarbowa (KIS), wspierali podatników podczas rozliczenia PIT. Pomoc klienci mogli uzyskać w kanałach zdalnych (infolinia KAS, email i chat) i podczas wizyty w urzędzie skarbowym. W trakcie akcji zeznań klienci umówili prawie 1,6 mln wizyt w urzędach skarbowych, z czego ok. 300 tys. dotyczyła rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Zapytania dotyczące usług Twój ePIT i systemu e-deklaracje klienci mogli zgłaszać na dedykowane skrzynki e-mailowe obsługiwane przez pracowników Ministerstwa Finansów. Wszystkie niezbędne informacje na temat rozliczenia PIT podatnicy mogli również znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Na infolinii KAS od początku roku do końca akcji zeznań eksperci odebrali prawie 933 tys. rozmów telefonicznych. Wysłali prawie 47 tys. e-maili z odpowiedziami na pytania podatników i przeprowadzili prawie 58 tys. czatów.

W tym roku klienci KAS po raz pierwszy mogli korzystać ze wsparcia chatbota KASPRO, który odpowiadał na najczęściej zadawane pytania w czasie akcji zeznań.

Podatnicy doceniają wsparcie administracji skarbowej przy rozliczeniu PIT. Rośnie również  satysfakcja podatników podczas wizyt w urzędach skarbowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że satysfakcja klientów urzędów podczas tegorocznej akcji rozliczeń PIT wynosiła 89 proc.

1,5% podatku dla OPP – rekordowa kwota środków dla organizacji pożytku publicznego

Organizacje pożytku publicznego mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł. Tak wynika z kwot zadeklarowanych przez podatników. W porównaniu do ubiegłego kwota ta wzrosła o około 24 proc.

W tym roku chęć przekazania 1,5% podatku na rzecz OPP zadeklarowało ponad 14,8 mln podatników. To o 16,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Średnia kwota zadeklarowana przez podatników do przekazania dla OPP wyniosła 165,88 zł. 

Zadeklarowane przez podatników kwoty wymagają weryfikacji przez urzędy skarbowe. Warunkiem przekazania środków organizacjom jest dotrzymanie przez podatników i OPP wszystkich warunków ustawowych (podatnik musi zapłacić podatek należy, OPP figurować na liście uprawnionych organizacji i zgłosić aktualny rachunek bankowy do urzędu skarbowego).

Prezentacja - Podsumowanie rozliczenia PIT za 2023 rok

REKLAMA

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA