| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unia wymusi zmiany w VAT

Unia wymusi zmiany w VAT

Od 2010 roku nastąpią zasadnicze zmiany w VAT w ramach Unii Europejskiej. Nowe propozycje mają ujednolicić opodatkowanie VAT we Wspólnocie. Polska już dziś powinna przygotować zmiany w przepisach, aby zdążyć na czas.


Od 2010 roku mają nastąpić istotne zmiany w zakresie VAT w ramach Unii Europejskiej. Planowane rozwiązania mają zmierzać do ujednolicenia obszaru Wspólnoty jako jednego obszaru VAT. Zdaniem ekspertów Polska powinna jak najwcześniej zacząć przygotowania do zmian w tym zakresie, aby z ich wprowadzeniem zdążyć na początek 2010 roku.

1 stycznia 2010 r. wejdą w życie zmiany do Dyrektywy 2006/112/EC dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie miejsca opodatkowania usług.

Michał Galejczuk, konsultant w Accreo Taxand, podkreśla, że zmiany te wprowadzą nową zasadę ogólną co do miejsca opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatnika VAT. Zgodnie z tą zasadą usługi takie powinny być opodatkowane w państwie jego siedziby.

W pewnych okolicznościach zasada ogólna będzie modyfikowana przez wyjątki odzwierciedlające zasadę opodatkowania usługi w miejscu jej konsumpcji.

- Dotyczyć to będzie m.in. usług restauracyjnych, gastronomicznych, najmu środków transportu (do 30 dni), usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki itp. Wyjątki odnosić się też będą do usług dotyczących nieruchomości, które, podobnie jak obecnie, opodatkowane będą w państwie jej położenia - dodaje Michał Galejczuk.

Nowa dyrektywa VAT znacznie zmieni procedurę zwrotu podatku. Na ten aspekt zwraca uwagę Piotr Litwin, menedżer w Accreo Taxand, który wyjaśnia, że zmiany te będą dotyczyć podatników mających siedzibę w innych państwach UE.

- Od strony technicznej składania wniosków - mają być one składane w formie elektronicznej w państwie siedziby wnioskodawcy, które przekaże wniosek organom państwa, którego dotyczy zwrot. Kopie faktur będą musiały być składane tylko na wyraźne żądanie organów - zwraca uwagę Piotr Litwin.

Dodaje, że termin składania wniosków zostanie wydłużony z 30 czerwca roku, po zakończeniu roku, którego dotyczy wniosek, do 30 września. Wniosek powinien być rozpatrzony w ciągu czterech miesięcy, jednak przepisy pozwalają wydłużyć go w przypadku zażądania przez organy podatkowe dodatkowych informacji. W takiej sytuacji procedura może wydłużyć się do maksymalnie ośmiu miesięcy.

- Co szczególnie istotne dla podatników ubiegających się o zwrot w Polsce, nowa dyrektywa wyraźnie przewiduje, że wnioskodawcom będą należały się odsetki za zwłokę w zwrocie podatku - podkreśla Piotr Litwin.

Zmiana Dyrektywy VAT oznacza konieczność nowelizacji ustawodawstw państw członkowskich, w tym Polski.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »