REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli od 1 stycznia 2016 r.

Sejm kończy prace nad Prawem restrukturyzacyjnym
Sejm kończy prace nad Prawem restrukturyzacyjnym
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie dobiegają końca prace nad Prawem restrukturyzacyjnym, które ma zapewnić przedsiębiorstwom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, skuteczną restrukturyzację przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli. Sprawozdanie z prac nad projektem przyjęła komisja sprawiedliwości. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA

Autopromocja

Drugie czytanie i głosowanie propozycji prawdopodobnie odbędzie się na posiedzeniu zaplanowanym na 8-9 kwietnia.

W środę komisja sprawiedliwości i praw człowieka obradowała nad liczącym ponad 300 stron projektem pięć godzin. Wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń określił Prawo restrukturyzacyjne jako jedną z "największych ustaw, z którą miał do czynienia".

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie posiedzenia komisja zaakceptowała m.in. pakiet poprawek b. ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego (PO).

Pierwsza grupa zmian z tego pakietu przewiduje, że postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe będą prowadzić wydziały gospodarcze sądów okręgowych. Chodzi o to - tłumaczył Biernacki - by takimi sprawami zajmowali się bardziej doświadczeni sędziowie. Obecnie wszystkie sprawy upadłościowe i naprawcze rozpatrują wydziały gospodarcze sądów rejonowych.

Druga grupa poprawek Biernackiego zakłada, że sprawy dotyczące upadłości konsumenckiej będą rozpatrywane przez wydziały cywilne sądów rejonowych, a nie wydziały gospodarcze, jak obecnie. Celem jest maksymalne zwiększenie dostępności upadłości konsumenckiej, a także wyeliminowanie orzekania w pierwszej instancji w sprawach konsumentów przez sędziów gospodarczych i traktowania tych spraw jak spraw gospodarczych.

Jak skutecznie zarządzać zmianą w przedsiębiorstwie

Resort sprawiedliwości był przeciwny propozycjom Biernackiego, argumentując m.in., że będzie to wymagało zwiększenia liczby etatów sędziowskich.

Podczas posiedzenia komisji posłanka Aldona Młyńczak (PO) zwróciła uwagę, że nowe prawo niesie ryzyko zmniejszenia ochrony praw nabywców mieszkań i powrotu pod tym względem do stanu sprzed wejścia w życie obecnej tzw. ustawy deweloperskiej. To, że per saldo ochrona nabywców słabnie przyznała wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska. Odmienne stanowisko zajęła natomiast przedstawicielka resortu sprawiedliwości. Na tym etapie posłanka nie zdecydowała się na wniesienie stosownych poprawek do projektu.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Przed posiedzeniem komisji sprawiedliwości na temat projektu wypowiedzieli się posłowie PO. "Jest to całkiem nowa ustawa, która zapewni szybsze i sprawniejsze działanie firm, które popadły w trudności. Wprowadzamy możliwość działań sanacyjnych, usprawniamy procedury restrukturyzacyjne i upadłościowe tak, żeby z jednej strony chronić dłużnika, ale też zabezpieczyć interesy wierzycieli. Jest to kolejna ustawa, która pomaga gospodarce i przedsiębiorcom" - przekonywał wiceszef komisji sprawiedliwości Robert Kropiwnicki.


Ligia Krajewska, która kierowała podkomisją ds. Prawa restrukturyzacyjnego i będzie sprawozdawczynią komisji sprawiedliwości, podkreśliła, że ustawa wprowadza mechanizmy, które przyspieszą proces restrukturyzacji przedsiębiorstw. "Chronimy miejsca pracy, myśl intelektualną - wszystko to, co mogło być zlikwidowane" - zaznaczyła posłanka Platformy.

Zgodnie z projektem firmy znajdujące się w tarapatach finansowych będą mogły skorzystać z procedur restrukturyzacyjnych, które pozwolą im opanować problemy z płynnością i uniknąć likwidacji. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać procedurę dopasowaną do swoich potrzeb.

Według projektu zdolność restrukturyzacyjną będą mieli wszyscy przedsiębiorcy; nie będą jej posiadali: Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Postępowania restrukturyzacyjne mają być skierowane do firm niewypłacalnych i zagrożonych bankructwem.

Nowe prawo da dłużnikom różnorodne narzędzia prawne do przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji. Ponadto wierzyciele uzyskają znaczący wpływ na przebieg postępowania i dzięki temu ma wzrosnąć ich aktywność. Zaangażowaniu w pomyślne, czyli niezakończone upadłością, rozwiązanie sprawy ma służyć likwidacja preferencji dla wierzycieli reprezentujących Skarb Państwa. Chronione będą jedynie świadczenia ZUS-owskie oraz pensje pracowników.

Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny

Projekt przewiduje też uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej - znacząco ma się poprawić czas postępowań sądowych. Wprowadzone zostały ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej czasu i zmniejszą się koszty takich postępowań.

Regulacja zakłada utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Będzie on zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze będą znajdowały się ponadto informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie się można z niego dowiedzieć, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie.

Projekt nowego Prawa restrukturyzacyjnego przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, jeszcze gdy kierował nim Biernacki, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. W listopadzie zeszłego roku odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie, następnie zajęła się nim komisja sprawiedliwości i specjalnie powołana do tego podkomisja, która 17 marca przyjęła sprawozdanie z prac.

Powodem podjęcia tej inicjatywy jest nieskuteczność obecnych regulacji, jeśli chodzi o zapobieganie upadłości firm. W 2013 r. jedynie 18,7 proc. ogłoszonych upadłości było układowych, reszta - 82,3 proc. to upadłości likwidacyjne. (PAP)

mkr/ son/ mag/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA