REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli od 1 stycznia 2016 r.

Sejm kończy prace nad Prawem restrukturyzacyjnym
Sejm kończy prace nad Prawem restrukturyzacyjnym
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie dobiegają końca prace nad Prawem restrukturyzacyjnym, które ma zapewnić przedsiębiorstwom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, skuteczną restrukturyzację przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli. Sprawozdanie z prac nad projektem przyjęła komisja sprawiedliwości. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Autopromocja

Drugie czytanie i głosowanie propozycji prawdopodobnie odbędzie się na posiedzeniu zaplanowanym na 8-9 kwietnia.

W środę komisja sprawiedliwości i praw człowieka obradowała nad liczącym ponad 300 stron projektem pięć godzin. Wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń określił Prawo restrukturyzacyjne jako jedną z "największych ustaw, z którą miał do czynienia".

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie posiedzenia komisja zaakceptowała m.in. pakiet poprawek b. ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego (PO).

Pierwsza grupa zmian z tego pakietu przewiduje, że postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe będą prowadzić wydziały gospodarcze sądów okręgowych. Chodzi o to - tłumaczył Biernacki - by takimi sprawami zajmowali się bardziej doświadczeni sędziowie. Obecnie wszystkie sprawy upadłościowe i naprawcze rozpatrują wydziały gospodarcze sądów rejonowych.

Druga grupa poprawek Biernackiego zakłada, że sprawy dotyczące upadłości konsumenckiej będą rozpatrywane przez wydziały cywilne sądów rejonowych, a nie wydziały gospodarcze, jak obecnie. Celem jest maksymalne zwiększenie dostępności upadłości konsumenckiej, a także wyeliminowanie orzekania w pierwszej instancji w sprawach konsumentów przez sędziów gospodarczych i traktowania tych spraw jak spraw gospodarczych.

Jak skutecznie zarządzać zmianą w przedsiębiorstwie

Resort sprawiedliwości był przeciwny propozycjom Biernackiego, argumentując m.in., że będzie to wymagało zwiększenia liczby etatów sędziowskich.

Podczas posiedzenia komisji posłanka Aldona Młyńczak (PO) zwróciła uwagę, że nowe prawo niesie ryzyko zmniejszenia ochrony praw nabywców mieszkań i powrotu pod tym względem do stanu sprzed wejścia w życie obecnej tzw. ustawy deweloperskiej. To, że per saldo ochrona nabywców słabnie przyznała wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska. Odmienne stanowisko zajęła natomiast przedstawicielka resortu sprawiedliwości. Na tym etapie posłanka nie zdecydowała się na wniesienie stosownych poprawek do projektu.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Przed posiedzeniem komisji sprawiedliwości na temat projektu wypowiedzieli się posłowie PO. "Jest to całkiem nowa ustawa, która zapewni szybsze i sprawniejsze działanie firm, które popadły w trudności. Wprowadzamy możliwość działań sanacyjnych, usprawniamy procedury restrukturyzacyjne i upadłościowe tak, żeby z jednej strony chronić dłużnika, ale też zabezpieczyć interesy wierzycieli. Jest to kolejna ustawa, która pomaga gospodarce i przedsiębiorcom" - przekonywał wiceszef komisji sprawiedliwości Robert Kropiwnicki.


Ligia Krajewska, która kierowała podkomisją ds. Prawa restrukturyzacyjnego i będzie sprawozdawczynią komisji sprawiedliwości, podkreśliła, że ustawa wprowadza mechanizmy, które przyspieszą proces restrukturyzacji przedsiębiorstw. "Chronimy miejsca pracy, myśl intelektualną - wszystko to, co mogło być zlikwidowane" - zaznaczyła posłanka Platformy.

Zgodnie z projektem firmy znajdujące się w tarapatach finansowych będą mogły skorzystać z procedur restrukturyzacyjnych, które pozwolą im opanować problemy z płynnością i uniknąć likwidacji. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać procedurę dopasowaną do swoich potrzeb.

Według projektu zdolność restrukturyzacyjną będą mieli wszyscy przedsiębiorcy; nie będą jej posiadali: Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Postępowania restrukturyzacyjne mają być skierowane do firm niewypłacalnych i zagrożonych bankructwem.

Nowe prawo da dłużnikom różnorodne narzędzia prawne do przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji. Ponadto wierzyciele uzyskają znaczący wpływ na przebieg postępowania i dzięki temu ma wzrosnąć ich aktywność. Zaangażowaniu w pomyślne, czyli niezakończone upadłością, rozwiązanie sprawy ma służyć likwidacja preferencji dla wierzycieli reprezentujących Skarb Państwa. Chronione będą jedynie świadczenia ZUS-owskie oraz pensje pracowników.

Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny

Projekt przewiduje też uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej - znacząco ma się poprawić czas postępowań sądowych. Wprowadzone zostały ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej czasu i zmniejszą się koszty takich postępowań.

Regulacja zakłada utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Będzie on zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze będą znajdowały się ponadto informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie się można z niego dowiedzieć, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie.

Projekt nowego Prawa restrukturyzacyjnego przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, jeszcze gdy kierował nim Biernacki, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. W listopadzie zeszłego roku odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie, następnie zajęła się nim komisja sprawiedliwości i specjalnie powołana do tego podkomisja, która 17 marca przyjęła sprawozdanie z prac.

Powodem podjęcia tej inicjatywy jest nieskuteczność obecnych regulacji, jeśli chodzi o zapobieganie upadłości firm. W 2013 r. jedynie 18,7 proc. ogłoszonych upadłości było układowych, reszta - 82,3 proc. to upadłości likwidacyjne. (PAP)

mkr/ son/ mag/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA