| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uwidacznianie cen towarów i usług - od 1 stycznia 2016 r. będzie nowe rozporządzenie

Uwidacznianie cen towarów i usług - od 1 stycznia 2016 r. będzie nowe rozporządzenie

Ministerstwo Gospodarki zaprasza do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług. Uwagi można zgłaszać do 19 czerwca 2015 r.

Odrębną grupę przepisów stanowią regulacje dotyczące cen jednostkowych (§ 5 - 8 projektu rozporządzenia). W zakresie regulacji określono jednostki miar, których dotyczą ceny jednostkowe oraz zaproponowano, aby na towarach sprzedawanych luzem uwidaczniano informacje o cenie jednostkowej oferowanego towaru, a w przypadku pakowanego środka spożywczego w stanie stałym znajdującego się w środku płynnym, cena jednostkowa powinna dotyczyć tego środka po odsączeniu.

W § 8 projektu nowego rozporządzenia zamieszczony został katalog (wykaz) rodzajów towarów, co do których nie stosuje się obowiązku uwidaczniania cen jednostkowych. Rozwiązanie takie mieści się w zakresie dyspozycji art. 5 dyrektywy 98/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998 r. w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom, zgodnie z którym Państwa Członkowskie mogą zaniechać obowiązku podawania ceny jednostkowej produktów, w przypadku których podawanie ceny jednostkowej nie byłoby przydatne ze względu na rodzaj produktu lub przeznaczenie, lub też mogłoby wprowadzić w błąd.

Do dnia wejścia w życie projektowanych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy obowiązują dotychczasowe przepisy wykonawcze określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz. U. Nr 99, poz. 894, z późn. zm.).

Planowany termin wejścia w życie nowego rozporządzenia to 1 stycznia 2016 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »