| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawki VAT będą obniżone dopiero od 2017 roku

Stawki VAT będą obniżone dopiero od 2017 roku

Według obowiązujących przepisów stawki podatku VAT zostaną obniżone z początkiem 2017 r. i w chwili obecnej Ministerstwo Finansów nie przewiduje wydłużenia tego terminu. A dotychczasowa sytuacja finansowa państwa nie pozwoliła natomiast na wcześniejsze obniżenie stawki VAT.

Tak stwierdził wiceminister finansów Janusz Cichoń, odpowiadając 31 lipca 2015 r. w imieniu ministra finansów na interpelację poselską nr 33628 posła Przemysława Czarneckiego.

Minister Cichoń podkreślił, że rozważając wszelkie zmiany systemowe należy przede wszystkim brać pod uwagę stabilność finansową państwa jak również zobowiązania wynikające z członkowska w Unii Europejskiej, w szczególności te które dotyczą przestrzegania wymagań w zakresie deficytu sektora finansów publicznych.

Wcześniej zarówno minister finansów Mateusz Szczurek, jak i inni przedstawiciele resortu finansów w wypowiedziach dla mediów nie wykluczali zmiany (dokładniej powrotu do poprzednich wartości: stawki podstawowej do 22% z 23% oraz stawki obniżonej 7% z 8%) stawek VAT już od 2016 roku. Teraz mamy do czynienia z dość kategorycznym zaprzeczeniem tej możliwości wiceministra Cichonia.

Co więcej z informacji, jakie uzyskał portal infor.pl wynika, że Ministerstwo Finansów nie planuje w najbliższym czasie żadnych poważniejszych zmian w VAT. W szczególności MF nie planuje wprowadzenia jednolitej stawki VAT, co jako upraszczająca system VAT możliwość była wskazywana przez wielu ekspertów, a także niektórych przedstawicieli MF.

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w PIT i VAT w najbliższym czasie

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK