reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawo podatkowe jedną z największych barier w działalności gospodarczej

Prawo podatkowe jedną z największych barier w działalności gospodarczej

Prawo podatkowe znalazło się wśród obszarów w biznesie wymagających poprawy, najczęściej wskazywanych przez inwestorów w Polsce. Przedsiębiorcy zwracali uwagę m.in. na odmienną interpretację podatkową w zależności od urzędu, czasochłonne procedury oraz częste kontrole podatkowe. Bariery w działalności biznesowej w swym raporcie wymieniła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W przypadku systemu podatkowego kłopoty wynikały nie z wysokości opodatkowania, co ze zbyt skomplikowanych i często niejednoznacznych przepisów. Inwestorzy wskazywali m.in. na niejasności przy korzystaniu przez pracowników z samochodów służbowych, czy rozliczaniu strat. Przeszkodą był także brak możliwości tworzenia grup VAT oraz zbyt długi termin na zwrot VAT.

Choć klimat inwestycyjny w Polsce się poprawia, wciąż istnieje wiele obszarów wymagających poprawy - nie ukrywam, że większość spraw powtarza nam się z roku na rok - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Firmy obawiają się wzrostu obciążeń podatkowych

Oprócz tego inwestorzy wskazywali na odmienną interpretację podatkową w zależności od urzędu, czasochłonne procedury oraz liczne kontrole podatkowe.

Wymieniane bariery dotyczyły także prawa zamówień publicznych. Tu pojawiał się problem w sposobie komunikacji na linii zamawiający-wykonawca, uniemożliwienie wglądu do ofert konkurencji oraz przeszkody urzędowe.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Po raz pierwszy w raporcie dostrzeżono problem w komunikacji między władzą centralną a przedsiębiorcami. "Sprawy są początkowo proste, potem się nawarstwiają i nie ma im komu powiedzieć" - podkreślił Majman.

Zdecydowana większość zagranicznych przedsiębiorców badanych w raporcie wciąż postrzegała Polskę, jako dobre miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej i dostrzegała poprawę w wielu obszarach. Wśród nich wskazywała duży i chłonny rynek wewnętrzny oraz kompetencje polskich pracowników.

Majman zwrócił jednak uwagę, że w 2020 roku skończą programy wspierania inwestycji o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. "Niektóre inwestycje nie zdążą skonsumować dobrodziejstw wsparcia publicznego, więc nadeszła najwyższa pora, żeby zacząć się zastanawiać, co będzie po 2020 roku i jasno przekazać to inwestorom" - powiedział.

Sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy - skutki podatkowe

Dodał, że jedną z konkluzji raportu jest propozycja powołania Rady Inwestorów Zagranicznych.

Raport zatytułowany "Bariery w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski" PAIiIZ ogłasza co roku. W jego tworzeniu oprócz PAIiIZ biorą udział izby handlowo-przemysłowe: polsko-brytyjska, polsko-niemiecka oraz polsko-francuska, a także bank HSBC oraz Bank Światowy. (PAP)

zab/ dym/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama