reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-sprawozdawczość zmniejszy obciążenia firm

E-sprawozdawczość zmniejszy obciążenia firm

Konfederacja Lewiatan z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę „e-sprawozdawczość", która ma ograniczyć powtarzające się obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców. Jej celem powinno być stworzenie jednego źródła (platformy/bazy), z którego odpowiedni organ/urząd mógłby, zgodnie z zakresem swych uprawnień, pobierać potrzebne mu dane.

Prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji inicjatywa e-sprawozdawczość ma wyeliminować powtarzające się obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców.

- Urzędy miałyby obowiązek sprawdzania, czy potrzebny im zakres danych dostępny jest w zbiorach administracji i mogłyby występować do przedsiębiorcy o ich przekazanie jedynie w przypadku braku pewnej kategorii danych w tym źródle - mówi Magdalena Piech, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy nie powinni ponosić kosztów związanych z implementacją e-sprawozdawczości wynikających m.in. z dostosowania systemów i innych zmian technicznych.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan rozpoczęcie przeglądu takich obowiązków od branży telekomunikacyjnej, jest uzasadnione ze względu na liczbę danych, jakie przekazuje ona do organów publicznych. Zjawisko wielokrotnego raportowania tych samych danych występuje także w innych branżach, m.in. ubezpieczeniowej i bankowej i również powinno być eliminowane.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)

W przypadku telekomunikacji przegląd przekazywanych do organów danych powinien obejmować obowiązki wynikające z ustawy prawo telekomunikacyjne, a także informacje przekazywane do Komisji Europejskiej w ramach obowiązkowej sprawozdawczości - np. formularze COCOM, Agenda Cyfrowa, sprawozdawczość roamingowa.

Dobrym rozwiązaniem byłoby też zlikwidowanie obowiązku przedsiębiorców telekomunikacyjnych do przekazywania danych do GUS dotyczących części telekomunikacyjnej oraz wprowadzenie zasady, że to Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w przypadku zapytań Komisji Europejskiej, wykorzystuje i przekazuje posiadane dane (np. uzyskane w ramach formularzy) bez angażowania operatorów.

Centralny Rejestr Faktur - co oznacza dla przedsiębiorców?

Jeżeli organ zgłosi się do operatora o dane, które wcześniej zostały przekazane do UKE, operator ma prawo wskazać, iż przedmiotowy zakres danych został już przekazany lub naliczyć opłatę za przygotowanie i przekazanie danych.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji proponują także, by UKE co roku publikował na stronie internetowej dane zbiorcze dla rynku telekomunikacyjnego w formie umożliwiającej łatwą obróbkę danych.

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama