Urząd skarbowy wypełni za Ciebie PIT-37 - wniosek PIT-WZ tylko do 18 kwietnia
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest PIT-WZ
PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania rocznego za podatnika przez urząd skarbowy. Wystarczy go przesłać do właściwego urzędu, a ten na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe.
REKLAMA
Korzyści dla podatnika
Nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Oznacza oszczędność czasu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy sam wypełni zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie teraz nie więcej niż kilka minut.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Jak złożyć PIT-WZ
Wniosek o sporządzenie zeznania będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Do programu przystąpili również partnerzy zewnętrzni. Dzięki temu do 18 kwietnia będzie można wysłać PIT-WZ również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank.
Jeśli składasz PIT-WZ przez Portal Podatkowy lub e-Deklaracje to pamiętaj, aby podpisać go za pomocą:
- kwoty przychodu za rok 2015 lub
- podpisem elektronicznym.
Jeśli składasz wniosek za pośrednictwem Portalu Podatkowego, będziesz go mógł podpisać również Profilem Zaufanym. Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING.
Jeśli składasz PIT-WZ przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK, skorzystaj ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.
Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Kto może skorzystać z PIT-WZ?
PIT-WZ może złożyć podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który uzyskuje dochody od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Czy wniosek PIT-WZ może być złożony przez pełnomocnika?
Nie. Wniosek PIT-WZ może być złożony tylko przez podatnika będącego osobą fizyczną.
Jakie dane wpisujesz do PIT-WZ?
- dane identyfikacyjne, takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT (twoje, a jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, to także dane małżonka) oraz informacje:
- o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych, czy też o wysokości wydatków faktycznie poniesionych)
- czy korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej,
- o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli chcesz zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci (gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi jest wyższa od kwoty odliczonej chcesz zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci, to możesz uzyskać zwrot do wysokości wykazanych w PIT-WZ składek),
- o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci
- o nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, jeżeli chcesz przekazać jej 1% podatku należnego
- o adresie poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu twojego zeznania podatkowego.
Jak wypełnić ulgę na dzieci w PIT-WZ?
Podatnik i małżonek mogą we wniosku PIT-WZ wykazać ulgę na dzieci, która zostanie uwzględniona w udostępnionym przez urząd skarbowy zeznaniu podatkowym PIT-37.
Wystarczy wskazać we wniosku:
- liczbę dzieci,
- dane dzieci: imię, nazwisko, datę urodzenia albo numer PESEL,
- okres za jaki przysługuje ulga,
- kwotę przysługującego odliczenia na dziecko (formularz podpowiada jaka to powinna być kwota).
Do podania ww. informacji podatnik nie potrzebuje mieć przy sobie Informacji od płatnika.
Wykazując we wniosku PIT-WZ kwotę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podatnik może uzyskać zwrot nieodliczonej w zeznaniu ulgi na dzieci, do wysokości tych składek. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy kwota ulgi jest wyższa niż kwota wyliczonego w zeznaniu podatkowym podatku. We wniosku należy wpisać zarówno składki wynikające z informacji od płatników (PIT-11, PIT-40A/11A) złożonych do urzędu skarbowego, jak i składki o których wie sam podatnik (a nie wie urząd skarbowy), czyli wpłaconych samodzielnie do ZUS lub zagranicą, pomniejszonych o składki które już zostały odliczone w innych zeznaniach składanych za rok 2016 (PIT-36L, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A). Wykazując te składki urząd skarbowy zwróci podatnikowi nieodliczoną ulgę na dzieci, do wysokości wykazanych we wniosku PIT-WZ składek.
Do kiedy złożysz PIT-WZ?
Wniosek, w zakresie dochodów za 2016 r., możesz złożyć między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.
Gdzie znajdziesz przygotowane zeznanie podatkowe?
REKLAMA
Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez ciebie we wniosku PIT-WZ adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do sporządzonego zeznania podatkowego. Po kliknięciu w link oraz wprowadzeniu kodu otrzymanego wraz z linkiem będziesz mieć dostęp do swojego zeznania podatkowego w systemie teleinformatycznym.
Możesz zaakceptować lub odrzucić przedstawione zeznanie. Masz na to czas do upływu terminu składania zeznań - w 2017 r. to 2 maja. Jeżeli nie podejmiesz w tym terminie żadnych czynności, twoje zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Czy możesz poprawić zeznanie?
Tak, możesz złożyć korektę zeznania. Jeśli chcesz je poprawić, samodzielnie przygotuj korektę.
PIT-WZ na Portalu Podatkowym
Informacje dotyczące składania PIT-WZ wraz z przydatnymi pytaniami i odpowiedziami, instrukcjami oraz możliwością wyszukania lub sprawdzenia ich statusu są dostępne na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat