Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Największe kontrowersje w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju dotyczącym cen transferowych wzbudziły z pewnością obligatoryjne elementy analiz porównawczych (benchmarków), obowiązkowych dla podatników, których przychody lub koszty bilansowe przekroczyły w roku 2016 równowartość 10 mln EUR.
W pierwotnej wersji dokumentu zakres przedmiotu analiz porównawczych nakazywał wskazanie obligatoryjnie szeregu informacji, których przy wyborze danej metody ustalania ceny podatnik nie byłby w stanie ustalić. Przykładem może być tutaj metoda marży transakcyjnej netto i wskazany w pierwotnej wersji obowiązek przedstawienia analizy funkcjonalnej porównywalnych transakcji – w tej metodzie (stosując zewnętrzne dane zagregowane) wskazanie takiej informacji nie byłoby możliwe. Opisanie funkcji, aktywów i ryzyk w przypadku transakcji z podmiotami niepowiązanymi jest możliwe wyłącznie w metodzie porównywalnej ceny niekontrolowanej w wariancie porównania wewnętrznego.
Pozytywną informacją dla podatników jest także stanowisko MF, że „wskazanie wszystkich elementów opisu analizy danych porównawczych (…) nie jest wymagane, jeżeli zostanie przedstawione wyjaśnienie, iż stosując daną metodologię szacowania nie jest możliwie przedstawienie wszystkich elementów wskazanych w przepisie”.
REKLAMA
Kolejną prawdopodobną zmianą, która powinna rozwiać wątpliwości wielu podatników – także w latach przeszłych – jest zapowiedź doprecyzowania pojęcia „wartości transakcji” przez MF. Jak słusznie zauważyli przedstawiciele Centrum Cen Transferowych oraz stowarzyszenia Lewiatan postulujący zmianę, „co do zasady, wartości wynikające z umowy lub innego dokumentu, wystawionych i otrzymanych faktur, dokonanych płatności, mogą być różne (szczególnie na przełomie roku kiedy faktura zaksięgowana jest w innym okresie/roku podatkowym niż ma miejsce płatność)”.
Ważną zmianą, zwłaszcza dla dużych grup podmiotów powiązanych, powinno być prawdopodobne usunięcie pierwotnie wymaganego w ramach opisu struktury organizacyjnej podmiotu, opisu także jej struktury zarządczej. Opis struktury zarządczej, jak słusznie wskazali przedstawiciele Centrum Cen Transferowych oraz Lewiatana, wykracza znacząco poza wymogi wynikające z wytycznych OECD ujętych w ramach BEPS Action 13, na których oparto nowe przepisy w ustawie o PIT oraz CIT.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Podsumowując, zapowiedziane w analizowanym raporcie uwzględnienie przez MF wielu postulatów zmian w ramach konsultacji społecznych daje nadzieję na poprawę pierwotnego kształtu projektu rozporządzenia. Nie znamy jeszcze treści tego dokumentu po uwzględnieniu zapowiedzianych zmian i nie wiemy w jakim stopniu oraz w jakiej jakości zostaną wdrożone. Będziemy na bieżąco przyglądać się kolejnym etapom prac i ostatecznemu kształtowi tego istotnego z punktu widzenia dokumentacji podatkowej dokumentu, jakim jest finalna wersja rozporządzeń.
Autor: Krzysztof Liszka, Manager, Zespół Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat