REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łódzka szkoła rachunkowości obchodzi swój jubileusz

Łódzka szkoła rachunkowości obchodzi swój jubileusz
Łódzka szkoła rachunkowości obchodzi swój jubileusz

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 12 października 2017 roku w Pałacu A. Biedermanna w Łodzi odbyła się inauguracja obchodów 70-lecia działalności naukowo-dydaktycznej Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (WZ UŁ). Wydarzenie to stało się okazją do przypomnienia początków i kolejnych etapów rozwoju jednego z najważniejszych ośrodków myśli intelektualnej, badań i rozwoju oraz kształcenia w zakresie rachunkowości, jak również praktycznej jej implementacji w Polsce i na świecie.

REKLAMA

Autopromocja

O jakości i obfitości dorobku Katedry Rachunkowości UŁ w ciągu tych siedmiu dekad działalności najlepiej świadczy miano Łódzkiej Szkoły Rachunkowości, jakim jest ona coraz częściej określana. Katedra Rachunkowości UŁ w sensie instytucjonalnym jest synonimem kontynuacji, trwałości i ciągłości tradycji nauki, kształcenia i praktyki rachunkowości w Łodzi, którą kształtowali jej pracownicy, w tym wybitne jednostki, cieszące się uznaniem na gruncie polskiej i międzynarodowej rachunkowości. Zwrócił na to uwagę obecny na uroczystości Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, dr hab. Rafał Matera, prof. UŁ.

Ludzie i ich dokonania

W tym miejscu należy wspomnieć chociażby pierwszego kierownika Katedry – mgr Edwarda Wojciechowskiego, prof. Alicję Jarugową - wieloletniego kierownika Katedry i niekwestionowany autorytet klasy światowej w dziedzinie rachunkowości, czy obecnych liderów rozwoju jej dokonań, jak m.in.: prof. Irenę Sobańską oraz prof. Ewę Walińską - dzierżące kolejno stery Katedry, jak również wielu innych pracowników o znaczącej pozycji w obszarze współpracy krajowej i międzynarodowej na gruncie naukowym, legislacyjnym, wdrożeniowym czy relacji z organizacjami środowiskowymi rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znaczenie pracowników dla rozwoju Katedry znalazło odzwierciedlenie w haśle inauguracji obchodów 70-lecia Katedry Rachunkowości UŁ, które brzmiało „Ludzie i ich dokonania”. Uroczystość ta stała się okazją do przypomnienia historii Katedry oraz do zaprezentowania jej rozwoju i bogatego dorobku naukowo-dydaktycznego. Początki Katedry sięgają roku akademickiego 1947/1948, kiedy uruchomione zostało Studium Rachunkowości, w ramach Oddziału Łódzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Objął je wówczas mgr Edward Wojciechowski, pierwszy kierownik Katedry Rachunkowości. Późniejsze etapy rozwoju Katedry wyznaczały okresy kadencji kolejnych jej Kierowników: prof. Alicji Jarugowej (1973-1998), prof. Ireny Sobańskiej (1998-2012) oraz prof. Ewy Walińskiej, która kieruje Katedrą od 2012 roku. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku w ówczesnym Zakładzie Rachunkowości było zatrudnionych 7 pracowników naukowych. W ciągu kolejnych 20 lat stan osobowy Katedry uległ podwojeniu - na początku lat siedemdziesiątych XX wieku wynosił 14 pracowników naukowych. W 1998 r. Katedra Rachunkowości liczyła 24 pracowników naukowych, w tym dwóch samodzielnych pracowników naukowych, 13 ze stopniem doktora nauk ekonomicznych i 9 magistrów. Obecnie w Katedrze Rachunkowości zatrudnionych jest 30 pracowników naukowych, w tym 2 profesorów zwyczajnych, 7 profesorów nadzwyczajnych, 14 doktorów oraz 7 magistrów.

Standardy rachunkowości dla całej Polski

W inauguracji obchodów jubileuszowych wzięło udział ponad 50 zaproszonych osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz Uniwersytetu Łódzkiego, jak również Dziekani WZ UŁ i Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, w ramach którego Katedra funkcjonowała do czasu wyodrębnienia się z niego WZ UŁ w 1994 roku. Nie zabrakło także kierowników Instytutów i Katedr obydwu Wydziałów, współpracujących na co dzień z Katedrą Rachunkowości w obszarze badań i dydaktyki.

Prorektor ds. Nauki UŁ, prof. Elżbieta Żądzińska wskazała, że historia rachunkowości to pasmo sukcesów, o czym świadczy zarówno rozwój stanu osobowego Katedry, jak też dokonania naukowe czy awanse naukowe jej pracowników. Dziekan WZ UŁ dr hab. Tomasz Czapla, prof. UŁ podkreślił znaczenie Katedry Rachunkowości dla rozwoju Wydziału, jako jego największej jednostki organizacyjnej, niezwykle aktywnej w działalności naukowej, aplikacyjnej i wdrożeniowej, jak również w obszarze kształcenia, w tym objętego akredytacją ACCA.  Z kolei prof. Bogdan Gregor – kierownik Katedry Marketingu WZ UŁ , a także wieloletni Dziekan WZ UŁ oraz były Prorektor ds. Ekonomicznych UŁ w uzupełnieniu zwrócił uwagę na rolę Katedry w kształceniu praktyków rachunkowości. Przypomniał, że Katedra do niedawna generowała ponad 30% wszystkich przychodów ze studiów podyplomowych w ramach całego Uniwersytetu. Słowa uznania pod adresem Katedry wyraził także prof. Tadeusz Markowski, także pełniący w przeszłości funkcję dziekana WZ UŁ.

Najlepszym ambasadorem Katedry Rachunkowości są jej absolwenci. Spośród zaproszonych głos zabrała m.in. Pani Agnieszka Stachniak, z-ca Dyrektora Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów oraz członka Komitetu Standardów Rachunkowości. W pierwszej kolejności odczytała adres wystosowany przez Panią Joannę Dadacz - Dyrektor Departamentu. Następnie dzieląc się wspomnieniami absolwentki Katedry podkreśliła przede wszystkim, że pracując na co dzień w obszarze regulacyjnym jest dumna z tego, że pochodzi z ośrodka łódzkiego. Przytoczyła w tym kontekście statystykę wskazującą, że 5 Krajowych Standardów Rachunkowości, spośród 11 dotychczas opublikowanych było opracowanych przez Pracowników Katedry, zaś szósty został opracowany przez byłego pracownika katedry. Ponadto pracownicy Katedry uczestniczyli w opracowaniu kilku stanowisk Komitetu Standardów Rachunkowości, a we wcześniejszym okresie aktywnie uczestniczyli przy opracowaniu ustawy o rachunkowości i ustawy o biegłych rewidentach. Pracownicy Katedry wchodzą ponadto w skład Komitetu Standardu Rachunkowości uczestnicząc na bieżąco w jego pracach. Inny z absolwentów, Prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Biegłych Rewidentów dostrzegł natomiast, że jubileusz 70-lecia pokazuje, iż Katedra potrafiła w tym okresie za sprawą swoich liderów identyfikować dla siebie szanse i kierunki rozwoju. Na bieżąco śledzi najnowsze trendy rozwoju, w tym wynikające z nowych technologii. Obydwoje podkreślili, że z dumą dostrzegają, iż Katedra Rachunkowości UŁ jest także rozpoznawana zagranicą, głównie poprzez osobę prof. Alicji Jarugowej. 

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Wieloletnia współpraca z branżą, biznesem i otoczeniem

W spotkaniu inaugurującym obchody 70-lecia Katedry udział wzięli także przedstawiciele świata biznesu wywodzący się z Katedry lub na co dzień współpracujący z Katedrą. Wyrazy podziękowania za ponad 15 lat wzajemnej i efektywnej kooperacji wygłosiła Pani Agnieszka Jackowska-Durkacz, Dyrektor Zarządzający Infosys Poland. Wymownym znakiem integralności ludzi związanych z Katedrą, jak również ciągłości jej działania w całym 70-letnim okresie, była obecność na tym wydarzeniu Pana mgr Józefa Gorgolewskiego, jednego z pierwszych jej pracowników. Przekazał on zebranym, że systematycznie śledzi dokonania Katedry za pośrednictwem internetu i jest dumny z rezultatów pracy ludzi tworzących dziś Katedrę.

Przedstawiciel Urzędu Miasta Łodzi w imieniu Pani Prezydent Miasta Łodzi p. Hanny Zdanowskiej wyraził gratulacje i wyrazy uznania dla dokonań Katedry i tak bogatej historii, podkreślając, iż w ten sposób przyczynia się ona do rozwoju regionu i Łodzi Akademickiej. Wyrazy uznania, podziękowania i nadziei na dalszą owocną współpracę wyrazili lub przesłali także przedstawiciele legislatorów (Ministerstwa Finansów, Komitetu Standardów Rachunkowości) i organizacji profesjonalnych rachunkowości (Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Zarządu Głównego oraz Oddziału Regionalnego w Łodzi, Krajowej Rady i Oddziału Łódzkiego Polskiej Izby Biegłych Rewidentów). Prof. Zbigniew Luty, Prezes Rady Naukowej SKwP odczytał list gratulacyjny w imieniu Prezesa SKwP Franciszka Wali, podkreślając przy okazji wkład Katedry Rachunkowości w rozwój Stowarzyszenia, aktywną działalność w Komisjach Rady Naukowej, rozwój i nadanie wysokiej rangi Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości. Wskazał przy tym nieocenioną rolę prof. nadzw. dr hab. Anny Szychty – redaktora ZTR, wraz z zespołem współpracowników. Odnosząc się do aktywności naukowej pracowników Katedry prof. Z. Luty powołał się na statystyki wskazujące, że ponad połowa wszystkich artykułów naukowych w wysoko punktowanych ZTR jest ich autorstwa.

Więcej o obchodach jubileuszowych

Wydarzenie inaugurujące obchody 70-lecia Katedry otworzyło program obchodów jubileuszowych, obejmujący cały szereg  wydarzeń naukowych o charakterze krajowym i międzynarodowym, których harmonogram znaleźć można na stronie www.zkr2018.syskonf.pl oraz www.wz.uni.lodz.pl/kr. Kulminację obchodów stanowić będzie konferencja jubileuszowa w dniu 19 września 2018 r., która odbędzie się na Wydziale Zarządzania UŁ. Poprzedzi ona bezpośrednio Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości odbywający się w dniach 19-21 września 2018 r. w Łodzi. Materialnym efektem jubileuszu Katedry będzie wydanie 7 monografii naukowych z okazji 70-lecia Katedry, odpowiadających obszarom badawczym prowadzonym w Katedrze, jak również monografia utrwalająca dorobek naukowy katedry w latach 1948-2018.

Historia katedry: www.wz.uni.lodz.pl/kr/inaug_prezent.pdf

Źródło: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

REKLAMA

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

REKLAMA