REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łódzka szkoła rachunkowości obchodzi swój jubileusz

Łódzka szkoła rachunkowości obchodzi swój jubileusz
Łódzka szkoła rachunkowości obchodzi swój jubileusz
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 12 października 2017 roku w Pałacu A. Biedermanna w Łodzi odbyła się inauguracja obchodów 70-lecia działalności naukowo-dydaktycznej Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (WZ UŁ). Wydarzenie to stało się okazją do przypomnienia początków i kolejnych etapów rozwoju jednego z najważniejszych ośrodków myśli intelektualnej, badań i rozwoju oraz kształcenia w zakresie rachunkowości, jak również praktycznej jej implementacji w Polsce i na świecie.

REKLAMA

Autopromocja

O jakości i obfitości dorobku Katedry Rachunkowości UŁ w ciągu tych siedmiu dekad działalności najlepiej świadczy miano Łódzkiej Szkoły Rachunkowości, jakim jest ona coraz częściej określana. Katedra Rachunkowości UŁ w sensie instytucjonalnym jest synonimem kontynuacji, trwałości i ciągłości tradycji nauki, kształcenia i praktyki rachunkowości w Łodzi, którą kształtowali jej pracownicy, w tym wybitne jednostki, cieszące się uznaniem na gruncie polskiej i międzynarodowej rachunkowości. Zwrócił na to uwagę obecny na uroczystości Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, dr hab. Rafał Matera, prof. UŁ.

Ludzie i ich dokonania

W tym miejscu należy wspomnieć chociażby pierwszego kierownika Katedry – mgr Edwarda Wojciechowskiego, prof. Alicję Jarugową - wieloletniego kierownika Katedry i niekwestionowany autorytet klasy światowej w dziedzinie rachunkowości, czy obecnych liderów rozwoju jej dokonań, jak m.in.: prof. Irenę Sobańską oraz prof. Ewę Walińską - dzierżące kolejno stery Katedry, jak również wielu innych pracowników o znaczącej pozycji w obszarze współpracy krajowej i międzynarodowej na gruncie naukowym, legislacyjnym, wdrożeniowym czy relacji z organizacjami środowiskowymi rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znaczenie pracowników dla rozwoju Katedry znalazło odzwierciedlenie w haśle inauguracji obchodów 70-lecia Katedry Rachunkowości UŁ, które brzmiało „Ludzie i ich dokonania”. Uroczystość ta stała się okazją do przypomnienia historii Katedry oraz do zaprezentowania jej rozwoju i bogatego dorobku naukowo-dydaktycznego. Początki Katedry sięgają roku akademickiego 1947/1948, kiedy uruchomione zostało Studium Rachunkowości, w ramach Oddziału Łódzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Objął je wówczas mgr Edward Wojciechowski, pierwszy kierownik Katedry Rachunkowości. Późniejsze etapy rozwoju Katedry wyznaczały okresy kadencji kolejnych jej Kierowników: prof. Alicji Jarugowej (1973-1998), prof. Ireny Sobańskiej (1998-2012) oraz prof. Ewy Walińskiej, która kieruje Katedrą od 2012 roku. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku w ówczesnym Zakładzie Rachunkowości było zatrudnionych 7 pracowników naukowych. W ciągu kolejnych 20 lat stan osobowy Katedry uległ podwojeniu - na początku lat siedemdziesiątych XX wieku wynosił 14 pracowników naukowych. W 1998 r. Katedra Rachunkowości liczyła 24 pracowników naukowych, w tym dwóch samodzielnych pracowników naukowych, 13 ze stopniem doktora nauk ekonomicznych i 9 magistrów. Obecnie w Katedrze Rachunkowości zatrudnionych jest 30 pracowników naukowych, w tym 2 profesorów zwyczajnych, 7 profesorów nadzwyczajnych, 14 doktorów oraz 7 magistrów.

Standardy rachunkowości dla całej Polski

W inauguracji obchodów jubileuszowych wzięło udział ponad 50 zaproszonych osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz Uniwersytetu Łódzkiego, jak również Dziekani WZ UŁ i Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, w ramach którego Katedra funkcjonowała do czasu wyodrębnienia się z niego WZ UŁ w 1994 roku. Nie zabrakło także kierowników Instytutów i Katedr obydwu Wydziałów, współpracujących na co dzień z Katedrą Rachunkowości w obszarze badań i dydaktyki.

Prorektor ds. Nauki UŁ, prof. Elżbieta Żądzińska wskazała, że historia rachunkowości to pasmo sukcesów, o czym świadczy zarówno rozwój stanu osobowego Katedry, jak też dokonania naukowe czy awanse naukowe jej pracowników. Dziekan WZ UŁ dr hab. Tomasz Czapla, prof. UŁ podkreślił znaczenie Katedry Rachunkowości dla rozwoju Wydziału, jako jego największej jednostki organizacyjnej, niezwykle aktywnej w działalności naukowej, aplikacyjnej i wdrożeniowej, jak również w obszarze kształcenia, w tym objętego akredytacją ACCA.  Z kolei prof. Bogdan Gregor – kierownik Katedry Marketingu WZ UŁ , a także wieloletni Dziekan WZ UŁ oraz były Prorektor ds. Ekonomicznych UŁ w uzupełnieniu zwrócił uwagę na rolę Katedry w kształceniu praktyków rachunkowości. Przypomniał, że Katedra do niedawna generowała ponad 30% wszystkich przychodów ze studiów podyplomowych w ramach całego Uniwersytetu. Słowa uznania pod adresem Katedry wyraził także prof. Tadeusz Markowski, także pełniący w przeszłości funkcję dziekana WZ UŁ.

Najlepszym ambasadorem Katedry Rachunkowości są jej absolwenci. Spośród zaproszonych głos zabrała m.in. Pani Agnieszka Stachniak, z-ca Dyrektora Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów oraz członka Komitetu Standardów Rachunkowości. W pierwszej kolejności odczytała adres wystosowany przez Panią Joannę Dadacz - Dyrektor Departamentu. Następnie dzieląc się wspomnieniami absolwentki Katedry podkreśliła przede wszystkim, że pracując na co dzień w obszarze regulacyjnym jest dumna z tego, że pochodzi z ośrodka łódzkiego. Przytoczyła w tym kontekście statystykę wskazującą, że 5 Krajowych Standardów Rachunkowości, spośród 11 dotychczas opublikowanych było opracowanych przez Pracowników Katedry, zaś szósty został opracowany przez byłego pracownika katedry. Ponadto pracownicy Katedry uczestniczyli w opracowaniu kilku stanowisk Komitetu Standardów Rachunkowości, a we wcześniejszym okresie aktywnie uczestniczyli przy opracowaniu ustawy o rachunkowości i ustawy o biegłych rewidentach. Pracownicy Katedry wchodzą ponadto w skład Komitetu Standardu Rachunkowości uczestnicząc na bieżąco w jego pracach. Inny z absolwentów, Prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Biegłych Rewidentów dostrzegł natomiast, że jubileusz 70-lecia pokazuje, iż Katedra potrafiła w tym okresie za sprawą swoich liderów identyfikować dla siebie szanse i kierunki rozwoju. Na bieżąco śledzi najnowsze trendy rozwoju, w tym wynikające z nowych technologii. Obydwoje podkreślili, że z dumą dostrzegają, iż Katedra Rachunkowości UŁ jest także rozpoznawana zagranicą, głównie poprzez osobę prof. Alicji Jarugowej. 

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Wieloletnia współpraca z branżą, biznesem i otoczeniem

W spotkaniu inaugurującym obchody 70-lecia Katedry udział wzięli także przedstawiciele świata biznesu wywodzący się z Katedry lub na co dzień współpracujący z Katedrą. Wyrazy podziękowania za ponad 15 lat wzajemnej i efektywnej kooperacji wygłosiła Pani Agnieszka Jackowska-Durkacz, Dyrektor Zarządzający Infosys Poland. Wymownym znakiem integralności ludzi związanych z Katedrą, jak również ciągłości jej działania w całym 70-letnim okresie, była obecność na tym wydarzeniu Pana mgr Józefa Gorgolewskiego, jednego z pierwszych jej pracowników. Przekazał on zebranym, że systematycznie śledzi dokonania Katedry za pośrednictwem internetu i jest dumny z rezultatów pracy ludzi tworzących dziś Katedrę.

Przedstawiciel Urzędu Miasta Łodzi w imieniu Pani Prezydent Miasta Łodzi p. Hanny Zdanowskiej wyraził gratulacje i wyrazy uznania dla dokonań Katedry i tak bogatej historii, podkreślając, iż w ten sposób przyczynia się ona do rozwoju regionu i Łodzi Akademickiej. Wyrazy uznania, podziękowania i nadziei na dalszą owocną współpracę wyrazili lub przesłali także przedstawiciele legislatorów (Ministerstwa Finansów, Komitetu Standardów Rachunkowości) i organizacji profesjonalnych rachunkowości (Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Zarządu Głównego oraz Oddziału Regionalnego w Łodzi, Krajowej Rady i Oddziału Łódzkiego Polskiej Izby Biegłych Rewidentów). Prof. Zbigniew Luty, Prezes Rady Naukowej SKwP odczytał list gratulacyjny w imieniu Prezesa SKwP Franciszka Wali, podkreślając przy okazji wkład Katedry Rachunkowości w rozwój Stowarzyszenia, aktywną działalność w Komisjach Rady Naukowej, rozwój i nadanie wysokiej rangi Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości. Wskazał przy tym nieocenioną rolę prof. nadzw. dr hab. Anny Szychty – redaktora ZTR, wraz z zespołem współpracowników. Odnosząc się do aktywności naukowej pracowników Katedry prof. Z. Luty powołał się na statystyki wskazujące, że ponad połowa wszystkich artykułów naukowych w wysoko punktowanych ZTR jest ich autorstwa.

Więcej o obchodach jubileuszowych

Wydarzenie inaugurujące obchody 70-lecia Katedry otworzyło program obchodów jubileuszowych, obejmujący cały szereg  wydarzeń naukowych o charakterze krajowym i międzynarodowym, których harmonogram znaleźć można na stronie www.zkr2018.syskonf.pl oraz www.wz.uni.lodz.pl/kr. Kulminację obchodów stanowić będzie konferencja jubileuszowa w dniu 19 września 2018 r., która odbędzie się na Wydziale Zarządzania UŁ. Poprzedzi ona bezpośrednio Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości odbywający się w dniach 19-21 września 2018 r. w Łodzi. Materialnym efektem jubileuszu Katedry będzie wydanie 7 monografii naukowych z okazji 70-lecia Katedry, odpowiadających obszarom badawczym prowadzonym w Katedrze, jak również monografia utrwalająca dorobek naukowy katedry w latach 1948-2018.

Historia katedry: www.wz.uni.lodz.pl/kr/inaug_prezent.pdf

Źródło: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA