REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników

Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników /Fot. Fotolia
Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Podatników w Polsce będące członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Podatników (Taxpayers Association of Europe – TAE) wyraża krytyczne stanowisko w odniesieniu do nowego obciążenia podatkowego, określanego mianem daniny solidarnościowej. Wyższe podatki ograniczają przedsiębiorczość i chęć pracy, ograniczają narodowy potencjał gospodarczy, a w konsekwencji powodują zmniejszenie tempa rozwoju gospodarczego.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż planuje podjęcie prac dot. wprowadzenia dodatkowej daniny obciążającej osoby najlepiej zarabiające. Zebrane w ten sposób środki mają docelowo stanowić wparcie materialne opiekunów osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Na chwilę obecną nie jest do końca jasne, kto konkretnie będzie obciążony dodatkową daniną. Jak wyliczyła "Rzeczpospolita", obciążonych nim mogłoby być co najmniej 46 tysięcy najlepiej zarabiających podatników. Płaciliby oni od 13 tys. do 113 tys. zł rocznie. W ten sposób ma być utworzony specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Tymczasem 22 kwietnia br. do tego pomysłu krytycznie odnieśli się sami rodzice, podkreślając że nie można zabierać pieniędzy bogatym, aby dać je biednym.

Propozycja nowej daniny publicznej stoi w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami klasy politycznej co do zmian mających poprawić życie polskich przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami powinien nastąpić nagły rozwój gospodarki i wykorzystanie szansy w globalnej rewolucji przemysłowej, a także Polska w niektórych obszarach gospodarki światowej powinna objąć rolę lidera.

Niezależnie od ww. propozycji faktem jest, iż osoby osiągające najwyższe dochody już dzisiaj ponoszą wyższe obciążenia fiskalne chociażby poprzez zlikwidowanie kwoty wolnej od podatku oraz  nieelastyczny system skali podatkowej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto, dla osób najlepiej zarabiających najprawdopodobniej w 2019 roku zostanie zniesiony limit składek ZUS. Zwiększy to w sposób znaczący koszty zatrudnienia najlepiej opłacanych specjalistów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zwiększenie dochodów budżetowych realizowane jest poprzez „uszczelnianie systemu podatkowego” (zwłaszcza VAT), oraz poprzez - napędzaną zwiększonymi obciążeniami publicznymi oraz rosnącą inflację, przy utrzymywanych na niskim poziomie stopach procentowych NBP.

Wydaje się, iż  dalsze, konsekwentne uszczelnianie systemu podatku VAT w sposób bezsporny powinno doprowadzić do sytuacji, w której zwiększone wpływy budżetowe bezproblemowo pokryją wydatki związane ze wparciem materialnym opiekunów osób niepełnosprawnych.

Zwiększenie obciążeń nie służy gospodarce, a w rezultacie przyniesie później trwałe zubożenie całego polskiego społeczeństwa w porównaniu do innych państw, które rozsądnie wykorzystują swoje szanse rozwojowe i narodowe potencjały.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, dzięki którym funkcjonują gospodarki wolnorynkowe, kiedy stopa opodatkowania rośnie, rosną też wpływy do budżetu – ale tylko do pewnego poziomu. Przy dalszym zwiększaniu obciążeń podatkowych – wpływy budżetowe maleją. Tak więc w wielu przypadkach zwiększenie obciążeń fiskalnych podatników spowoduje w ogólności zmniejszenie wpływów budżetowych z nich ściąganych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Natomiast przy stałych, a nawet zmniejszających się stawkach podatkowych można osiągać coraz większe wpływy budżetowe, jeżeli gospodarka wykazuje odpowiednio wysokie tempo wzrostu. Aby zrównoważyć finanse publiczne, należy ograniczać przede wszystkim wydatki na administrację oraz likwidować bariery  i ograniczenia dla przedsiębiorców, aby mogli oni się bogacić i płacić więcej do budżetu.

Niezależnie od powyższego Stowarzyszenie Podatników w Polsce bezapelacyjnie popiera dążenia opiekunów osób niepełnosprawnych do przyznania im odpowiednich świadczeń socjalnych oraz udzielenia wszelkiej pomocy, którą państwo powinno zapewnić potrzebującym obywatelom.

W związku z pojawieniem się pomysłu nałożenia nowej daniny „solidarnościowej” Stowarzyszenie Podatników w Polsce apeluje do osób pośrednio lub bezpośrednio  odpowiedzialnych za kreowanie polityki budżetowej państwa o rozważenie innych możliwości zwiększenia wpływów z danin już istniejących (m.in. zaprezentowanych w niniejszym opracowaniu).

Podpisano:

Marek Niemczyk, Prezes Stowarzyszenia Podatników w Polsce

Jacek Czernecki, Pełnomocnik Zarządu, Doradca Podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA