REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników

Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników /Fot. Fotolia
Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Podatników w Polsce będące członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Podatników (Taxpayers Association of Europe – TAE) wyraża krytyczne stanowisko w odniesieniu do nowego obciążenia podatkowego, określanego mianem daniny solidarnościowej. Wyższe podatki ograniczają przedsiębiorczość i chęć pracy, ograniczają narodowy potencjał gospodarczy, a w konsekwencji powodują zmniejszenie tempa rozwoju gospodarczego.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż planuje podjęcie prac dot. wprowadzenia dodatkowej daniny obciążającej osoby najlepiej zarabiające. Zebrane w ten sposób środki mają docelowo stanowić wparcie materialne opiekunów osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

Na chwilę obecną nie jest do końca jasne, kto konkretnie będzie obciążony dodatkową daniną. Jak wyliczyła "Rzeczpospolita", obciążonych nim mogłoby być co najmniej 46 tysięcy najlepiej zarabiających podatników. Płaciliby oni od 13 tys. do 113 tys. zł rocznie. W ten sposób ma być utworzony specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Tymczasem 22 kwietnia br. do tego pomysłu krytycznie odnieśli się sami rodzice, podkreślając że nie można zabierać pieniędzy bogatym, aby dać je biednym.

Propozycja nowej daniny publicznej stoi w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami klasy politycznej co do zmian mających poprawić życie polskich przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami powinien nastąpić nagły rozwój gospodarki i wykorzystanie szansy w globalnej rewolucji przemysłowej, a także Polska w niektórych obszarach gospodarki światowej powinna objąć rolę lidera.

Niezależnie od ww. propozycji faktem jest, iż osoby osiągające najwyższe dochody już dzisiaj ponoszą wyższe obciążenia fiskalne chociażby poprzez zlikwidowanie kwoty wolnej od podatku oraz  nieelastyczny system skali podatkowej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto, dla osób najlepiej zarabiających najprawdopodobniej w 2019 roku zostanie zniesiony limit składek ZUS. Zwiększy to w sposób znaczący koszty zatrudnienia najlepiej opłacanych specjalistów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwiększenie dochodów budżetowych realizowane jest poprzez „uszczelnianie systemu podatkowego” (zwłaszcza VAT), oraz poprzez - napędzaną zwiększonymi obciążeniami publicznymi oraz rosnącą inflację, przy utrzymywanych na niskim poziomie stopach procentowych NBP.

Wydaje się, iż  dalsze, konsekwentne uszczelnianie systemu podatku VAT w sposób bezsporny powinno doprowadzić do sytuacji, w której zwiększone wpływy budżetowe bezproblemowo pokryją wydatki związane ze wparciem materialnym opiekunów osób niepełnosprawnych.

Zwiększenie obciążeń nie służy gospodarce, a w rezultacie przyniesie później trwałe zubożenie całego polskiego społeczeństwa w porównaniu do innych państw, które rozsądnie wykorzystują swoje szanse rozwojowe i narodowe potencjały.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, dzięki którym funkcjonują gospodarki wolnorynkowe, kiedy stopa opodatkowania rośnie, rosną też wpływy do budżetu – ale tylko do pewnego poziomu. Przy dalszym zwiększaniu obciążeń podatkowych – wpływy budżetowe maleją. Tak więc w wielu przypadkach zwiększenie obciążeń fiskalnych podatników spowoduje w ogólności zmniejszenie wpływów budżetowych z nich ściąganych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Natomiast przy stałych, a nawet zmniejszających się stawkach podatkowych można osiągać coraz większe wpływy budżetowe, jeżeli gospodarka wykazuje odpowiednio wysokie tempo wzrostu. Aby zrównoważyć finanse publiczne, należy ograniczać przede wszystkim wydatki na administrację oraz likwidować bariery  i ograniczenia dla przedsiębiorców, aby mogli oni się bogacić i płacić więcej do budżetu.

Niezależnie od powyższego Stowarzyszenie Podatników w Polsce bezapelacyjnie popiera dążenia opiekunów osób niepełnosprawnych do przyznania im odpowiednich świadczeń socjalnych oraz udzielenia wszelkiej pomocy, którą państwo powinno zapewnić potrzebującym obywatelom.

W związku z pojawieniem się pomysłu nałożenia nowej daniny „solidarnościowej” Stowarzyszenie Podatników w Polsce apeluje do osób pośrednio lub bezpośrednio  odpowiedzialnych za kreowanie polityki budżetowej państwa o rozważenie innych możliwości zwiększenia wpływów z danin już istniejących (m.in. zaprezentowanych w niniejszym opracowaniu).

Podpisano:

Marek Niemczyk, Prezes Stowarzyszenia Podatników w Polsce

Autopromocja

Jacek Czernecki, Pełnomocnik Zarządu, Doradca Podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA