| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty wdrożenia ustawy zwalniającej emerytury z podatku to około 17 mld zł

Koszty wdrożenia ustawy zwalniającej emerytury z podatku to około 17 mld zł

Obywatelski projekt ustawy nazywanej "Emerytura bez podatku" przewiduje, że emeryci i renciści po wejściu w życie ustawy otrzymaliby "na rękę" świadczenia w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Szacunkowe koszty wdrożenia projektu to około 17 mld zł.

Szacunkowe koszty wdrożenia projektu "Emerytura bez podatku" to ok. 17 mld zł, to mniej niż połowa wydatków na program 500 plus - powiedział kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak. Przekonywał, że seniorzy to grupa "najbardziej wyzyskana" przez obecnie rządzących.

Stefaniak w poniedziałek (18 czerwca) na Grochowie zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy nazywanej "Emerytura bez podatku". "Zbiórka, którą zainaugurowaliśmy w ubiegłym tygodniu cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, w ciągu godziny zebraliśmy ponad 160 podpisów" - powiedział Stefaniak.

Według niego, mieszkańcy bardzo pozytywnie odbierają projekt. "Jednocześnie zgłaszają bardzo dużo uwag odnośnie sytuacji społecznej seniorów tutaj, w Warszawie, a to z kolei posłuży do budowy ważnego segmentu +umowy warszawskiej+, czyli pakietu dla seniorów" - powiedział Stefaniak.

Jak dodał, szacunkowe koszty wdrożenia w życie projektu zwolnienia emerytur z podatku, to ok. 17 mld zł; przekonywał, że budżet państwa może "wytrzymać" takie obciążenie". "Szacunkowe koszty tego projektu to mniej niż połowa programu 500 plus" - dodał Stefaniak.

Zaznaczył, że PSL sukcesywnie wskazuje źródła finansowania projektu. "Mówiliśmy już o rezerwach NBP-u, mówiliśmy o likwidacji Wojsk Obrony Terytorialnej (...). Polska powinna mieć zawodową silną armię, a nie partyjne bojówki" - powiedział Stefaniak.

"Seniorzy są najbardziej wyzyskaną przez obecnie rządzących grupą, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie na plecach seniorów wielu posłów PiS dostało się do Sejmu, a de facto seniorzy nie dostali od PiS-u nic. Waloryzacja świadczeń, którą zaproponowali rządzący była najniższa od wielu, wielu lat" - powiedział polityk PSL.

Podkreślił, że PSL chce, żeby wszyscy emeryci byli zwolnieni z podatku. "Z prostej przyczyny: ponad połowa emerytur wypłacanych dzisiaj to są te najniższe emerytury" - zaznaczył.

Stefaniak dodał, że bardzo ważną kwestią dla seniorów są także ceny żywności. "Nad tym pochylimy się jeszcze w tym tygodniu, w najbliższy czwartek przedstawimy propozycje, które mogłyby pozwolić warszawskim seniorom godnie żyć. Miasto powinno pomagać najsłabszym, ale ta propozycja, którą przedstawimy może być stosowana nie tylko w Warszawie" - powiedział kandydat PSL na prezydenta stolicy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Projekt "Emerytura bez podatku" zakłada, że emeryci i renciści po wejściu w życie ustawy otrzymaliby "na rękę" świadczenia w wysokości kwoty brutto, czyli bez pomniejszania ich o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wyliczał przed złożeniem projektu w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, dzięki takiemu zabiegowi emeryci i renciści zyskaliby ok 20 proc. wartości świadczenia.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »