reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Audyt przeprowadzą inspektorzy skarbowi i pracownicy UKS

Audyt przeprowadzą inspektorzy skarbowi i pracownicy UKS

Pracownicy urzędów kontroli skarbowej będą mogli przeprowadzać audyt wykorzystania środków pochodzących z budżetów zagranicznych.


ZMIANA PRAWA

Rozszerzenie kręgu osób, które będą mogły przeprowadzać audyt gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegającymi zwrotowi środkami z innych źródeł zagranicznych, przewiduje projekt zmian do ustawy o kontroli skarbowej opracowany przez Ministerstwo Finansów.

Katalog osób wykonujących czynności audytu zostanie poszerzony o inspektorów i pracowników urzędów kontroli skarbowej. Pracownicy UKS i inspektorzy skarbowi czynności audytu będą wykonywać na podstawie upoważnienia, wydawanego przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej (GIKS) lub przez upoważnionego do tego dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Po przeprowadzeniu audytu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej lub z jego upoważnienia dyrektor urzędu kontroli skarbowej wyda sprawozdanie lub opinię.

Obecnie wszystkich tych czynności dokonuje głównie sam GIKS, choć może upoważniać do tego inspektorów i pracowników UKS.

Zdaniem MF zmiany te są istotne dla wdrażania w perspektywie finansowej 2007-2013 regionalnych programów operacyjnych. Wdrażanie tych programów spowoduje znaczny wzrost zadań dla służb kontrolnych. W konsekwencji konieczne będzie lepsze wykorzystanie zasobów i zaangażowanie większej liczby pracowników urzędów kontroli skarbowej do wykonywania zadań związanych z audytem środków pochodzących z UE. Po zmianach audyty systemów zarządzania i kontroli oraz wydatków w programach unijnych koordynowane i przeprowadzane będą przez właściwy miejscowo urząd kontroli skarbowej. Ma to pozwolić na sprawne i terminowe realizowanie tych zadań.

Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama