REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga odsetkowa nie dla wszystkich

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Z ulgi odsetkowej mogą nadal korzystać tylko podatnicy, którzy nabyli do niej prawo w latach 2002-2006. Takie osoby odliczenia będą mogły dokonywać do 2027 roku.

Podatniczka rozpoczęła budowę domu, na którą zaciągnęła kredyt w 2006 roku. Chce w rozliczeniu rocznym korzystać z ulgi odsetkowej.

Autopromocja

- Ulga odsetkowa została zlikwidowana. Czy to oznacza, że nikt z niej już nie może korzystać - pyta pani Agata z Mławy.

W tym przypadku jest to możliwe. Niektórzy podatnicy nadal z tej ulgi korzystają. Mirosława Przewoźnik-Kurzyca, radca prawny z Kancelarii Salans, wyjaśnia, że przepisy o uldze odsetkowej przestały obowiązywać z dniem 31 grudnia 2006 r., niemniej jednak mogą być nadal stosowane przez podatników, którzy nabyli prawo do tej ulgi w okresie obowiązywania dotyczących jej przepisów.

- Zgodnie z art. 9 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw podatnicy, którym w latach 2002-2006 udzielono kredytu lub pożyczki na cele mieszkaniowe określone w uchylonych przepisach o uldze odsetkowej, mogą z tej ulgi korzystać aż do chwili spłaty kredytu (pożyczki), lecz nie dłużej niż do końca 2027 roku. Konieczne jest przy tym spełnienie warunków, od których uzależnione było prawo do ulgi - podkreśla Mirosława Przewoźnik-Kurzyca.

Dodaje, że w praktyce mogą pojawić się wątpliwości, czy nastąpiło nabycie prawa do ulgi odsetkowej. W szczególności może to dotyczyć sytuacji, gdy umowa kredytowa została podpisana w 2006 roku, lecz postawienie do dyspozycji środków z tego kredytu miało miejsce już w 2007 roku. Takiego przypadku dotyczy interpretacja zawarta w postanowieniu naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany (nr 1432/IDP/415/ 428/161/29/2007).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z postanowienia tego wynika, że istotna jest data zawarcia umowy kredytowej. Data wypłaty kredytu (pożyczki) nie ma, w ocenie tego organu znaczenia. Natomiast, dla skorzystania z ulgi odsetkowej nie jest wystarczająca sama decyzja banku o przyznaniu kredytu, jeśli umowa kredytowa została podpisana już po 31 grudnia 2006 r. Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, że przez pojęcie kredyt udzielony podatnikowi należy rozumieć zawarcie umowy kredytowej, a nie żadne inne poprzedzające zawarcie tej umowy czynności - podsumowuje Mirosława Przewoźnik-Kurzyca.

PRZYKŁAD

Podatnik w 2005 roku zaciągnął w banku kredyt na zakup mieszkania od dewelopera. Kredyt został udzielony na 30 lat. Mieszkanie nabył w 2006 roku i w rozliczeniu za ten rok po raz pierwszy skorzystał z ulgi odsetkowej. Podatnik ten będzie uprawniony do korzystania z ulgi odsetkowej także w następnych latach, gdyż spełnił warunek do nabycia prawa do ulgi odsetkowej. Ostatnim jednak rokiem odliczenia odsetek będzie dla niego rok 2027, pomimo że kredyt skończy spłacać dopiero w 2035.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA