| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Decyzja nieostateczna nie będzie wykonywana

Decyzja nieostateczna nie będzie wykonywana

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian do Ordynacji podatkowej, które dotyczą wstrzymania wykonania decyzji podatkowej.


Zmiana prawa

Projekt zmian w Ordynacji podatkowej modyfikuje zasady wykonywania decyzji podatkowych. Decyzja podatkowa mająca charakter nieostateczny nie będzie podlegać wykonaniu. Wyjątkiem będą sytuacje, kiedy organ podatkowy pierwszej instancji nada jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Zaproponowano również wprowadzenie zawiadomień o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Umożliwi to przedsiębiorcy zorganizowanie pracy w związku z planowaną kontrolą oraz stworzy możliwość skorygowania deklaracji przed wszczęciem kontroli. Kontrolę będzie można przeprowadzić nie wcześniej niż po siedmiu dniach i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia o zamiarze kontroli. Kontrola bez zawiadomienia będzie dotyczyła jedynie wypadków określonych w ustawie, m.in. kontroli zasadności zwrotu VAT.

Projekt wprowadza możliwość zapłaty podatków przez najmniejszych przedsiębiorców również w formie gotówki, a nie tylko w formie przelewu. Rząd proponuje również uregulowanie zasad zwrotu nienależnie pobranej opłaty od wniosku o udzielenie interpretacji podatkowej. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy podatnik na skutek pomyłki wniósł opłatę od większej ilości stanów faktycznych niż przedstawił we wniosku.

Ważne!

Wprowadzane zmiany w Ordynacji podatkowej mają na celu zwiększenie pewności przedsiębiorcy, że podejmowane przez niego działania są zgodne z prawem oraz zapewnienie stabilności prawa podatkowego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »