reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Największe gospodarstwo jednostką budżetową

Największe gospodarstwo jednostką budżetową

Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czyli największe gospodarstwo pomocnicze w Polsce, może zostać przekształcone w jednostkę budżetową.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowej ustawy o finansach publicznych przewiduje m.in. likwidację państwowych gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych. W rezultacie zlikwidowane zostanie również Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którego roczne przychody wynoszą ok. 140 mln zł. Nie oznacza to jednak likwidacji zadań gospodarstwa. Obecnie zakres działalności Centrum jest bardzo szeroki. Zajmuje się ono m.in. konserwacją budynków, drukowaniem dokumentów czy naprawami samochodów.

Rząd przekonuje, że zadania publiczne realizowane dotychczas przez gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych będą mogły być przejęte przez jednostki budżetowe lub wykonywane w innej formie organizacyjnej, np. spółek prawa handlowego.

Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwraca uwagę, że podstawowa działalność Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obejmująca działalność premiera oraz jego doradców zostanie prawdopodobnie przekształcona w jednostkę budżetową. Natomiast działalność Centrum w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, w tym np. zarządzania nieruchomościami, powinna zostać wydzielona w spółki. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy usługi wiążące się z wykonywaniem konkretnych zadań publicznych będą mogły być także kupione na zewnątrz sektora. Do zakupu usług na rynku będą stosowane procedury zamówień publicznych. Outsourcing usług ma w zamierzeniach wpłynąć na pojawienie się konkurencji, co oznacza, że możliwe są również oszczędności.

143 mln zł

wynoszą przychody gospodarstwa pomocniczego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w budżecie na 2008 r.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama