| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: komornik zapłaci fiskusowi za informację o dłużniku

MF: komornik zapłaci fiskusowi za informację o dłużniku

Za pisemną informację podatkową o dłużnikach komornicy sądowi będą musieli zapłacić fiskusowi 60 zł, a za informację telefoniczną 50 zł - przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów.

Wydanie rozporządzenia było konieczne ze względu na ostatnią nowelizację Ordynacji podatkowej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Uregulowała ona m.in. zasady udostępniania komornikom sądowym informacji podatkowych. Nowe przepisy przewidują, że informacje te będą odpłatne.

Zgodnie z projektem rozporządzenia opłaty za udostępnienie informacji będą zróżnicowane w zależności od formy. Informacja pisemna dotycząca jednego dłużnika (bez względu na jej zakres) wyniesie 60 zł. W przypadku informacji w innej formie, np. telefonicznej, komornik będzie musiał zapłacić 50 zł.

"Ustalenie opłaty na takim poziomie uwzględnia obciążenie pracą niezbędną do realizacji wniosku komornika sądowego i koszty materiałowe związane z udostępnieniem informacji" - tłumaczy Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Rozporządzenie ma uregulować także tryb pobierania opłat za informacje. Komornicy będą płacić na wezwanie organu podatkowego, które będzie uwzględniało liczbę i formę udzielonych informacji.

Zgodnie z Ordynacją podatkową urzędy skarbowe mogą udzielać - z pewnymi wyjątkami - komornikom informacji o dłużnikach, które znajdują się w aktach podatkowych. Ponadto mogą ujawniać komornikom numery kont bankowych podatników. Obecnie koszty związane z przekazywaniem takich informacji przez organy podatkowe pokrywane są z budżetu państwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »