reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie zawsze odsetki od dopłat można zaliczyć do kosztów

Nie zawsze odsetki od dopłat można zaliczyć do kosztów

Dopiero poszerzony skład NSA rozstrzygnie, czy kosztem uzyskania przychodów są odsetki od dopłat wnoszonych do spółki, czy też odsetki od dopłat zwracanych wspólnikom.


Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie kwestię wyłączenia niektórych wydatków z kosztów uzyskania przychodów. Spółka dokonała zwrotu dopłat wspólnikom. Dopłaty wyniosły ok. 60 mln zł, a odsetki od nich niemal 2,5 mln. Spółka zaliczyła odsetki od zwróconych dopłat do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe zakwestionowały ten tryb postępowania i skorygowały podatek twierdząc, że spółka nie miała prawa do rozliczenia odsetek w koszty z uwagi na treść art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Spółka nie zgodziła się z taką interpretacją. Twierdziła, że w przepisie mowa jest o wyłączeniu z kosztów odsetek od dopłat wnoszonych do spółki, a nie odsetek od dopłat zwracanych wspólnikom. Sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który potwierdził stanowisko organów podatkowych. Wyjaśnił, że za wyłączeniem przemawia wykładnia celowościowa. Sąd podkreślił, że uznanie prawa zaliczenia do kosztów odsetek w sytuacji zwrotu dopłat byłoby bardzo dobrym sposobem wyprowadzania pieniędzy ze spółki.


Niekorzystny wyrok spółka zaskarżyła do NSA. Skład orzekający powziął jednak poważne wątpliwości co do rozstrzygnięcia sporu. Zdecydował więc skierować pytanie do poszerzonego składu NSA. Sąd będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy wyłączenie z kosztów dotyczy tylko odsetek od dopłat wnoszonych do spółki, czy też obejmuje sytuacje, w których spółka zwracając dopłaty wspólnikom dolicza do nich oprocentowanie. Zdaniem NSA przepis budzi wątpliwości interpretacyjne prowadzące do zupełnie przeciwnych wniosków, które da się poprzeć przekonującymi argumentami. Przyjmując wykładnię językową, należałoby uznać, że wyłączenie dotyczy tylko sytuacji, gdy to wspólnicy spóźniają się z dopłatą na rzecz spółki. Przekonująca jest również wykładnia sądu I instancji oparta na wykładni celowościowej.


Sygn. akt II FSK 439/06


Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama