| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Sejm uchwalił ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Czy banki będą zainteresowane oferowaniem usługi w tym zakresie? Co dzieje się z ustawą o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle?

Co daje nam ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym?

Resort zapowiada, że przede wszystkim bezpieczeństwo seniorów. Usługę będą mogły oferować banki, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną. Co ważne, podlegają one nadzorowi KNF, co zapewnia bezpieczeństwo osobom starszym. Bank będzie wypłacał seniorowi świadczenia pieniężne przez określony czas (np. 3, 5, 10 lat) lub wypłaci mu środki jednorazowo. Zabezpieczeniem spłaty (dla banku) będzie hipoteka ustanowiona na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości.

Przychód z nieodpłatnych świadczeń przy poręczeniu kredytu

Kto był za, a kto przeciw ustawie?

Przeciwnikami zaproponowanej ustawy byli posłowie PiS. Podczas obrad Sejmu w dniu 10 września posłanka Genowefa Masłowska uznała ją za półprodukt, który wymaga opracowania od nowa. Uznała potencjalną kwotę kredytu za nieadekwatną do rzeczywistej wartości nieruchomości oraz wskazała na fakt, że senior, po wyczerpaniu tej kwoty może pozostać w najtrudniejszym momencie życia bez dalszej pomocy finansowej ze strony banku.

Także poseł Andrzej Romanek ze Sprawiedliwej Polski zwrócił uwagę na to, że stawiana w opozycji do oferty funduszy hipotecznych możliwość odzyskania mieszkania czy domu przez spadkobierców to fikcja, gdyż jak powiedział, same odsetki będą potworne. Nikt nie będzie w stanie więc takiego kredytu spłacić.

Niemniej, posłowie większości partii uznali ustawę za potrzebną i ważną dla seniorów, gdyż spora część nie ma wystarczających środków, by wieść godne życie, a niektórym z nich otrzymywana emerytura nie wystarcza nawet na przeżycie. Przy tym przy obecnej sytuacji na rynku pracy często nie mogą liczyć na swoje rodziny borykające się też z poważnymi problemami finansowymi.

Co na to fundusze hipoteczne?

– Chcielibyśmy już od stycznia 2015 roku zacząć działać pod nadzorem, na profesjonalnym, uregulowanym rynku – mówił w wywiadzie dla „Bankiera” Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Póki co fundusze prowadzą działalność w oparciu o funkcjonujące w polskim prawie zapisy Kodeksu Cywilnego, w gruncie rzeczy, dobrze zabezpieczające interesy Seniorów. – Cieszymy się, że przynajmniej jedna z ustaw została przyjęta przez Sejm. Daje to nadzieję na to, że prace nad tą regulującą naszą działalność też przyspieszą. Zwłaszcza, że niektórzy posłowie zwracali uwagę na fakt, że obie regulacje powinny wejść w tym samym czasie. Dałoby to seniorom możliwość dobrania do swoich potrzeb najlepszego w ich sytuacji produktu – podkreśla.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »