REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 najważniejsze zmiany w przepisach na rok 2018

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
3 najważniejsze zmiany w przepisach na rok 2018 /fot.Shutterstock
3 najważniejsze zmiany w przepisach na rok 2018 /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Początek 2018 r. przyniósł wiele zmian w przepisach. Niektóre z nich nakładają nowe obowiązki sprawozdawcze, inne ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej, a jeszcze inne zmieniają podejście do kosztów uzyskania przychodów. Poniżej zostały zebrane trzy najważniejsze zmiany przepisów, o których warto pamiętać w tym roku.

REKLAMA

Autopromocja

1. JPK, czyli nowe obowiązki sprawozdawcze

Od dnia 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy, jako ostatnia grupa przedsiębiorców, zostali objęci obowiązkiem przesyłania struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

JPK, to dane z prowadzonych w formie elektronicznej ksiąg podatkowych przedsiębiorcy, zebrane i udostępnione w formie struktury opublikowanej przez Ministerstwo Finansów.

Obecnie jest 7 struktur JPK: JPK_VAT (rejestr sprzedaży oraz zakupów VAT), JPK_MAG (magazyn), JPK_PKPIR (książka przychodów i rozchodów), JPK_FA (faktury), JPK_KR (księgi rachunkowe), JPK_EWP (ewidencja przychodu) oraz JPK_WB (rachunek bankowy).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JPK_VAT dotyczy wyłącznie podatników VAT czynnych. Przedsiębiorcy mają obowiązek składać go bez wezwania organu podatkowego, do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Termin ten obowiązuje również w przypadku, jeżeli przedsiębiorcy rozliczają się z podatku VAT kwartalnie. Po raz pierwszy mikroprzedsiębiorcy mieli obowiązek wysłać JPK_VAT za styczeń 2018 r., w terminie do 26 lutego tego roku.

Co ważne, JPK_VAT można przesłać wyłącznie w formie elektronicznej, a wysyłkę takiej struktury można podpisać na trzy sposoby: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, poprzez profil zaufany lub danymi autoryzacyjnymi.

Obowiązek przesyłania kolejnych struktur JPK wejdzie w życie od dnia 1 lipca 2018 r., a struktury te podatnicy będą mieli obowiązek przesyłać na żądanie organu podatkowego. Struktury przesyłane na żądanie organu podatkowego mogą być przesłane w formie elektronicznej lub zapisane na nośniku danych i dostarczone do urzędu osobiście lub przesłane pocztą.

2. E-składka, czyli jeden rachunek ZUS

Od dnia 1 stycznia 2018 r. każdy przedsiębiorca/płatnik składek ZUS ma obowiązek wpłacać składki ZUS na swój indywidualny rachunek składkowy. Dotychczasowe rachunki bankowe ZUS, na które wpłacane były składki przestały funkcjonować z dniem 31 grudnia 2017 r.

O Numerze Rachunku Składkowego (NRS) ZUS informował płatników w pismach przesyłanych w czwartym kwartale 2017 r. NRS można również sprawdzić w udostępnionej przez ZUS wyszukiwarce internetowej (https://www.eskladka.pl), telefonicznie oraz w czasie osobistej wizyty w urzędzie (np. umawiając się z doradcą płatnika).

Co ważne, końcowe cyfry NRS zawierają numer NIP płatnika (przedsiębiorcy) lub ID wewnętrzne, w przypadku jeżeli płatnik nie posługuje się numerem NIP.

Zmiana sposobu opłacania składek ZUS niesie z sobą pewne usprawnienia dla przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu przelewu nie musi rozbijać kwoty składek na trzy lub cztery odrębne przelewy. Należy, jednak pamiętać, że rozbicie składek ZUS na poszczególne fundusze jest nadal niezbędne przy ustalaniu dochodu i zaliczki na podatek dochodowy.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia


3. Split payment, czyli zapłata za jedną fakturę na dwa rachunki bankowe

Z dniem 1 lipca 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające instytucję split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności.

W praktyce zastosowanie tego mechanizmu polegać będzie na dokonywaniu płatności za fakturę przy użyciu komunikatu przelewu. W komunikacie tym trzeba będzie wykazać:

- numer faktury w związku z którą dokonywana jest płatność,

- numer NIP kontrahenta,

- kwotę netto oraz

- kwotę VAT.

Przedsiębiorca ma możliwość wyboru, czy chce skorzystać z płatności z użyciem split payment, czy też nie. Zauważyć jednak należy, że dobrowolność dotyczy wyłącznie strony kupującej - to osoba, która płaci za fakturę decyduje o tym, czy zapłaci z zastosowaniem split payment, czy też nie.

Jeżeli przedsiębiorca dokona płatności z zastosowaniem wskazanego wyżej komunikatu, kwota netto z faktury zostanie przelana na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, a kwota VAT na rachunek VAT podatnika.

Rachunek VAT, to rachunek, jaki banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą miały obowiązek zakładać oraz prowadzić dla rachunków rozliczeniowych prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą podatnika.

Co ważne, środki zgromadzone na rachunku VAT, będą stanowić własność przedsiębiorcy, ale będzie on miał ograniczoną możliwość korzystania z nich. Z rachunku VAT przedsiębiorca będzie mógł zapłacić podatek VAT do urzędu, zapłacić dodatkowe zobowiązanie podatkowe, odsetki od podatku VAT, czy też kwotę VAT z faktury swojego kontrahenta. Wykorzystanie tych środków na cele inne, niż zapłata VAT (czy to do urzędu, czy do kontrahenta) będzie wymagać zgody naczelnika urzędu skarbowego.

Oczywiście zmian w przepisach na rok 2018 jest znacznie więcej. Jednak w mojej opinii, te wskazane powyżej mogą sprawić najwięcej trudności i budzić najwięcej pytań oraz wątpliwości wśród przedsiębiorców oraz księgowych.

Informacji o innych zmianach prawnych w 2018 można zasięgnąć również tutaj: https://www.infakt.pl/zmiany-prawne-2018.

Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy inFakt

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

REKLAMA