REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Katarzyna Wrońska-Zblewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu.

Jednocześnie z umową agencyjną zawarliśmy z tym pracownikiem umowę o pracę na stanowisko magazyniera w wymiarze połowy etatu z wynagrodzeniem 1000 zł miesięcznie. Czy możemy ustalić z pracownikiem, że faktycznie nie będzie pobierał wynagrodzenia z umowy o pracę, gdyż jego prowizyjne wynagrodzenie z umowy agencyjnej będzie stanowiło wystarczającą zapłatę za pracę wykonaną w ramach zarówno umowy agencyjnej, jak i umowy o pracę?

Autopromocja

RADA

Uzgodnienie, że wynagrodzenie z tytułu umowy agencyjnej będzie wyczerpywało wynagrodzenie pracownika wynikające zarówno z umowy agencyjnej, jak i z umowy o pracę, jest bezwzględnie nieważne. W żadnym przypadku pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ze stosunku pracy.

UZASADNIENIE

 Jedną z podstawowych cech stosunku pracy jest odpłatność za wykonaną pracę. Oznacza to, że jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy, oprócz zatrudniania pracownika na warunkach określonych w zawartej umowie o pracę, jest wypłacanie wynagrodzenia za wykonaną pracę lub wynagrodzenia „gwarancyjnego”, tj. należnego wówczas, gdy przepisy prawa pracy mimo nieświadczenia przez pracownika pracy nakazują wypłatę wynagrodzenia. „Wynagrodzeniem gwarancyjnym” jest np. wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, za przestój z winy pracodawcy czy wynagrodzenie chorobowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli więc pracownik wykonuje obowiązki wynikające z zawartej umowy o pracę, to pracodawca w żadnym przypadku nie może się zwolnić z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za tę pracę.

WAŻNE!

Pracownik w żadnej sytuacji nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę jest szczególnie chronione przez przepisy prawa pracy. Kodeks pracy zabezpiecza je przed utratą (niewypłaceniem), a także przed bezprawnymi potrąceniami, bezpodstawnym obniżeniem czy nieterminową wypłatą. Podobnie jednym z przejawów tej ochrony jest zakaz zrzeczenia się przez pracownika prawa do wynagrodzenia lub przeniesienia tego prawa na inną osobę. Oznacza to, że sam pracownik nie może zrezygnować z wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę, np. na krewnego lub innego pracownika. Nie zezwala na to ochronna funkcja prawa pracy przejawiająca się w Kodeksie pracy (art. 84 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Jan B. pracujący w zakładzie pracy Y napisał oświadczenie, że prosi o przesłanie należnego mu wynagrodzenia za styczeń na konto kolegi z pracy Jacka F. Prośbę swą umotywował ciężką sytuacją finansową kolegi i chęcią pomocy mu w ten sposób.

Pracodawca, ze względu na zakaz zrzekania się wynagrodzenia, nie może zrealizować prośby pracownika. Pracodawca będzie więc zobowiązany przesłać wynagrodzenie na konto Jana B. Pracownik Jan B. dopiero po otrzymaniu pensji może podzielić się nią z Jackiem F. lub oddać mu całe otrzymane wynagrodzenie.

Jeśli więc pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę, a pracownik wykonuje tę pracę, wówczas pracodawca musi bezwzględnie wypłacić mu umówione wynagrodzenie. W takiej sytuacji przysługującego ze stosunku pracy wynagrodzenia nie można zastąpić wynagrodzeniem ze stosunku cywilnoprawnego, jakim jest umowa agencyjna. Nawet jeśli strony uzgodnią, że pracownik nie będzie otrzymywał wynagrodzenia z umowy o pracę, a wynagrodzenie wynikające z umowy agencyjnej miałoby stanowić zaspokojenie roszczeń o wypłatę wynagrodzenia za pracę, to takie uzgodnienie będzie bezwzględnie nieważne. W rzeczywistości będzie ono bowiem zmierzało do zrzeczenia się przez pracownika wynagrodzenia przysługującego mu za czynności wykonane w ramach stosunku pracy.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzeczeniu Sądu Najwyższego z 2 lutego 2001 r. (I PKN 225/00, OSNP 2002/20/487). Zdaniem Sądu Najwyższego bezwzględny charakter prawny zakazu zrzeczenia się przez pracownika wynagrodzenia za pracę (art. 84 Kodeksu pracy) powoduje nieważność niekorzystnego dla niego uzgodnienia, że wynagrodzenie otrzymane z tytułu łączącej równocześnie strony umowy agencyjnej będzie stanowiło zaspokojenie roszczenia o wynagrodzenie za pracę.

• art. 22 § 1, art. 80, art. 84 Kodeksu pracy.

Katarzyna Wrońska-Zblewska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Dyrektor zakładu pracy jest zarazem jego pracownikiem i ma niezbywalne prawo do otrzymania należnego mu wynagrodzenia za pracę, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami. Przepisy te winny być stosowane ściśle i nie jest dopuszczalne stosowanie wykładni ścieśniającej czy rozszerzającej. (Wyrok sądu apelacyjnego z 27 października 1995 r., sygn. III Apr 40/95, publ. Pr. Pracy 1996/7/45)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA