reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Pakiet Slim VAT coraz bliżej

Pakiet Slim VAT coraz bliżej

Pakiet Slim VAT wprowadza zmiany dotyczące m.in. fakturowania, ułatwień dla eksporterów oraz pakietu korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Ustawodawca przewiduje także rozwiązania o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku VAT jak również zmian w zakresie Tax Free.

Pakiet Slim VAT

Senat nie zaproponował w środę (16 grudnia) poprawek do nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającej m.in. pakiet uproszczeń, tzw. Slim VAT oraz elektroniczny system rejestracji i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT-u dla podróżnych. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 98 senatorów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Przyjęcie noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw bez poprawek rekomendowała senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Uproszczenie i unowocześnienie rozliczania podatku VAT

Ustawa ma na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczania podatku VAT. Wprowadza zmiany dotyczące m.in. fakturowania, ułatwień dla eksporterów oraz pakietu korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Dodatkowo przewiduje wprowadzenie rozwiązań o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku od towarów i usług jak również zmian w zakresie systemu zwrotu podatku podróżnym (Tax Free).

Jak tłumaczył w środę w Senacie wiceminister finansów Jan Sarnowski, wprowadzane zmiany upraszczają i doprecyzowują przepisy o VAT. "Prezentowany dzisiaj pakiet zmian w ustawie VAT-owskiej, to jest pakiet realizujący pierwszą falę uproszczeń od towarów i usług. Uproszczeń, które zbiorowo Ministrowo Finansów określa, jako Slim VAT" - tłumaczył senatorom wiceminister.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o VAT 27 listopada, wprowadzając poprawki zgłoszone w drugim czytaniu. Poparcie zyskał m.in. wniosek PiS dający dłuższe preferencje dla osób nabywających pojazdy hybrydowe, tzw. z wtyczką. Preferencja ta polega na wydłużeniu okresu zwolnienia z konieczności zapłaty podatku akcyzowego od takich samochodów do 31 grudnia 2022 r.

W nowelizacji o miesiąc przedłużony został termin przeznaczony na VAT-owskie rozliczenie faktur - z 3 do 4 miesięcy.

Zmiany w zakresie Tax Free

Według resortu finansów zmiany w zakresie Tax Free to wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT-u dla podróżnych. Dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów przez wprowadzenie kas on-line, przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym. Dla budżetu państwa oznacza to uszczelnienie poboru podatku.

Według MF rozwiązania te wpłyną na ograniczenie procederu wywozu towarów z zastosowaniem dokumentów Tax Free oraz ułatwią też kontrole podatkowe sprzedawców.

autor: Aneta Oksiuta
aop/ mick/ drag/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama