REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienia w VAT od 2021 r. - SLIM VAT, stawki VAT, TAX FREE

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Szymon Kwasigroch
Ułatwienia w VAT od 2021 r. - SLIM VAT, stawki VAT, TAX FREE
Ułatwienia w VAT od 2021 r. - SLIM VAT, stawki VAT, TAX FREE

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe ma wejść w życie od początku roku 2021 roku. Zawierać będzie liczne uproszczenia w stosunku do jej aktualnego kształtu, przede wszystkim tzw. SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT), uzupełnienie i doprecyzowanie istniejących rozwiązań prawnych, zmian w zakresie zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE) oraz zmiany w matrycy stawek VAT. Najważniejsze rozwiązania zostaną opisane w poniższym artykule. Projekt nowelizacji ustawy został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

SLIM VAT

SLIM VAT został stworzony na podstawie przeprowadzonego audytu potrzeb rynku dla uproszczenia istniejących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Ma on na celu ułatwienie w funkcjonowaniu małym i średnim podmiotom, wprowadzając zmiany na czterech głównych płaszczyznach:

Autopromocja
 • proste fakturowanie:
  • faktury korygujące in-minus rezygnacja z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, a w związku z tym obniżenie podstawy opodatkowania oraz VAT należnego już w okresie wystawiania korekty, pod warunkiem uzgodnienia z nabywcą,
  • faktury korygujące in-plus rozliczenie faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej,
 • ułatwienia dla eksporterów wydłużenie terminu wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy dla zastosowania stawki 0% od zaliczki w eksporcie towarów,
 • wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym możliwość wyboru stosowania do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym,
 • korzyści finansowe:
  • wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy,
  • odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży,
  • Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości (z 10 zł do 20 zł).

Matryca stawek VAT oraz Wiążąca informacja stawkowa (WIS)

Zmiany w matrycy stawek VAT mają na celu przede wszystkim ograniczenie możliwości interpretacyjnych istniejących przepisów i dotyczą zmian w definiowaniu rolnika ryczałtowego oraz definicji czasopism regionalnych lub lokalnych i w zapisach załączników nr 3 i nr 10 do ustawy o VAT, oraz zmianę symboli PKWiU 2008 na symbole PKWiU 2015.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) to wiążąca prawnie interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotycząca poprawnej klasyfikacji czy stawki VAT dla konkretnych towarów lub usług. Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług w zakresie WIS mają dotyczyć:

 • wprowadzenia 3-letniego okresu ważności WIS,
 • otrzymywania przez podatników WIS dla towarów klasyfikowanych w ustawie o VAT według PKWiU,
 • wprowadzenia ograniczenia ochrony, jaką zapewnia WIS podatnikowi w przypadku, gdy WIS zostanie wykorzystana w transakcjach stanowiących nadużycie prawa,
 • wyłączenia wydania WIS, gdy zakres wniosku pokrywa się z przedmiotem toczącego się postępowania lub sprawa została rozstrzygnięta w decyzji, lub postanowieniu organu podatkowego.

TAX FREE

Procedura TAX FREE zawarta jest w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług i daje możliwość zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym. Dotyczy osób fizycznych nieposiadających stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, które mają prawo ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego przy nabyciu towarów (z wyłączeniem paliw silnikowych) na terytorium Polski, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez te osoby poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowych zapisach ustawy o VAT widnieje informacja o wprowadzeniu elektronicznego systemu rejestracji i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych, co ma przyczynić się do większej automatyzacji procesów, a co za tym idzie przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym. Zmiana ta ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Polecamy: Komplet Nowy JPK_VAT + 2 ebooki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA