reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim

Przepisy wskazują, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim, pod warunkiem że szkoda została wyrządzona w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Nie oznacza to jednak, że ponosi odpowiedzialność za każdą szkodę.

Zgodnie z art. 120 Kodeksu pracy w przypadku wyrządzenia przez pracownika szkody osobie trzeciej, przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych, pracodawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Tak sformułowana norma prawna budzi kilka wątpliwości interpretacyjnych. Jedną z nich jest rozstrzygnięcie znaczenia zwrotu ,,przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych”.

Na pierwszy rzut oka, nasuwa się kilka możliwych interpretacji, np. że szkoda, za którą odpowiedzialność ponosi pracodawca musi być wywołana czynnościami mającymi miejsce w czasie pracy, albo w zakładzie pracy (lub innym miejscem wykonywania pracy).

Sądy widzą to jednak odmiennie. W orzecznictwie wyraźnie można dostrzec rozróżnienie pomiędzy szkodami wyrządzonymi ,,przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych”, a tymi wyrządzonymi ,,przy okazji wykonywania obowiązków pracowniczych”. Oczywiście, w przypadku tych pierwszych odpowiedzialność ponosi pracodawca, a w przypadku tych drugich pracownik, na zasadach odpowiedzialności deliktowej.

Jak w takim razie odróżnić szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych od tej wyrządzonej ,,przy okazji ich wykonywania”. Zgodnie z postulatami sądów ta pierwsza szkoda musi pozostawać w normalnym, wewnątrzorganizacyjnym, funkcjonalnym związku przyczynowym z powierzonymi pracownikowi czynnościami, które podjął na podstawie stosunku pracy w celu wykonania zadań związanych z przedmiotem działalności pracodawcy.

W przypadku więc, gdy wywołujące szkodę zachowanie lub zaniechanie pracownika, nie będzie spełniało powyższych warunków, nie znajdzie zastosowania art. 120 Kodeksu pracy, a więc odpowiedzialności nie poniesie pracodawca, a jedynie pracownik na ogólnych zasadach odpowiedzialności.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

W związku z powyższymi rozważaniami, należy uczynić kilka uwag. Zasadniczo, pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim, pod warunkiem że szkoda została wyrządzona w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Nie oznacza to automatycznie, że ponosi on odpowiedzialność za każdą szkodę wyrządzoną przez pracownika w czasie pracy oraz w zakładzie pracy. Szkoda musi pozostawać w odpowiednim związku funkcjonalnym z wykonywanymi przez pracownika obowiązkami.

Bartłomiej Szozda, Aplikant Radcowski
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Zobacz także: Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zdjęcia

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim /fot. Shutterstock
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników osobom trzecim /fot. Shutterstock

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych996.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama