reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku

Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku

Tak zwana Tarcza 4.0 wprowadziła górny limit świadczeń wypłacanych pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Jest to kwota 26 tys. zł brutto. Limit ten dotyczy tylko świadczeń przewidzianych w przepisach prawa (np. odpraw w przypadku zwolnień grupowych). Limit nie dotyczy natomiast odpraw i odszkodowań przyznawanych na podstawie umów zawieranych przez pracodawców z pracownikami. Limit ten ma obowiązywać jedynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

24 czerwca 2020 r. weszła w życie ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 – tzw. Tarcza 4.0.
Zgodnie z nową ustawą antycovidową, w przypadku wystąpienia u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub w sytuacji istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez tego pracodawcę pracownikowi (w związku z rozwiązaniem umowy o pracę) nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (co stanowi 26.000 zł brutto).

Powyższe ograniczenie nie dotyczy odpraw i odszkodowań przyznawanych na podstawie umów zawieranych z pracownikami. Ustawodawca wyraźnie wskazuje bowiem, iż ograniczenie to obejmuje świadczenia, których obowiązek wypłaty wynika z przepisów. Przykładem mogą być odprawy w przypadku zwolnień grupowych. Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Od czasu wejścia w życie Tarczy 4.0 powyższa kwota będzie wynosiła maksymalnie dziesięciokrotność.

Omawiana regulacja ma obowiązywać w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

Spadek obrotów gospodarczych

Zgodnie z Tarczą 4.0 przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:

  • nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 31 grudnia 2019 r. w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego, lub
  • nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 31 grudnia 2019 r. w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń

Istotnym wzrostem obciążenia funduszu wynagrodzeń jest zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników (uwzględniając składki na ubezpieczenia społeczne pracowników, finansowanych przez pracodawcę i przychody ze sprzedaży towarów lub usług z tego samego miesiąca kalendarzowego) o nie mniej niż 5% w porównaniu do takiego ilorazu z miesiąca poprzedzającego.

Miesiąc porównawczy może być dobrowolnie wskazany przez przedsiębiorcę, ale musi przypadać po dniu 1 marca 2020 r.

Źródło:
Art. 15gd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dodany przez ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Katarzyna Mierzyńska

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Agnieszka Samborska

Radca Prawny w kancelarii prawnej Accace Legal

Źródło:

Accace

Zdjęcia

Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku
Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku

Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama