| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Opodatkowanie działalności gospodarczej

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Osoby fizyczne mają do wyboru trzy formy opodatkowania: kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz tzw. zasady ogólne.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi w zależności od rodzaju prowadzonej działalności: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3,0% przychodów.
Podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.
Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do dnia 20. następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania, czyli do końca stycznia kolejnego roku. Podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 tys. euro, mogą rozliczać się kwartalnie.
Zasady ogólne
Podatnicy mogą płacić podatek na podstawie skali tabeli podatkowej, według stawek 19, 30 i 40%. W takim przypadku muszą założyć i prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Szczegółowe zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU z 2003 r. nr 152, poz. 1475 ze zm.).
Podatnicy rozliczający się na podstawie art. 27 ustawy o PIT są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.
Zaliczki należy wpłacać co miesiąc do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Od 2007 r. osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, będące małymi podatnikami (tj. u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro), oraz podatnicy rozpoczynający po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej mogą wpłacać zaliczki kwartalne. To samo dotyczy podatników opodatkowanych podatkiem liniowym w stałej wysokości 19% (w takim przypadku w terminie do 20 lutego należy powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o dokonaniu takiego wyboru).
Od 1 stycznia 2007 r. zarówno osoby opłacające zaliczki na podatek co miesiąc, jak i rozliczające się kwartalnie nie muszą już składać deklaracji miesięcznych.
Podatek liniowy
Posiadanie statusu przedsiębiorcy ma niewątpliwie jedną wielką zaletę - możliwość skorzystania z opodatkowania dochodów stałym podatkiem w wysokości 19% (art. 30c ustawy o PIT). W tym celu należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. W przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności w trakcie roku podatkowego oświadczenie składa się do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK