REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt dla przedsiębiorstwa w 2013 roku - kto go dostanie?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w roku 2013 przedsiębiorcy mogą liczyć na przełomowe zmiany w dostępie do kredytowania? Wszystko wskazuje na to, że jego uzyskanie będzie tak samo skomplikowane, jak przed rokiem. Najwięcej trudności w pozyskaniu finansowania będą miały firmy z branż uznawanych za ryzykowne, jak budowlanka czy turystyka, oraz najmniejsze podmioty, mające problem z odpowiednim zabezpieczeniem kredytowania.

Pytanie, jak na dostępności kredytów, a tym samym potencjalnym wzroście ich liczby i wartości, odbije się wprowadzona 1 stycznia 2013 r. możliwość zaciągnięcia finansowania pod zwrot VAT?

Autopromocja


Nie gorzej niż w roku 2012


Na tle innych państw, polski sektor bankowy uznać należy za dość stabilny. Banki dysponują sporym kapitałem, więc nie powinny mieć one problemu z jednoczesnym spełnieniem ciążących na nich wymogów kapitałowych oraz rozwojem akcji kredytowej. Zgodnie z ostrożnymi szacunkami, poziom wzrostu obszaru kredytów utrzymać się ma w 2013 roku na analogicznym do roku poprzedniego poziomie, czyli w granicach pięciu procent w stosunku rokrocznym. Pytanie tylko, na ile banki będą chętne na udzielenie finansowania. Z jego otrzymaniem oczywiście nie powinny mieć problemu największe i najdynamiczniej rozwijające się przedsiębiorstwa, o ile nie pochodzą one z branży szczególnie naznaczonej podwyższonym poziomem ryzyka kredytowego, jak deweloperka, budownictwo czy biznes turystyczny.

Nieco inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które na zbytek łaski banków nie mogły jednak narzekać także w roku 2012. Najmniej przychylnie rozpatrywane będą wnioski kredytowe mikroprzedsiębiorstw, a to z racji ich najczęściej krótkiej obecności na rynku (również w systemach bankowych), a także braku możliwości zabezpieczenia długu chociażby majątkiem firmy. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, w których bank nie pobiera prowizji za rozpatrzenie wniosku, co umożliwi bezkosztową kontrolę zdolności, oraz pozwala na zabezpieczenie finansowania wyłącznie ubezpieczeniem.

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

W jaki sposób przejść z "małego ZUS-u" na "duży"?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa skorzystać mogą także z pozadotacyjnego wsparcia w ramach inicjatywy JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises). Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 pozwoli im na skorzystanie z oferty niskooprocentowanych kredytów i pożyczek, czy choćby poręczeń, które wpłyną na wyliczany stopień ryzyka w przypadku finansowania ze źródeł tradycyjnych.


Kredyt pod zwrot VAT


Nieco inne podejście do kredytowania zapewnić może także wprowadzona od 1 stycznia tego roku ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r., poz. 1342), która przewiduje: „W przypadku złożenia przez podatnika upoważnienia organu podatkowego na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług, zwrot podatku wraz z oprocentowaniem może być przekazany, w całości lub w części, na wskazany rachunek banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie kredytu udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę, jeżeli w dniu złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku, w stosunku do podatnika nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości zobowiązań podatkowych.”

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian

 

W związku z tym, zwrot nadwyżki VAT posłużyć może jako zabezpieczenie zaciągniętego kredytu, a przez to kredyty tego typu mogą okazać się korzystniejsze od dotychczasowych rozwiązań finansujących. Nowe przepisy nie są jednak pozbawione niejasności, ponieważ nierozsądzoną dotychczas kwestią pozostaje to, czy zabezpieczeniem jest samo roszczenie zwrotu, czy konkretna przekazana na rachunek banku lub SKOK'u kwota pieniężna. Zastrzeżenia budzi także forma wykorzystania już przelanych na odpowiedni rachunek środków - tj. czy będą one zatrzymane w ramach zabezpieczenia i zwrócone przedsiębiorstwu po upływie okresu kredytowania w przypadku, gdy spłata kredytu dokonywana była z należytą starannością, czy też przekazane środki wykorzystane zostaną jako płatność częściowa/całkowita zaciągniętego zobowiązania.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Zapraszamy na forum Prawo gospodarcze

Niezależnie od tego finansowanie tego typu posłużyć może jako „pomostowy” zastrzyk dodatkowych środków, jednak najważniejsze jest to, jak na tego typu regulacje zareagują same banki. Czy będą one w stanie poradzić sobie z niejasnymi zapisami? Jak faktycznie wyglądał będzie nowy produkt kredytowy i czy będzie on korzystniejszy od innych form pozyskania finansowania?  Pytania te znajdą odpowiedź najpewniej w okresie pierwszego kwartału tego roku...

 

  

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA