| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Dofinansowanie z programu "Inteligentny Rozwój" - nowe kryteria dla projektów

Dofinansowanie z programu "Inteligentny Rozwój" - nowe kryteria dla projektów

Kolejne kryteria wyboru projektów dotyczące m.in. badań przemysłowych, klastrów, własności przemysłowej i innowacji technologicznych, które będą mogły liczyć na wsparcie UE z programu "Inteligentny Rozwój", są już gotowe - poinformowało 8 września 2015 r. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Resort infrastruktury i rozwoju poinformował, że do tej pory ogłoszono osiem konkursów z programu "Inteligentny Rozwój", w których do wzięcia jest ponad 4,4 mld zł.

Wiceszefowa MIR Iwona Wendel zapowiadała niedawno, że na drugą i trzecią dekadę września zaplanowano ogłoszenie trzech konkursów, które ruszą w październiku. Pierwszy dotyczy wsparcia badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych dla dużych przedsiębiorstw. Dofinansowanie UE ma wynieść 750 mln zł. Drugi konkurs jest skierowany do mikro-, małych i średnich firm, a unijne wsparcie trafi na ochronę praw własności przemysłowej; jego budżet sięga 50 mln zł. Z kolei na konkurs dla jednostek naukowych, prowadzących badania w konsorcjach z przedsiębiorcami przewidziano 200 mln zł.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. Budżet "Inteligentnego Rozwoju", następcy programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013, wynosi ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.

Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi. (PAP) dol/ mhr/

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

 

Komitet Monitorujący pod przewodnictwem wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwony Wendel podsumował dotychczasową realizację programu Inteligentny Rozwój (PO IR). Przyjął też kryteria wyboru projektów dla kolejnych poddziałań PO IR.

Członkowie Komitetu przyjęli kryteria dla pięciu działań konkursowych programu, w których nabory wniosków rozpoczną się w II połowie 2015 r.:

  • poddziałania 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa (tzw. Szybka ścieżka; 750 mln zł na dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych w  konkursie dla dużych przedsiębiorstw);
  • poddziałania 2.3.3 Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych (41 mln zł na dofinansowanie projektów mających na celu wzrost innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw działających w ramach Krajowych Klastrów Kluczowych na rynkach międzynarodowych);
  • poddziałania 2.3.4 Ochrona własności przemysłowej (50 mln zł na dofinansowanie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony praw własności przemysłowej);
  • poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne (303 mln zł na dofinansowanie wdrażania innowacji o charakterze technologicznym);
  • poddziałania 4.1.4 Projekty aplikacyjne (200 mln zł na dofinansowanie badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych realizowanych przez konsorcja).

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK